Aj univerzity na východnom Slovensku sú pripravené pomôcť bieloruským študentom

VýchodSpravodajstvo

Ich prijatie okrem iného komplikuje aj pandémia koronavírusu.

V Bielorusku stále pretrvávajú protesty. Státisíce demonštrantov vyšli do ulíc, pričom žiadajú rezignáciu prezidenta Alexandra Lukašenka, ktorý krajine vládne 26 rokov. Protestujúci považujú výsledok volieb za zmanipulovaný. Bieloruský najvyšší súd však zamietol sťažnosť hlavnej opozičnej prezidentskej kandidátky Sviatlany Cichanovskej, v ktorej sa dožadovala anulovania výsledkov sporných prezidentských volieb.

Foto
Protesty v Bielorusku / TASR

Na túto situáciu zareagovali aj niektoré slovenské univerzity, ktoré sú pripravené prijať študentov z Bieloruska.

„Osobne ma veľmi teší, že zareagovali takto rýchlo na našu úvahu pomôcť Bielorusku vo forme štipendií pre študentov, ktorí sa dostali vo svojej krajine v kontexte súčasných udalostí do problémov. Pracujeme na konkrétnom projekte a verím, že ho sfinalizujeme čo najskôr tak, aby sme mohli Bielorusom pomôcť a prípadne, aby mohli či už študovať, alebo doštudovať u nás,“ uviedol minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok.

Univerzita Pavla Jozefa Šafárika

Demokratizačný proces v Bielorusku podporuje aj Univerzita Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach. Prijatie zahraničných študentov okrem iného komplikuje aj pandémia koronavírusu.

„Radi pomôžeme bieloruským študentom, ak o to prejavia záujem individuálne alebo organizovane. Kapacity ubytovania v našich zariadeniach máme síce obsadené, ale v spolupráci s ostatnými vysokými školami v meste a súkromnými poskytovateľmi budeme hľadať riešenie, ak to bude potrebné. Treba si tiež uvedomiť, že zaradenie do štúdia na inej vysokej škole bez predchádzajúcich rokovaní a prípravy vôbec nie je organizačne jednoduché a, navyše, je tu obdobie pandémie,“ informoval hovorca UPJŠ Tomáš Zavatčan.

Foto
Protesty v Bielorusku / TASR

Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie

Medzinárodnú situáciu pozorne sleduje aj Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie (UVLF) v Košiciach, pričom je pripravená reagovať na aktuálny stav v súlade so zahraničnou politikou Slovenskej republiky.

„V prípade, že by bieloruskí študenti veterinárneho lekárstva alebo farmácie prejavili záujme o štúdium v Košiciach, univerzita bude postupovať v súlade s odporúčaniami ministerstva zahraničných vecí a ministerstva školstva a s ohľadom na aktuálnu situáciu s vývojom pandémie koronavírusu. Vzhľadom na to, že UVLF pripravuje absolventov na regulované povolania veterinárneho lekára a farmaceuta podľa smerníc Európskej únie, prijatie jednotlivých záujemcov by muselo byť posudzované individuálne podľa týchto kritérií,“ vysvetlila hovorkzňa UVLF Zuzana Bobriková.

Prešovská univerzita

Aj Prešovská univerzita (PU) umožní bieloruským študentom vzdelávať sa na východnom Slovensku, a to v tom prípade, ak o to prejavia záujem, čo potvrdila jej hovorkyňa Anna Polačková:

„PU priebežne rieši žiadosti o zmenu študijného programu, respektíve prestup v súlade so študijným poriadkom. Samozrejme, že v prípade nevyhnutných situácií rieši žiadosti s ohľadom na okolnosti hodných zreteľa. V súčasnosti neevidujeme žiadosti od bieloruských študentov, avšak v prípade záujmu sme pripravení promptne reagovať a umožniť štúdium vo vybraných študijných programoch ešte aj v nadchádzajúcom akademickom roku.“

Komentáre