Aké sú veľkonočné sviatky za múrmi väzníc?

SlovenskoZaujímavosti

Z dôvodu pandémie koronavírusu nie je tento rok ani jednému odsúdenému udelené mimoriadne voľno na opustenie ústavu.

Veľkú noc za mrežami tento rok strávi takmer 11-tisíc väzňov, z toho je 1572 obvinených a 9001 odsúdených. Medzi nimi je 81 mladistvých a 205 cudzincov. „Pre väznené osoby je toto obdobie veľmi náročné najmä preto, že významné sviatky v roku nemôžu prežiť v kruhu svojich najbližších. Obzvlášť tento rok bude pre všetkých výnimočný vzhľadom na obmedzujúce trávenie veľkonočných sviatkov. Z dôvodu vyhlásenia mimoriadnej situácie boli v ústavoch prijaté viaceré osobitné protiepidemické opatrenia a aj naďalej platí zákaz realizácie návštev v ústavoch pre všetkých obvinených a odsúdených,“ uviedla hovorkyňa Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) Monika Kacvinská.

Z dôvodu pandémie koronavírusu nie je tento rok ani jednému odsúdenému udelené mimoriadne voľno na opustenie ústavu, čo potvrdila aj Kacvinská: „Rovnako nie je žiadnemu odsúdenému povolená ani vychádzka mimo ústavu za účelom návštevy blízkych osôb na čas najviac 48 hodín a ani iné formy opustenia ústavu.“

Foto
Veľkonočné sviatky za múrmi väzníc / facebook.com/ZVJSSR

„Už tradične býva program pre obvinených a odsúdených vo väzniciach počas veľkonočných sviatkov pestrý a obohatený o množstvo zaujímavých akcií, avšak tento rok za dodržania prísnych protiepidemických opatrení a s rúškom na tvári. Osvetové, záujmové, športové a iné tvorivé aktivity sa realizujú s limitovaným počtom zúčastnených osôb a výlučne iba v rámci oddielov, vo vyhradených priestoroch v menších skupinách,“ povedala Kacvinská.

ZVJS sa prostredníctvom väzenských kaplánov a pastorov osobitne venuje duchovným aktivitám. Ako skonštatovala Kacvinská, odsúdení môžu požiadať o pastoračnú a duchovnú službu, avšak striktne po jednotlivých oddieloch a v limitovanom počte osôb:

„Záujmové, športové a iné osvetové aktivity sú pre väznené osoby pripravené v podobe rôznych vedomostných kvízov, besied, prednášok, rozhovorov. Majú možnosť hrania spoločenských  hier, zapojenia sa do šachového, pokrového, šípkového a iného veľkonočného turnaja, ktoré sa budú realizovať len individuálnou formou alebo v menších skupinkách v rámci ciel a oddielov. Väzneným osobám budú poskytnuté na spríjemnenie voľného času aj puzzle, antistresové omaľovanky, knihy, sudoku a podobne.“

Športové aktivity sa realizujú vo vymedzených priestoroch športových ihrísk len individuálnou formou alebo v limitovanom počte prostredníctvom stolnotenisových, bedmintonových a futbalových turnajov, kondičných cvičení, respektíve posilňovaním s vlastnou váhou. Výnimkou sú športové aktivity počas nárokovej vychádzky. Odsúdení majú vtedy možnosť hrania futbalu či basketbalu.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre