Dopravné obmedzenia v Košiciach a Prešove v pondelok a utorok počas návštevy pápeža Františka

VýchodArchívPápež na Slovensku 2021

Z dôvodu návštevy pápeža dôjde v Košiciach 14. septembra k niekoľkým zmenám v hromadnej doprave. Cestovanie MHD bude, s výnimkou nočných liniek, v tento deň zdarma pre všetkých cestujúcich. V Prešove je potrebné v pondelok a utorok počítať s dopravnými obmedzeniami na území mesta. Polícia vyzýva Prešovčanov i návštevníkov mesta, aby v týchto dňoch zvážili a prehodnotili presun po meste.

Foto
Počas návštevy pápeža bude v pondelok 13. septembra a v utorok 14. septembra obmedzená doprava / TASR

Dopravné obmedzenia v Košiciach

Z dôvodu návštevy pápeža dňa 14. septembra 2021 dôjde ku niekoľkým zmenám v hromadnej doprave, cestovanie MHD bude, s výnimkou nočných liniek, v tento deň zdarma pre všetkých cestujúcich.

V dňoch od 13. septembra 2021 (pondelok) od 06:00 do 15. septembra 2021 (streda) do 06:00 bude linka č.14 premávať po upravenej trase v úseku: Železničná zastávka Ťahanovce – Mier – Okresný úrad (stanovište linky č.18 v smere na Amfiteáter, z dôvodu lepšieho odbočenia do ulice Urbánkova bude dočasný označník osadený približne v polovici pôvodnej zastávky) – za zastávkou doprava na Urbánkovu – priamo po Urbánkovej – na konci ulice doprava na Čermeľskú cestu – Letecká – ďalej po svojej štandardnej trase. Zastávka Havlíčkova nebude obsluhovaná.

Horný Bankov/Jahodná/Alpinka – Čermeľ – Letecká – za zastávkou na Urbánkovu – priamo po Urbánkovej – Okresný úrad - ďalej po svojej štandardnej trase. Zastávka Havlíčkova nebude obsluhovaná.

Spoje MHD budú v utorok 14. septembra premávať podľa cestovných poriadkov v režime školské prázdniny. Na zabezpečenie prepravy návštevníkov podujatí s pápežom Františkom bude slúžiť kyvadlová doprava, ktorá premáva po nasledujúcich trasách a v režime:

Autobusová linka A: Sofijská (záchytné parkovisko pri METRE) – Okresný úrad – Luník IX, rázcestie – OC Optima a späť. Autobusová linka B: Trolejbusová (záchytné parkovisko priamo v Garáži Hornádska) – Tesco, Trolejbusová (bývalá zastávka pre linku č.14 pred HM Tesco) – Okresný úrad – Luník IX, rázcestie – OC Optima a späť. Električková linka C: OC Optima  Moldavská, obchodné centrá – Havlíčkova  a späť. Električková linka č.2 bude premávať vo svojej pôvodnej trase v posilnenom režime.

 

Foto
Záchytné parkoviská pre účastníkov stretnutia s pápežom Františkom v Košiciach / Mesto Košice

Linky smerujúce na Luník IX budú premávať v čase od 08:00 do 14:00 a následne od 17:00 do 20:00, linky smerujúce na Okresný úrad / Havlíčkovu budú premávať v čase od 08:00 do 15:00 a následne od 18:00 do 22:00.

Linka č.11 bude premávať v utorok 14. septembra 2021 od 08:00 do 14:00 v posilnenom 30-minútovom intervale na trase: Staničné námestie (zastávka pre linku č.24) – Senný trh – Námestie osloboditeľov (zastávka pri Auparku) – Námestie osloboditeľov (zastávka pri sporiteľni pre linku č.11) – Krajský súd – SOŠ automobilová – Moldavská, obchodné centrá – Luník IX a späť.

V utorok 14. septembra dôjde k zmene na linke č.23: prerušenie prevádzky v čase od 08:00 do 10:00, ranný posledný odchod zo Staničného námestia o 06:58, zrušené odchody zo Staničného námestia o 07:28, 07:58, 08:28 a 09:28, ranný posledný odchod z Letiska o 07:39, zrušené odchody z Letiska o 08:09, 09:09 a 10:09, prerušenie prevádzky v čase od 15:30 do 18:00, posledný poobedný odchod zo Staničného námestia o 15:28, zrušené odchody zo Staničného námestia o 15:58, 16:28, 17:13 a 17:28, poobedný posledný odchod z Letiska o 16:09, zrušené odchody z Letiska o 16:37, 17:09, 17:39 a 18:14

DPMK upozorňuje cestujúcich, že počas presunov oficiálnej kolóny bude dochádzať k krátkodobým uzatvoreniam ciest. Nakoľko bude v týchto časoch a úsekoch doprava vylúčená, dočasne nebudú premávať ani autobusy a električky. Z tohto dôvodu môže nárazovo dochádzať na viacerých linkách k meškaniam a výpadkom spojov. DPMK sa ospravedlňuje za vzniknuté komplikácie.

Foto
DPMK upozorňuje cestujúcich, že počas presunov oficiálnej kolóny bude dochádzať k krátkodobým uzatvoreniam ciest. Nakoľko bude v týchto časoch a úsekoch doprava vylúčená, dočasne nebudú premávať ani autobusy a električky / TASR

Dopravné obmedzenia v Prešove

V súvislosti s návštevou pápeža Františka v Prešove je potrebné v pondelok (13.9.) a utorok (14.9.) počítať s dopravnými obmedzeniami na území mesta. Polícia vyzýva Prešovčanov i návštevníkov mesta, aby v týchto dňoch zvážili a prehodnotili presun po meste. „Mnohé dôležité dopravné tepny budú úplne uzavreté a rovnako aj vozidlá mestskej hromadnej dopravy (MHD) nebudú premávať v plnom režime," informovalo na sociálnej sieti prešovské krajské policajné riaditeľstvo.

Dopravné obmedzenia v pondelok: Od 16.00 h úplne uzatvorená ulica Jána Pavla II. od križovatky s ulicou Pražská po ulicu 17. novembra, od 23.00 h uzatvorená ulica 17. novembra,

Dopravné obmedzenia v utorok: Od 06.00 h bude vylúčená doprava nad tri a pol tony od križovatky ulíc Levočská a Obrancov mieru v smere Obrancov mieru, Pod Kalváriou, Pražská. Vylúčená doprava bude vedená po obchádzkovej trase. Od 06.00 h uzávierka jazdného pásu na Pražskej ulici v úseku od okružnej križovatky ZVL po zimný štadión. Uzávierka potrvá do ukončenia opatrení približne do 17.00 h a platí pre všetky vozidlá.

Obmedzenia na diaľnici sa budú dotýkať hlavne vozidiel nad tri a pol tony, počas prejazdu Svätého Otca po diaľnici bude doprava na D1 úplne uzatvorená v smere od Košíc do Prešova. Od 08.30 h do 10.00 h. V danom čase bude doprava nad tri a pol tony v smere Prešov - Košice na diaľnici D1 vylúčená.

Obdobne budú uplatňované opatrenia pri odjazde Svätého Otca. To znamená, že doprava na diaľnici v smere Prešov - Košice bude v čase od 12.00 h do 13.30 h úplne vylúčená. Jazda opačným smerom smer Košice - Prešov bude povolená iba pre vozidlá do tri a pol tony. Zároveň s vylúčením dopravy bude potrebné počítať aj s operatívnym uzatvorením ulice Pražská a Petrovianska.
Uvedené časy sú podľa polície orientačné, môžu sa operatívne meniť podľa programu. Verejnosť preto vyzýva, aby zvážili svoj presun v uvedených časoch a na miestach, počas ktorých budú dopravné obmedzenia, v opačnom prípade budú musieť počítať so zdržaním. Polícia taktiež apeluje na dodržiavanie pokynov policajtov, ktorí budú zabezpečovať plynulosť cestnej premávky a verejný poriadok.


          

Foto
Dopravné obmedzenia a situácia pre účastníkov stretnutia s pápežom Františkom v Prešove / Mesto Prešov

Obmedzenia MHD v pondelok: V pondelok sa zmena premávky dotkne siedmich liniek.

Linka č. 2: Spoje z Budovateľskej o 20.05 a 20.35 h budú skrátené po zastávku Čierny most, spoje z Bajkalskej o 19.50 a 20.50 h budú vykonané o 20.05 a 21.05 h po Trojicu, ďalej budú pokračovať ako linka 5 na Budovateľskú, spoje z Dúbravy o 20.20 a 21.20 h budú vykonané o 20.35 a 21.35 h po Trojicu, ďalej budú pokračovať ako linka 5 na Budovateľskú.

Linka č. 5: Vykonané budú skrátené spoje Trojica – Budovateľská o 20.15, 20.45, 21.15 a 21.45 h, vykonaný bude skrátený spoj Čierny most – Bajkalská o 20.27 h.

Linka č. 5D: Vykonaný bude skrátený spoj Čierny most – Dúbrava o 20.57. Linka č. 27: Spoje od 16.00 h budú premávať po obchádzkovej trase Terchovská – Pod Kamennou baňou – Pražská – Košická – Železničná stanica – Na Hlavnej – Duklianska – Hviezdna – Dilongova – Vajanského – Poliklinika – Obrancov mieru – Pod Kalváriou – Terchovská, v smere na Terchovskú neobslúži zastávky Trojica, Na Hlavnej, Veľká pošta, Čierny most a Pod Kamennou baňou; obojsmerne neobslúži zastávky Škultétyho a Mestská hala.

Linka č. 34: Spoj o 21.55 h pôjde po trase Sídlisko III – Levočská – Trojica – Na Hlavnej – Čierny most – Budovateľská – Jilemnického – Košická – Švábska – Pod Šalgovíkom – Sibírska. Neobslúži zastávky Obrancov mieru, Nám. mládeže, Duchnovičovo nám. a Prešovská univerzita.

Linka č. 38: Spoje po 20.00 h pôjdu po trase Sídlisko III – Clementisova – Poliklinika – Na Hlavnej – Čierny most – Železničná stanica – Lesnícka – Sibírska a späť, od spojov o 19.48 h zo Sibírskej a 19.55 h zo Sídliska III, neobslúžia zastávky Obrancov mieru, Nám. mládeže, Duchnovičovo nám., Prešovská univerzita a Škultétyho.
Linka č. N1: Spoje po 22.00 h pôjdu po trase Sídlisko III – Clementisova – Obrancov mieru – Malá stanica – Pavlovičovo nám. – Čierny most – Švábska – Solivar – Pod Šalgovíkom a späť, neobslúži zastávky Duchnovičovo nám., Prešovská univerzita a Škultétyho. Ostatné linky MHD premávajú v pondelok bez zmeny trasy,
      
    

Foto
V deň návštevy pápeža bude v platnosti mimoriadny cestovný poriadok pre linky č. 1, 5, 7, 8, 24, 34, 34A a 38. V tento deň nebudú premávať školské spoje A, E, H, J a P. Zmena premávky sa dotkne desiatich liniek / TASR

Obmedzenia MHD v utorok: V deň návštevy pápeža bude v platnosti mimoriadny cestovný poriadok pre linky č. 1, 5, 7, 8, 24, 34, 34A a 38. V tento deň nebudú premávať školské spoje A, E, H, J a P. Zmena premávky sa dotkne desiatich liniek.

Linka č. 2: Nebude premávať, zastávku Obrancov mieru obsluhujú upravené linky 15, 24, 27 a N1. Linka č. 5 a 5D: Premávka v trase Dúbrava/Bajkalská – Sabinovská – Trojica – Štúrova – Budovateľská a späť, je vydaný osobitný cestovný poriadok pre túto linku, neobslúži zastávky Poliklinika, Obrancov mieru, Nám. mládeže, Duchnovičovo nám. Prešovská univerzita a Škultétyho.

Linka č. 15: Spoje od 6.00 h do ukončenia uzávierky budú premávať po obchádzkovej trase Za Kalváriou – Pražská – Košická – Železničná stanica – Grešova – Detská nemocnica – Moyzesova – DJZ – Trojica – Poliklinika – Obrancov mieru/Kollárova – Pod Kalváriou – Za Kalváriou. V smere k Detskej nemocnici neobslúži zastávky Zimný štadión, Pod Kalváriou, SOŠ lesnícka, Kollárova, Sázavského, Odborárska, Centrál, Poliklinika, Trojica a Na Hlavnej.

Linka č. 27: Do ukončenia uzávierky bude premávať po obchádzkovej trase Terchovská – Pod Kamennou baňou – Pražská – Košická – Železničná stanica – Na Hlavnej – Duklianska – Hviezdna – Dilongova – Vajanského – Poliklinika – Obrancov mieru – Pod Kalváriou – Terchovská.

Linka č. 34: Bude rozdelená na 2 časti: 34 v trase Sídlisko III – Clementisova – Hlavná – Budovateľská a späť (trolejbus), 34A v trase Pod Šalgovíkom – Švábska – Košická – Železničná stanica – Štúrova – Budovateľská – Jilemnického – Košická – Švábska – Pod Šalgovíkom (autobus),  je vydaný osobitný cestovný poriadok pre túto linku.

Linka č. 38: Do ukončenia uzávierky ul. 17. novembra bude premávať v trase Sibírska – Lesnícka – Železničná stanica – Štúrova – Budovateľská a späť, je vydaný osobitný cestovný poriadok pre túto linku.

Linka č. 42: Počas uzávierky prejazdu Jilemnického – Pražská nebude táto linka premávať vôbec, lokalita Borkút bez obsluhy MHD, najbližšie zastávky: Budovateľská a Priecestie (Haniska).

Linka č. 43: Bude premávať po obchádzkovej trase Železničná stanica – Čierny most – Okružná – Floriánova – Požiarnická ul. – Kollárova – Centrum – Bajkalská – Sabinovská – Duklianska – Fakultná nemocnica – Kpt. Nálepku, neobslúži zastávky Škultétyho, Mestská hala, Pod Kam. baňou, Zimný štadión a Pod Kalváriou.

Linka č. N1: Spoje v utorok nadránom pôjdu po trase Sídlisko III – Clementisova – Obrancov mieru – Malá stanica – Pavlovičovo nám. – Čierny most – Švábska – Solivar – Pod Šalgovíkom a späť, neobslúži zastávky Duchnovičovo nám., Prešovská univerzita a Škultétyho, ostatné linky MHD premávajú bez zmeny trasy, v utorok je preprava v celej sieti prešovskej MHD bezplatná (I. aj II. tarifné pásmo).

Zdroj: TASR/DPMK

Komentáre