Ako ďalej s covidom? Prečo počet nakazených v Číne znova rastie a čo robiť, ak trpíte postcovidovým syndrómom

SvetKoronavírus

Čína zažila v uplynulých týždňoch najhoršiu vlnu koronavírusovej infekcie od začiatku pandémie. Zafunguje pri ďalšej vlne premorenosť a zaočkovanosť slovenskej populácie? Príde na jeseň ďalší variant koronavírusu? Odborníci sú presvedčení, že COVID ešte nikam neodchádza.

Foto
Najviac prípadov (1,01 miliónov) aj úmrtí (82,4 miliónov) majú Spojené štáty americké. Po USA zomrelo na COVID najviac ľudí v Brazílii (662-tisíc) a Indii (521-tisíc), nakazilo sa ich najviac v Indii (43 miliónov) a Brazílii (30 miliónov) (Ilustračná fotografia) / TASR

Pandémia koronavírusu a ním spôsobené ochorenie COVID-19 si od decembra 2019, keď sa v čínskom Wu-Chane nakazil prvý človek, vyžiadala globálne už 6,2 miliónov obetí. Ochorením sa nakazilo 505,4 miliónov ľudí na svete, dodnes sa ich vyliečilo 457,3 miliónov.  

Najviac prípadov (1,01 miliónov) aj úmrtí (82,4 miliónov) majú Spojené štáty americké. Po USA zomrelo na COVID najviac ľudí v Brazílii (662-tisíc) a Indii (521-tisíc), nakazilo sa ich najviac v Indii (43 miliónov) a Brazílii (30 miliónov).

Rusko eviduje celkovo 18 miliónov nakazených a 373-tisíc obetí, Ukrajina 4,9 miliónov nakazených a 108-tisíc obetí, Česká republika 3,8 miliónov nakazených a 39,9-tisíc úmrtí a Slovensko 1,7 miliónov nakazených a 19 773 obetí. 

Čo sa týka najľudnatejšej Číny s 1,4 miliardou obyvateľov, na ktorú sa v týchto dňoch v súvislosti s ďalšou pandemickou vlnou upiera medzinárodná pozornosť, oficiálne čísla covidovej štatistiky hovoria „iba“ o 188-tisícoch nakazených a 4,6-tisícoch úmrtí.

Foto
Vlna vysoko infekčného variantu omikron dala aj čínskej politike nulovej tolerancie voči koronavírusu založenej na izolácii všetkých nakazených, precíznom trasovaní, lokalizovaných lockdownoch, obmedzení cestovania a hromadnom testovaní, naozaj poriadne zabrať (Ilustračná fotografia) / TASR

Omikron a nulová tolerancia

Zatiaľ čo v Európe sa na základe poklesu počtu nakazených od začiatku roka začali vo väčšine krajín protipandemické opatrenia uvoľňovať, situácia v Číne sa v polovici marca naopak dramaticky zhoršila. 

Vlna vysoko infekčného variantu omikron dala aj čínskej politike nulovej tolerancie voči koronavírusu založenej na izolácii všetkých nakazených, precíznom trasovaní, lokalizovaných lockdownoch, obmedzení cestovania a hromadnom testovaní, naozaj poriadne zabrať. 

Podľa prísnych čínskych pravidiel musia napríklad aj ľudia s bezpríznakovým priebehom ochorenia ísť do centralizovaných karanténnych zariadení. Zo soboty 12. marca na nedeľu 13. marca sa počet nakazených v krajine strojnásobil. Posledný marcový týždeň zaviedli v 26-miliónovom Šanghaji lockdown a prakticky uzavreli celé mesto.

Foto
Šanghaj - Obyvateľ počas testovania na ochorenie COVID-19 v čínskom Šanghaji 10. apríla 2022. V najľudnatejšom čínskom meste Šanghaj začali od pondelka 11. apríla v niektorých častiach uvoľňovať lockdownové obmedzenia / TASR

Šanghajský lockdown

Počas viac ako dva týždne trvajúceho lockdownu mali obyvatelia Šanghaja zakázané opúšťať svoje domovy, obchody boli zatvorené, nefungovala verejná doprava. Mnoho tovární a firiem sa snažilo udržať prevádzku tak, že zamestnanci prespávali na pracoviskách. 

6. apríla hlásila Čína viac ako 20-tisíc prípadov nákazy, najviac od začiatku pandémie. Epicentrom bol práve najľudnatejśí Šanghaj, kde zaznamenali 80 percent prípadov.  

V Šanghaji začali okamžite plošne testovať všetkých obyvateľov. Do mesta za týmto účelom pricestovalo viac ako 10-tisíc zdravotníkov. 12. apríla otestovali v Číne s pozitívnym výsledkom až 28-tisíc ľudí.

Od 11. apríla sa v Šanghaji čiastočne uvoľnili opatrenia. V stredu 20. apríla bolo umožnené opustiť svoje dmovy ďalším štyrom miliónom obyvateľov. Tamojšie úrady tak rozhodli po tom, ako v predchádzajúcich dňoch zmiernili niektoré pravidlá týkajúce sa šírenia koronavírusu.

Ako uviedol čínsky zdravotnícky predstaviteľ Wu Kan-jü, v 26-miliónovom meste už môže vychádzať von približne 12 miliónov ľudí. Dodal, že šírenie ochorenia COVID-19 sa po prvý raz v niektorých častiach mesta ocitlo pod účinnou kontrolou.

Foto
Zamestnanci vykladajú potraviny z nákladného auta pred ich distribúciou miestnym obyvateľom počas lockdownu pre šíriace sa ochorenie COVID-19 v Šanghaji 5. apríla 2022 / TASR

Ako ďalej s covidom?

Aj keď pandémiu vo väčšine európskych krajín (minimálne mediálne) vytesnila vojna na Ukrajine, odborníci varujú, že koronavírus ešte nikam neodchádza. Na Slovensku začal v tohtoročnej jarnej vlne dominovať subvariant omikronu BA.2, ktorý je v porovnaní s predošlým omikronom ešte viac infekčnejší a šíri sa o 30 percent rýchlejšie. 

Dobrá správa je, že COVID na Slovensku už prekonalo viac ako 1,7 miliónov ľudí, pričom celkový počet plne zaočkovaných ľudí je 2,7 miliónov obyvateľov, takže ak sa aj nakazia, priebeh ich ochorenia by nemal byť ťažký. V dôsledku postupnej imunizácie by teda táto, prípadne ďalšia jesenná vlna, nemala predstavovať vážne celospoločenské ani epidemiologické riziko.

Od budúceho týždňa by tiež malo nastať skutočné jarné oteplenie. Teplo a slnečné UV žiarenie sú pritom dve dôležité veci, ktoré koronavírus doslova neznáša. Podľa expertov sa však môže opakovať tradičný sezónny pandemický scenár. S pokojným horúcim letom a dramatickou jesennou vlnou spôsobenou príchodom vlhkejšieho, chladnejšieho počasia a novou mutáciou koronavírusu. 

Optimistickejšie názory tvrdia, že vlna BA.2 by mohla byť poslednou a pandémiu COVID-19 definitívne ukončiť. Do jesene sa toho však môže udiať ešte dostatočne veľa na to, aby tak pesimisti, ako aj optimisti boli vo svojich prognózach radšej opatrnejší.

Foto
Dobrá správa je, že COVID na Slovensku už prekonalo viac ako 1,7 miliónov ľudí, pričom celkový počet plne zaočkovaných ľudí je 2,7 miliónov obyvateľov, takže ak sa aj nakazia, priebeh ich ochorenia by nemal byť ťažký (Ilustračná fotografia) / TASR

Ešte sme nevyhrali

Krízový výbor Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) zostáva tiež opatrný, 13. apríla  jednohlasne rozhodol, že ešte nenastal čas na zníženie ostražitosti voči ochoreniu COVID-19.

