Ako brexit ovplyvní program Erasmus+?

KošiceSpravodajstvo

V prechodnom roku sa zatiaľ nič nemení.

Odchod Spojeného kráľovstva z Európskej únie v budúcnosti pocítia aj študenti slovenských škôl a univerzít, ktorí majú záujem o program Erasmus+. Ten podporuje aktivity v oblasti vzdelávania, odbornej prípravy, mládeže a športu. Tisícky slovenských študentov každoročne absolvuje študijný pobyt či prax na vysokej škole v zahraničí. Viacerí z nich ukončia pobyt práve v Anglicku, Walese či Írsku. Pre študentov Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach sa v prechodnom roku zatiaľ nič nemení.

„Zamestnanci navštevujú rôzne inštitúcie, aj študenti majú záujem o stáže či štúdium. Zatiaľ národná agentúra riadiaca program Erasmus+ nedáva žiadnu takú inštrukciu, že by sme mali stopnúť tieto mobility. Právne ešte nebolo dohodnuté, akú formu spolupráce si zvolia a či budú mať záujem naďalej fungovať v rámci Erasmu ako pridružený štát, napríklad ako Turecko, Island alebo Lichtenštajnsko,“ informovala koordinátorka programu na UPJŠ Mária Vasiľová.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Technická Univerzita v Košiciach (TUKE) zaujala v súvislosti s výmennými programami rovnaký postoj. „TUKE nemá momentálne uzavreté žiadne bilaterálne zmluvy s Anglickom, ale všeobecne platí, že všetky projekty, ktoré začali ešte pred brexitom, budú môcť byť analyzované aj naďalej s tým, že majú určitú dobu trvania a nijako to neovplyvní Erasmus+ mobility, avšak nové mobility už asi nebude možné tak jednoducho realizovať,“ uviedla koordinátorka programu na TUKE Monika Gaálová.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre