Včely potrebujú pestrú stravu a dostatok pastvy - remízky, medze a aleje, hovorí univerzitný včelmajster

VýchodZaujímavosti

Včelárenie je ideálna kombinácia fyzickej práce a sústredenia. Upriamite pozornosť iba na včely a všetko ostatné vypnete. To je paráda. Porozprávali sme sa so včelárom z univerzitnej včelnice a komunitnej včelej záhrady v Prešove Stanislavom Kowalskim.

Foto
Včelárstvo si ako výberový predmet zvolilo 20 študentov z rôznych odborov Prešovskej univerzity / PU

Abbé Émile Warré bol francúzsky kňaz, ktorý opustil svoju farnosť vo francúzskom Martaineville, aby sa mohol naplno venovať včelárskemu remeslu. Na základe experimentovania s viac ako 350 úľovými systémami vynašiel takzvaný ľudový úľ (ruche populaire), tiež známy ako úľ Warré.

S hlbokým vzťahom k včelám si Warré veľmi dobre uvedomoval ich význam pre prírodu a život človeka. Už začiatkom minulého storočia naplno pociťoval prehlbujúce sa problémy intenzívnych chovov včiel. Vo svojej knihe zanechal aktuálny odkaz aj pre dnešnú dobu:  

Je potrebné odstrániť príčinu. Prestaňme zasahovať proti včelím inštinktom. Skončime už konečne s tým, že neuznávame potreby včiel. Hľadajme zdravé včely a hlavne ich nekŕmme cukrom, píše vo svojej knihe Včelárenie pre každého (z francúzskeho originálu L´apiculture pour tous) pred viac ako sto rokmi páter – abbé Émile Warré (1867 – 1951).

Foto
Doteraz mali študenti včelárstva prednášky raz týždenne iba dištančnou formou. Tento týždeň si mohli svoje znalosti overiť aj prakticky na včelnici / FB Komunitná včelia záhrada

Univerzitná včelnica

V pondelok 10. mája sa výučba včelárstva na Prešovskej univerzite v Prešove prvýkrát presunula z online priestoru do univerzitnej včelnice. Tento rok v letnom semestri univerzita zaradila včelárstvo aj do svojho vzdelávacieho programu.

Ako výberový predmet si ho zvolilo 20 študentov z rôznych odborov. Cieľom je naučiť poslucháčov základom včelárstva, oboznámiť ich s hlavnými problémami, ktoré sú spojené so súčasným chovom včiel a viesť ich k pozitívnemu prístupu k životnému prostrediu.

Doteraz mali študenti včelárstva prednášky raz týždenne iba dištančnou formou. Na včelnicu sa kvôli pandemickým opatreniam prakticky nedostali.

Foto
Včelmajster Stanislav Kowalski so študentmi v univerzitnej včelnici / PU

Na Fakulte humanitných a prírodných vied univerzity pokračujú vo výskume zameranom na zisťovanie miery kontaminácie životného prostredia ťažkými kovmi, v ktorom im pomáhajú práve včely a včelári.

Zúčastniť sa chcú i na ďalšom výskume, ktorý by sa venoval samotným včelám, ich chovu či využitiu včelích produktov. Podľa rektora by sa takýmto aktivitám mohlo venovať viacero fakúlt.

„Nielen Fakulta humanitných a prírodných vied, ale aj Fakulta manažmentu, kde majú odbor enviromanažment alebo Fakulta zdravotníckych odborov, kde by sa možno dalo uvažovať aj o nejakých aktivitách s využitím včiel v terapii, povedal rektor univerzity Peter Kónya.

Foto
Dokonalá navigácia včiel v univerzitnej včelnici / PU

Záujem je veľký

Univerzitný včelmajster Stanislav Kowalski (42) je profesiou súdny prekladateľ talianskeho a poľského jazyka. Pochádza z obce Zborov pri Bardejove a žije v Prešove. Včelám sa venuje viac ako dve desaťročia, od svojich osemnástich rokov. Okrem toho, že sa na Prešovskej univerzite stará o včelnicu a učí študentov predmet včelárstvo, založil v meste aj Komunitnú včeliu záhradu, ktorá s univerzitou spolupracuje na včelích výskumných projektoch.

Čo ste dnes učili študentov o včelách?

Mojou úlohou je viesť včelstvá na univerzitnej včelnici. So študentmi sme dnes na včelnici prešli niektoré včelárske zootechnické úkony. Robili sme prehliadku včelstiev, zisťovali sme, či niektoré z včelstiev už nie sú v rojovej nálade. Pozerali sme si aj vývojové štádiá včiel. Od vajíčka, cez larvu až po dospelú včelu. Pozereli sme sa aj na jedno včelstvo, kde prebehla tzv. tichá výmena matky, či sa už matka vyhrýzla z matečníka, alebo nie.  

Koľko úľov máte v univerzitnej včelnici?

Momentálne tu je desať včelstiev. V každom je teraz 25 až 30-tisíc včiel.

Prežili zimu všetky?

Áno.

Majú študenti o včelárstvo záujem?

Záujem je veľký. Som rád, že aj úprimný. Študenti majú veľkú chuť sa učiť včeláriť. Je to potom radosť učiť, človeka to baví.

Foto
Nízky úľový nástavok Langstroth 2/3 v Komunitnej včelej záhrade v Prešove / FB Komunitná včelia záhrada

 

Za žiadnych okolností nie je dovolené vyrušovať včely pri ich práci alebo pri letoch za potravou. Z tohto dôvodu je dovolené včely sťahovať iba v decembri, januári a februári. (článok zo zákona č. 10 zo 4. apríla 1889, z knihy Abbé Émile Warré: Včelárenie pre každého)  

Foto
Včely s obnôžkami žltého peľu pristávajú v otvore úľa  / FB Komunitná včelia záhrada

Počasie mešká

V akej fáze je výskum kontaminácie životného prostredia ťažkými kovmi s využitím včiel, na ktorom vaša Komunitná včelia záhrada spolupracuje s Katedrou ekológie Fakulty humanitných a prírodných vied Prešovskej univerzity?

V rámci Slovenska sme oslovili včelárov, ktorí nám poskytli vzorky medu, peľových obnôžok a včiel za účelom hodnotenia vybraných rizikových prvkov. Tých vzoriek bolo strašne veľa, išlo o 35 lokalít. Momentálne prebieha analýza vzoriek. O výstupoch a výsledkoch bude univerzita informovať.

Aký je tento rok, čo sa týka počasia a včiel?

Na severovýchode Slovenska sme možno aj tri týždne pozadu. Včelstvá kvôli chladnému počasiu nemohli veľmi vylietavať, nešli do sily. To včelára zabolí. Keď začína všetko kvitnúť a včely sedia v úli, pretože je zima. Toto sa dialo teraz na jar. Bolo veľmi málo slnečných dní.

Podľa predpovede sa má znova ochladiť. Je možné, že všetko, čo si včely doniesli do úľa, znova spotrebujú. Obávam sa, že budeme musieť kŕmiť. Pretože pri takomto počasí potom hrozí, že by niektoré včelstvá mohli aj zahynúť od hladu. Od počasia závisí aj naše ďalšie stretnutie na včelnici so študentmi.

Foto
Včelár a jeho včely / FB Komunitná včelia záhrada

 

Produkcia nektáru vyžaduje teplo nad 20 ℃. Zvyšuje sa pri vlhkej pôde a vzduchu, zastavuje sa pri suchu alebo búrke. Najvhodnejší pre produkciu nektáru je juhovýchodný vietor. Naopak, severný vietor produkciu nektáru zastavuje. (z knihy Abbé Émile Warré: Včelárenie pre každého)

Foto
Stanislav Kowalski pri práci na včelnici / FB Komunitná včelia záhrada

Včeláriť zodpovedne

Na akom type úľa včelárite na univerzite a v prešovskej včelej záhrade?

Je to nízkonástavkový typ Langstroth 2/3. Ale plánujeme tu zaviesť aj klasické B-čkové úle s vysokými nástavkami.

Včelár by sa vás opýtal, čím včelstvá liečite proti klieštikovi a ako zakrmujete na zimu?

Ja používam skôr prírodné liečivá na báze prírodných silíc. Neskôr v sezóne odpar kyseliny mravčej a pokap kyseliny mravčej. Bez tvrdej chémie. Na zimu nechávam včelám časť medových zásob. S tým, že dokrmujem cukrovým roztokom a pripravenými invertovanými sirupmi.

Čo dnes najviac ohrozuje včely na Slovensku?

Podľa mňa včely najviac ohrozuje necitlivý prístup k biodiverzite a krajinotvorbe ale aj nezodpovední včelári. Možno aj ľudská chamtivosť, vďaka ktorej chcú mať ľudia stále veľa a viac. To je taká tá zloba, že potom máme veľmi prevčelené oblasti, kde v lokalite zopár metrov štvorcových je aj niekoľko desiatok včelstiev. Vzniká potom vysoký infekčný tlak na prenos chorôb či parazitov a zároveň vysoký konkurenčný tlak, keď krajina nie je schopná uživiť toľko včelstiev.

Foto
Komunitná včelia záhrada v Prešove / FB Komunitná včelia záhrada

 

Cukor je antifyziologický stimulant a unavujúca potravina. Med, ktorého cukry sú už spojené minerálnymi soľami a oživené kvetinovými energiami, je naozajstnou živou potravinou a fyziologickým stimulantom. Dodáva stokrát viac sily a výživy ako cukor chemický. (z knihy Abbé Émile Warré: Včelárenie pre každého)

Foto
Rámček so včelami, zaviečkovaným plodom a medovými zásobami / FB Komunitná včelia záhrada

Ideálne sústredenie

Ako sa to dá riešiť? Včelárenie je dnes obľúbené a moderné.

V prvom rade je potrebné dbať na okolie aj na samotné včelstvá. Zabezpečiť im pestrú stravu a dostatok včelej pastvy. Veľa sa dnes hovorí o záchrane včiel. Ale každý ich chce zachraňovať hlavne tak, že ich bude chovať. Pýtam sa, či je toto práve tá cesta, ktorou treba ísť. Či skôr netreba urobiť nejaké zmeny v tvorbe krajiny. Teda prispôsobiť krajinu tak, aby v nej včely mali dostatok potravy. Nechávať a vysádzať kvetmi remízky, medze, aleje. Myslieť aj na to, že okrem včiel existujú aj iné opeľovače a iný hmyz, ktorý rovnako ako včely, potrebuje peľ a nektár. A venovať sa aj jeho ochrane.

Ako sa cítite, keď ste pri včelách?

Vo včelárení sa najviac naučíte na svojich vlastných chybách. Je to fantastická záľuba. Keď robím desať, dvanásť hodín denne na prekladoch, musím potom vypnúť, lebo je to naozaj veľká psychická záťaž. Odreagujem sa pri včelách. Včelárenie je ideálna kombinácia fyzickej práce a sústredenia. Upriamite pozornosť iba na včely a všetko ostatné vypnete. To je paráda. Znova vás to poriadne nabije.      

Komentáre