Aj v okolí Košíc je zvýšený výskyt kliešťov

KošiceSpravodajstvo

Nedá sa pred nimi úplne ochrániť.

Zvýšené nebezpečenstvo pred kliešťami platí aj toto leto. Vyskytujú sa primárne v tráve a nízkych porastoch. Síce sa pred kliešťami nedá úplne ochrániť, sú však známe viaceré metódy, ako ohrozenie z kontaktu znížiť na minimum.

„Keď niekto ide do lesa alebo niekde na lúky, kde vie, že môže byť zvýšený výskyt kliešťov, tak nosiť dlhé oblečenie, čo teraz v týchto horúčavách je menej možné, ale dlhé nohavice, ideálne aj dlhý rukáv, svetlejšie oblečenie, na ktorom lepšie vidíme, keď je kliešť na oblečení a používať repelent,“ uviedla pre Rádio Košice infektologička Zuzana Paraličová s tým, že ak sa predsa len objaví prisatý kliešť na pokožke, je nutné ho čím skôr odstrániť:

„Postup, ktorý sa odporúča, je chytiť kliešťa do pinzety a kývavým pohybom ho pomaly vytiahnuť, nie násilne, aby neostala hlavička pod kožou. Pokiaľ sa to náhodou stane, tak je potrebné ju celú vybrať, ideálne cestou chirurga, ktorý to vie najlepšie, ale kto to zvládne, môže aj svojpomocne.“

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

V okolí metropoly východu je viacero lokalít, v ktorých je zvýšený výskyt kliešťov, čo potvrdil aj Branislav Peťko z Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach:

„Všade v okolí Košíc, kde sú dubovo-hrabové lesy, môžeme povedať, že to všetko je ideálny biotop kliešťov. Dokonca ich máme aj na území mesta. S kliešťom sa napríklad môžeme stretnúť pri ceste na Bankov alebo aj v centre mesta, medzi Parkom Anička a bývalým, už neexistujúcim magnezitovým závodom,“ povedal Peťko, ktorý dodal, že kliešte ohrozujú aj domáce zvieratá.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre