Akademický Prešov privítal divadelné súbory zo Slovenska aj zahraničia

PrešovKultúra

Umelci vystúpia v divadelných a klubových priestoroch mesta a na univerzite.

Metropola Šariša ožíva divadelným umením. Svoju tvorbu v rámci súťaže umeleckej tvorivosti vysokoškolákov Slovenska, známej ako Akademický Prešov, predstavia nielen domáce študentské a profesionálne divadelné súbory, ale aj z Čiech, Poľska a Maďarska.

„Hoci súčasná kultúra je poznamenaná pretrvávajúcim vojnovým stavom na Ukrajine, divadelníci, ako aj literáti a prekladatelia neprerušili kontinuitu svojej umeleckej tvorby, čo sa odrazilo aj v prekvapujúco bohatom počte 24 zúčastnených umeleckých produkcií, analytických odborných seminárov, literárnych besied a tvorivých divadelných workshopov,uviedol šéfdramaturg festivalu Miron Pukan.

Celkovo sa súťaží v kategóriách študentské divadlo, vlastná literárna tvorba, umelecký preklad a mediálne filmové umenie. Sedem študentských divadiel, vrátane mládežníckych súborov, sa na festivale predstaví so širokým druhovo-žánrovým spektrom inscenácií: od autorského divadla cez súčasné divadelné formy až po moderné divadelné tvary.

„Rovnaký počet - sedem profesionálnych divadelných zoskupení zo Slovenska i zahraničia uvedie inscenácie, ktoré sú blízke postupom experimentálneho alternatívneho divadla spojeného s poetikou Akademického Prešova,“ doplnil Pukan.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Organizátori festivalu nadväzujú na koncepciu z minulých ročníkov, pričom cieľom je nielen prezentovať divadelné umenie, ale jeho pomocou taktiež prispievať k diskurzu o tendenciách súčasného divadla.

„Akademický Prešov mal od nepamäti neopakovateľnú atmosféru, mladosť tu prechádza zlomovou transformáciou, hra začína čoraz viac súvisieť so životom. Aura festivalu mladých je taká silná, že ešte dlho po rokoch sa účastníci, už ako tvorcovia, vracajú intenzívne k spomienkam na autentické čaro a radosť z prvej tvorby adresovanej vis-a-vis divákom,“ povedal riaditeľ festivalu a jeden z jeho zakladateľov Karol Horák, ktorý oslavuje 80. narodeniny.

Umelci vystúpia vo viacerých divadelných a klubových priestoroch mesta ako Divadlo Alexandra Duchnoviča, Divadlo Jonáša Záborského, Wave, Čukoláda, dom kultúry a v priestoroch vysokoškolského areálu Prešovskej univerzity.

Súčasťou aktuálneho 58. ročníka festivalu sú aj sprievodné podujatia, v ktorých sa predstavia stredoškolskí študenti a konzervatoristi so svojimi inscenačnými projektmi v rámci sekcie Divadlo mladých a prezentovať sa budú aj výsledky tvorivých divadelných dielní.

 

Zdroj: TASR

Komentáre