„Pandémia koronavírusu je stále v oblasti verejného zdravia mimoriadnou situáciou medzinárodného záujmu. Toto je chvíľa, keď musíme pracovať ešte tvrdšie s cieľom zachraňovať životy,“ prehlásil generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

„Koronavírus SARS-CoV-2 sa časom stáva nákazlivejším a zostáva smrtiacim najmä pre nechránené a nezaočkované osoby, ktoré nemajú prístup k zdravotnej starostlivosti a antivirotikám. Najlepší spôsob, ako sa chrániť, je dať sa zaočkovať a prijať aj posilňujúcu dávku, keď vám ju odporučia,“ dodal Tedros.

Foto
Najčastejšie príznaky postcovidového syndrómu sú únava a vyčerpanosť, rýchle zadýchanie sa, bolesti kĺbov a končatín, bolesti hlavy, suchý kašeľ, strata chuti a čuchu, búšenie srdca, problémy so spánkom a vysoký krvný tlak (Ilustračná fotografia) / TASR

Post COVID-19

Nie menej významný je fakt, že až 75 percent pacientov trpí po prekonaní COVID-19 takzvaným postcovidovým syndrómom. O čo vlastne ide?

Podľa lekárskej definície je post COVID-19 syndróm súbor príznakov, ktoré pretrvávajú alebo sa vyvíjajú po 12 a viac týždňoch od vzniku ochorenia COVID-19 a ktoré nie sú vysvetliteľné inou príčinou. Terminologicky sa niekedy používa aj označenie long COVID-19 zahŕňajúce širšie časové obdobie od 5. týždňa ochorenia. Post COVID-19 syndróm môže pravdepodobne postihnúť akýkoľvek orgánový systém v ľudskom tele. 

Jeho najčastejšie príznaky sú únava a vyčerpanosť, rýchle zadýchanie sa, bolesti kĺbov a končatín, bolesti hlavy, suchý kašeľ, strata chuti a čuchu, búšenie srdca, problémy so spánkom a vysoký krvný tlak.

Okrem fyzických problémov sa môžu vyskytnúť aj psychické. Veľa ľudí pociťuje zmeny nálad, má depresívne stavy, časté sú problémy so spánkom. Vyskytovať sa môžu aj úzkostné stavy, ľudia cítia nevysvetliteľný smútok, nedokážu sa sústrediť, prípadne trpia výpadkami pamäte.

Foto
Okrem fyzických problémov sa pri postcovidovom syndróme môžu vyskytnúť aj psychické. Veľa ľudí pociťuje zmeny nálad, má depresívne stavy, časté sú problémy so spánkom (Ilustračná fotografia) / TASR

Ak ste prekonali COVID, naďalej sa cítite zle a máte niektorý z vyššie spomenutých príznakov postcovidového syndrómu, mali by ste zájsť za svojím všeobecným lekárom a požiadať ho o komplexné vyšetrenie. Podľa lekárov by mala byť následná starostlivosť o pacientov po covide multidisciplinárna, pretože dlhodobé pretrvávanie symptómov často nie je možné rutinnými vyšetreniami diagnostikovať. 

Pacienti po prekonaní covidu potrebujú pohybovú aj dychovú rehabilitáciu, vhodný je aj takzvaný kognitívny tréning (cvičenie poznávacích – kognitívnych schopností). Dôležitá je tiež vyvážená strava bohatá na vitamíny, hlavne vitamín C, D, ako aj dodržiavanie pitného režimu. Prekonať postcovidový syndróm môže pomôcť aj kúpeľná starostlivosť a rehabilitácia.  

 

Zdroj: TASR/SITA/Wikipedia/seznam.cz/worldometers.info

Komentáre