Aj nemocnice na východe čakajú na zdroje z Plánu obnovy

VýchodSpravodajstvo

Aktualizované 11.45 hod.

Zlepšovanie starostlivosti o pacientov, moderné vybavenie či kvalifikovaný personál. Aj to súvisí s pripravovanou modernizáciou nemocníc na Slovensku. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský doposiaľ nepredložil návrh výstavby zdravotníckych zariadení zo zdrojov z Plánu obnovy. Stále teda nie je známy zoznam nemocníc, ktoré sa budú môcť uchádzať o tieto finančné prostriedky. Podľa prezidenta Asociácie nemocníc Slovenska Mariána Petka je časový plán výstavby na hrane:

„Pokiaľ by sa mala postaviť úplne nová nemocnica na Slovensku a my nie sme proti tomu, aby sa postavila významná štátna nemocnica, ktorá má byť, ale aj zároveň kompletne vybavená, z nášho pohľadu to už časovo takmer nie je možné.“

Lengvarský chce osobne podporiť aj stavbu nemocníc na východe, a to konkrétne v Prešove a Humennom. Podľa premiéra Eduarda Hegera si je vedomý míľnikov, ktoré časovo ohraničujú podávanie projektov. Príčinou zdržania sú podľa predsedu vlády aj podklady, ktoré mal Lengvarský pripraviť:

Minister zdravotníctva zatiaľ nepripravil podklady v dostatočnej kvalite, aby mohli byť predložené na rokovanie vlády. Ale pán minister dobre pozná míľniky, ktoré sú aj termíny, ktoré súvisia s Plánom obnovy. Takže nakoniec si nesie za to svoju osobnú aj politickú zodpovednosť.“

Foto
Lengvarský chce osobne podporiť aj stavbu nemocníc na východe, a to v Prešove a Humennom (Ilustračná fotografia) / TASR

Nemocnice na východe aj napriek miernemu zdržaniu pripravujú projekty, ktoré ich pacientom prinesú zlepšenia. Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura (UNLP) v Košiciach plánuje reorganizáciu pacientov a samostatných zdravotníckych pracovísk v rámci areálov na Triede SNP a Rastislavovej ulici. Touto zmenou chcú zvýšiť efektivitu zdravotníckej prevádzky.

„V areáli na Triede SNP by sa mala sústrediť akútna zdravotná starostlivosť vrátane nadväzujúcich odborností. A v areáli na Rastislavovej najmä následná a dlhodobá zdravotná starostlivosť,“ skonštatovala hovorkyňa UNLP Monika Krišková.

Aj Detská fakultná nemocnica (DFN) má jasno v tom, čo by urobila s financiami z Plánu obnovy. Hlavným projektom by bolo podľa nového riaditeľa DFN Andreja Furmana vybudovanie dvojpodlažnej prístavby a nadstavby a priestrannejšie izby:

„Projekt pripravený bývalým vedením DFN v plnej miere akceptuje nové vedenie DFN a bude pokračovať v jeho plnení, pretože tento projekt je jednoznačne v záujme detského pacienta. Cieľom je poskytnúť komplexné služby pre všetkých pacientov na jednom mieste. Týka sa hlavne rizikovej skupiny detských pacientov s onkologickými diagnózami a závažne chorých nedonosených detí a novorodencov.“

Plán bývalého vedenia nemocnice obsahuje aj nové priestory pre Oddelenie neonatologickej intenzívnej medicíny, rovnako pre Oddelenie detskej onkológie a hematológie, Oddelenie detskej neurológie, Kliniku detí a dorastu a Fyziatricko-rehabilitačné oddelenie a tiež nové pracovisko magnetickej rezonancie.

Nemocnica v Šaci ešte nemohla požiadať o žiadnu finančnú pomoc, a to z dôvodu omeškania vyhlásenia výziev na podávanie žiadostí o čerpanie príspevkov. Rovnako je na tom aj prešovská nemocnica. Tá však pripravuje niekoľko projektov, o ktorých bude verejnosť informovať po ich sfinalizovaní.

Nemocnica v Poprade plánuje veľký projekt, ktorý je rozdelený na tri časti. V prvej chcú zatepliť fasádu strechy a kompletne zrekonštruovať desiate poschodie. Druhá časť je zameraná na vykurovací systém. Tretia sa má venovať zelenej energii, osadeniu fotovoltaických panelov a využívaniu obnoviteľných zdrojov.

Financie z Plánu obnovy chce využiť aj sieť nemocníc, ktorej pracoviská sa nachádzajú na viacerých miestach východného Slovenska. V súčasnej dobe investuje financie z vlastných zdrojov tak, aby bola do určitej doby schopná garantovať výstavbu a rekonštrukciu svojich nemocníc.

„Sieť nemocníc Svet zdravia má ambíciu z Plánu obnovy a odolnosti postaviť dve nové nemocnice v Humennom a v Rimavskej Sobote, realizovať prístavbu lôžkového pavilónu v Spišskej Novej Vsi a v Michalovciach. Rovnako tak rekonštruovať Oddelenie anestéziológie a multiodborovej intenzívnej starostlivosti v Topoľčanoch,“ uviedla pre Rádio Košice hovorkyňa siete nemocníc Svet zdravia a polikliník ProCare Bianka Krejčíová s tým, že projekty v Michalovciach a na bratislavských Boroch boli referenčnými projektmi siete pri výstavbe nových nemocníc.

V prípade novej michalovskej nemocnice trval celkový proces výstavby päť rokov, pričom dva roky sa realizovala projektová príprava a tri roky samotné stavebné práce a uvedenie do prevádzky. Vláda stále nemá jasno v tom, kde chce stavať nové nemocnice. Lengvarský preferuje Rázsochy, Martin, Humenné a Rimavskú Sobotu. V druhom návrhu od exministra zdravotníctva Mareka Krajčího sa s Martinom nepočíta. Predseda parlamentu Boris Kollár by kúpil Bory od Penty. Konečný návrh by mal Lengvarský predložiť v stredu 15. júna.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre