Ak v prírode nájdete zdravé mláďatá, ignorujte ich

KošiceSpravodajstvo

Pri zjavne zranených kontaktujte záchranné zariadenia.

Jar a začiatok leta sú v prírode typické pre zvýšený výskyt mláďat. Výnimkou nie je ani okolie metropoly východu, kde sa Košičania dostávajú do pravidelného kontaktu so zverou.

Pri návšteve prírody v tomto období a nájdení mláďaťa prosíme návštevníkov lesa, aby sa takýchto zdanlivo opustených mláďat nedotýkali a pokojným spôsobom opustili miesto nálezu. Mláďatá sú bezpečne odložené a ich matky sa vo väčšine prípadov nachádzajú v tesnej blízkosti a len čakajú, kedy odídete. Keďže takéto mláďatá ešte neprodukujú vlastné pachy, sú tak v bezpečí pred rôznymi nástrahami a predátormi,“ vysvetlil Martin Konečný z Mestských lesov Košice.

Foto
Košičania sa dostávajú do pravidelného kontaktu so zverou (Ilustračná fotografia) / TASR

V prípade dotyku sa matka zvyčajne zľakne a mláďa opustí. Ak je však zviera zranené, je nutné kontaktovať záchranné zariadenia Štátnej ochrany prírody. V okolí Košíc má odchyt na starosti Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie, ktorá prevádzkuje chovnú stanicu v Rozhanovciach. Slovenské zoologické záhrady, s výnimkou tej Bojnickej, neposkytujú rehabilitačnú činnosť.

„Nemôžeme prijímať tieto zvieratá. Treba kontaktovať najbližšiu agentúru životného prostredia alebo Štátnu ochranu prírody, okresné úrady, ktoré majú na toto zriadené špeciálne oddelenia v rámci legislatívy,“ povedal riaditeľ ZOO Košice Erich Kočner.

Priamo v mestách je častý výskyt myšiarky ušatej. V prípade, ak natrafíte na vypadnuté mláďa na zemi, kontaktujte Štátnu ochranu prírody, sú totiž ohrozené mačkami či psami.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre