Aj siedmy beh v Pamplone s následkami

SvetSpravodajstvo

Dve osoby, ktoré býky nabrali na rohy, utrpeli zranenia v oblasti nôh. Dvaja ďalší ľudia majú poranenú hlavu.

Na tohtoročnom behu s býkmi v severošpanielskom meste Pamplona, kde sa konajú slávnosti sv. Fermína, stále dochádza k vážnym zraneniam.

Všetkých šesť osôb prijali v Univerzitnej klinike Navarra, kde momentálne posudzujú závažnosť ich zranení. Lekár Jon Arizeta uviedol, že dve osoby, ktoré býky nabrali na rohy, utrpeli zranenia v oblasti nôh. Dvaja ďalší ľudia majú poranenú hlavu. Býky dnes prekonali 850-metrovú vymedzenú trasu vedúcu kľukatými uličkami Pamplony za dve minúty a 40 sekúnd, čo sa považuje za priemerný čas.

Foto
Muži bežia pred býkmi počas siedmeho dňa tradičného festivalu San Fermíno v severošpanielskom meste Pamplona / TASR

Fiesta v Pamplone sa začala minulý piatok. Býky nabrali v prvých dvoch dňoch na rohy päť bežcov - štyroch Američanov a jedného Španiela. Až do dnes k ďalším nabratiam na rohy nedošlo. Deväťdňová fiesta v Pamplone sa stala celosvetovo známou vďaka románu Ernesta Hemingwaya z roku 1926 Slnko aj vychádza. Aj vďaka nemu do Pamplony na sviatok sv. Fermína každoročne zavítajú tisíce zahraničných turistov.


Na samotných behoch s dovedna šiestimi vypustenými býkmi sa tradične zúčastňujú stovky odvážlivcov. Za väčšinu zranení tradične môžu pády pri behu prípadne pošliapanie býkmi. Každý rok sa počas behu s býkmi uličkami Pamplony zraní 50-100 ľudí. Od roku 1911 si beh s pol tony vážiacimi zvieratami vyžiadal aj 15 obetí na životoch. Zatiaľ posledný smrteľný prípad zaznamenali v roku 2009, keď zomrel 27-ročný Španiel.

Galéria k článku

Zdroj: TASR

Komentáre