Aj východoslovenské samosprávy sa snažia šetriť

VýchodSpravodajstvo

Niektoré zhasínajú osvetlenie pamiatok.

Mestá a obce na východe v súvislosti s nárastom cien energií zavádzajú viaceré úsporné opatrenia vrátane vypínania osvetlenia pamiatok. Inak to nie je ani v metropole východu. Hovorca mesta Košice Dušan Tokarčík povedal, že vo všetkých mestských budovách každý mesiac kontrolujú výdavky na energie:

„Už pred dvoma rokmi, čo bolo dávno pred vypuknutím krízy, sme začali sledovať spotrebu na jednotlivých rozvádzačoch verejného osvetlenia. Okrem toho v rámci projektu na rekonštrukciu a modernizáciu verejného osvetlenia sme rozbehli projekt monitorovania a evidencie spotreby na jednotlivých rozvádzačoch a priebežne pracujeme na optimálnom nastavení jednotlivých ističov a kapacít. Vďaka tomu sa nám už teraz podarilo optimalizovať a znížiť spotrebu a zredukovali sme počty rozvádzačov.“

Napriek tomu, že energetická kríza, inflácia a zdražovanie majú zásadný dopad na hospodárenie samosprávy, radnica momentálne neplánuje šetriť vypnutím osvetlenia Dómu svätej Alžbety.

Metropola Šariša podľa hovorkyne Terézie Rácovej pomocou adaptívnej regulácie vlani ušetrila 34 megawatthodín energie na osvetlení 16 cirkevných a 2 mestských objektov:

„Regulácia odberu napríklad vo verejnom osvetlení je možná iba v minimálnej miere, nakoľko už v roku 2022 mesto prijalo opatrenia, ktoré viac nie je možné sprísňovať. V súvislosti s energetickou krízou boli prijaté opatrenia na šetrenie v kanceláriách budov mestského úradu v podobe vypínania počítačov po ukončení práce, vypínania tlačiarní a inej elektroniky, ako aj vypínanie svetiel po odchode z kancelárií a optimálnej regulácii vykurovania.“

Foto
Samosprávy sa snažia šetriť aj na osvetlení (Ilustračná fotografia) / TASR

Jedným z dlhodobých riešení sú aj alternatívne zdroje energie, elektrické vykurovanie budov či modernizácia verejného osvetlenia. Podobná situácia je aj v Humennom, čo nám z tamojšej radnice potvrdil Marián Škuba:

„V budove Mestského úradu využívajú zamestnanci obmedzený počet elektrospotrebičov, došlo k redukcii vykurovania. Technické služby mesta Humenné v rámci úspory znížili kvantitu verejného osvetlenia o polovicu, z 2800 na 1400 bodov verejného osvetlenia, všetky sú LED svietidlá. Osvetlená je jediná pamiatka, pri Mestskom kultúrnom stredisku je ňou Pamätník vďaky a večný oheň. LED osvetlenie je funkčné od 20.00 hod. do polnoci a má minimálnu spotrebu.“

Marcela Andréová z Mestského úradu v Michalovciach pre Košice Online uviedla, že úsporné opatrenia platia aj v metropole Zemplína:

Mestský úrad Michalovce nariadil zamestnancom v piatok vykonávať prácu z domu (home office) a na pracovisku zaviedol počas piatkov takzvaný útlmový režim, vykurovacia teplota je stanovená na max. 15 stupňov Celzia, je plánovaná inštalácia termostatických hlavíc a výmena svietidiel za LED. Mesto zrušilo dekoratívne osvetlenie administratívnych budov s výnimkou osvetlenia nevyhnutných častí, napríklad vstupy do budov.“

Spišská Nová Ves podľa Tomáša Repčiaka identifikovala miesta s možnosťou úspornejšieho využívania energií. Samospráva sa snaží šetriť aj na prevádzke energeticky najnákladnejších budov a zariadení. Vladimíra Novotná Čajová z levočskej radnice skonštatovala, že k šetreniu prispela aj výmena svietidiel verejného osvetlenia:

„Mesto a mestské organizácie sa vykonaním rôznych úsporných opatrení usilujú o zníženie spotreby energií o 15 percent. Vzhľadom na rozsiahlu výmenu svietidiel verejného osvetlenia a prechod na LED technológiu, ktorý sa zrealizoval v minulých rokoch, by takto dosiahnuté úspory boli bezvýznamné. Z uvedeného dôvodu mesto nepristúpilo k vypnutiu osvetlenia pamiatok.“

Aj Kežmarok podľa hovorkyne Barbory Soskovej zaviedol úsporné opatrenia kvôli nárastu cien energií:

„Pokyn na znižovanie teploty v kanceláriách po skončení pracovnej doby a cez víkendy, objednanie energetického auditu spotrieb na jednotlivých odberných miestach a návrhov na riešenie, spracovanie projektov na realizáciu opatrení na energetickú sebestačnosť verejných budov. Rozsah osvetlenia pamiatok v meste nijakým výrazným spôsobom spotrebu energií neovplyvňuje.“

Liptovský Mikuláš má k dispozícii prehľad využívania energií a vyhodnocuje možné úspory. Samospráva podľa Jána Sokolského z Kancelárie vedenia mesta zvažuje utlmenie náročných prevádzok:

„V minulom roku sme realizovali investície do priameho znižovania spotreby výmenou okien, rekonštrukciou zastaralej vykurovacej sústavy, montážou stmievačov, ale aj osvetou smerujúcou k používaniu elektrických spotrebičov. V oblasti regulácie fixných poplatkov sme vykonali audit pre všetky odberné miesta elektriny, zreálnili ich rezervované kapacity a pozitívny efekt očakávame už v tomto roku.“

Mesto deklaruje, že nepristúpi k šetreniu, ktoré by viedlo k znižovaniu pracovných podmienok vo verejných budovách a školách v správe radnice.

Komentáre