Aj v Mníšku nad Hnilcom vyčíňalo počasie

VýchodSpravodajstvo

Aktualizované: 14.05 hod.

Obec Mníšek nad Hnilcom v okrese Gelnica včera (8.7.) v popoludňajších hodinách zasiahol intenzívny dážď s vetrom, ktorý spôsobil rozsiahle materiálne škody. Z tohto dôvodu starosta Ľudovít Kujnisch po zasadnutí krízového štábu, kde zhrnuli dovtedy známe škody, vyhlásil mimoriadnu situáciu.

Kujnisch spresnil, že došlo k odtrhnutiu plynovej prípojky či prerušeniu dodávky elektriny, pričom aktuálne odstraňujú spôsobené škody:

Jednu miestnu komunikáciu máme úplne zničenú. V zasiahnutej časti sú zničené aj všetky priepusty k rodinným domom. Naši dobrovoľní hasiči odčerpávajú vodu a vynášajú blato z dvorov a pivníc – v niektorých prípadoch aj z obytných priestorov. Došlo i k poškodeniu strechy jedného z rodinných domov.“

Zároveň sa postupne zisťujú ďalšie škody, ktoré vznikli aj v extraviláne obce. Spevnená prístupová cesta k vodojemom je úplne neprejazdná.

Kujnisch v súvislosti s vyčíňaním počasia neeviduje zranenia:

„Nikomu sa našťastie nič nestalo, aj keď v niektorých prípadoch to už bolo veľmi vážne.“

Foto
Aj v Mníšku nad Hnilcom vyčíňalo počasie (Ilustračná fotografia) / TASR

Vlaková doprava v úseku Mníšek nad Hnilcom – Švedlár v okrese Gelnica je kvôli podmytiu a zaplaveniu trate aj naďalej prerušená. Hovorkyňa Železníc Slovenskej republiky (ŽSR) Vladimíra Bahýlová avizovala, že opätovne by mala byť spustená dnes v popoludní:

„Z dôvodu obmedzení na trati vplyvom počasia a pre čo možno najkomfortnejšie cestovanie Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) zabezpečila pre cestujúcich náhradnú autobusovú dopravu v úseku Mníšek nad Hnilcom – Nálepkovo. Autobusmi sú nahrádzané prevažne osobné vlaky linky Margecany – Nálepkovo a zrýchlené vlaky linky Banská Bystrica – Margecany,“ povedala Bahýlová, ktorá nevie odhadnúť obnovu vlakovej dopravy a opravu trate v tomto úseku.

Bahýlová doplnila, že tam čistia a odstraňujú nánosy:

„Predpokladané spustenie dopravy by malo byť dnes o 15.00 hod. a vlaky by mali úsekom prechádzať rýchlosťou 30 kilometrov za hodinu.

Hasiči a dobrovoľné hasičské zbory miest a obcí včera absolvovali 44 výjazdov v Košickom, Banskobystrickom a Žilinskom kraji. Hasičský a záchranný zbor (HaZZ) skonštatoval, že najhoršia situácia bola v Banskobystrickom kraji:

„Pomoc profesionálnych a dobrovoľných hasičov bola potrebná najmä pri odstraňovaní popadaných a naklonených stromov z cestných komunikácií, zabezpečovaní budov po poškodení striech a odčerpávaní vody zo zaplavených domov, pivníc a miestnych komunikácií,“ uviedol HaZZ s tým, že v teréne bolo 18 hasičov so 7 kusmi techniky a 19 dobrovoľných hasičov s 5 kusmi techniky.

Žilinský kraj hlásil 11 výjazdov, pri ktorých zasahovalo 15 príslušníkov HaZZ a 15 dobrovoľných hasičov s 10 kusmi techniky. V Košickom kraji bolo potrebných 8 výjazdov, ktoré absolvovalo 44 príslušníkov HaZZ a dobrovoľných hasičov s 13 kusmi techniky.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre