Aká je situácia v nemocniciach na východe v súvislosti s pandémiou?

VýchodKoronavírus

Nie je vylúčené obmedzenie plánovaných operácií či hospitalizácií.

Aj východoslovenské nemocnice začali s reprofilizáciou lôžok pre pacientov s koronavírusom. V prešovskej nemocnici bolo k včerajšiemu (27.9.) dňu zo 40 lôžok na infekčnom oddelení obsadených 29. Z 12 lôžok s umelou pľúcnou ventiláciou (UPV) je obsadená polovica. V prípade, ak to situácia bude vyžadovať, sú pripravení reprofilizovať ďalšie lôžka. V blízkej dobe však neočakávajú, že by sa mali stať červenou nemocnicou.

COVID oddelenie so špeciálnym režimom v popradskej nemocnici disponuje 20 lôžkami. K včerajšku mali hospitalizovaných 9 pacientov. COVID oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny má v tejto chvíli 6 lôžok, na ktorých sú 2 pacienti. Aktuálne sú pozitívni 4 zamestnanci a 2 sú v karanténe. Zdravotnú starostlivosť zabezpečuje nemocnica v Poprade zatiaľ bez obmedzení. Zaviedla však triáž pacientov a pri neodkladných príjmoch a sprievodoch na lôžkové oddelenia je potrebný PCR test.

Na východe je v bordovej farbe okres Rožňava, Stará Ľubovňa aj Bardejov. V rožňavskej nemocnici evidujú 2 pacientov. V bardejovskej je aktuálne hospitalizovaných 13 pacientov, z toho 1 pacientka je napojená na UPV, 1 žena minulý týždeň podľahla koronavírusu.

„Máme k dispozícii 10 pľúcnych ventilátorov, ktoré používame buď na UPV, alebo na vysokofrekvenčnú ventiláciu, čiže po technickej stránke sme momentálne dobre zásobení. V prípade, že by dochádzalo k ďalšiemu nárastu pacientov, tak nevylučujem, že by sme opäť museli pristúpiť k tomu, čo minulý rok, keď sa museli obmedzovať plánované operačné výkony a plánované hospitalizácie. Následne sme dokonca museli zatvárať celé oddelenia aj ambulancie a tento personál sme potom presúvali na covidové oddelenia,“ uviedol pre Rádio Košice riaditeľ bardejovskej nemocnice Marián Petko.

V spišskonovoveskej nemocnici je aktuálne hospitalizovaný 1 pacient, v michalovskej nemocnici majú 10 COVID pacientov, z toho 2 potrebujú podporu UPV. Vo vranovskej nemocnici sa zdravotníci starajú o 4 pacientov, pričom 1 potrebuje podporu UPV, v humenskej o 6 pacientov, z toho 1 je napojený na UPV a v trebišovskej o 12 COVID pacientov, kde sú kapacity lôžok naplnené, 3 z toho potrebujú podporu kyslíka.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre