Vo vozidlách dochádza aj ku konfliktným situáciám.
Aj cestujúcich, ktorí využívajú mestskú hromadnú dopravu (MHD) v metropole východu, kontrolujú revízori, a to sedem dní v týždni. Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) aktuálne zamestnáva 16 prepravných kontrolórov, ktorí denne skontrolujú približne 130 vozidiel.
Hovorkyňa DPMK Vladimíra Bujňáková pre Košice Online uviedla, že revízor je povinný sa preukázať odznakom, prípadne aj služobným preukazom:
„Má právo vylúčiť cestujúceho z prepravy, pokiaľ nedodržuje tarifné a prepravné podmienky. Je oprávnený ukladať cestujúcemu, ktorý nemá platný cestovný doklad alebo inak porušil prepravné podmienky, zaplatenie sankčnej úhrady a cestovného v stanovenej výške. O zaplatení úhrady alebo odobratí neplatného časového cestovného lístka vydá potvrdenie, kde sú uvedené informácie pre cestujúceho o ďalšom postupe. Pokiaľ cestujúci nezaplatí požadovanú sumu na mieste kontroly, je oprávnený vyžadovať osobné údaje.“
Za účelom zistenia totožnosti môže v nutnom prípade požiadať o pomoc políciu. Bujňáková priblížila, že cestujúci musí zostať vo vozidle, kým sa nezistí jeho totožnosť:
„Označovače cestovných lístkov vo vozidlách MHD sa zablokujú po prihlásení výkonu kontroly revízorom na zariadení. Časová lehota na zablokovanie v prípade kontroly je daná programovým vybavením vozidiel a revízor ju nemôže ovplyvniť. Pri nástupe do vozidla má mať cestujúci pripravený lístok na označenie už pred nástupom do vozidla a je povinný označiť ho bezprostredne pri nastúpení v najbližšom označovači.“
Do času neodkladného označenia lístka sa nezahrňuje doba, ktorú cestujúci potrebuje na manipuláciu s batožinou, zaujatie miesta na sedenie či vyhľadanie nepripraveného lístka. Cestujúci je povinný si skontrolovať, či bol lístok správne označený. Ak dôjde k nekorektnému, slabému alebo neúplnému označeniu, nie je potrebné to opakovať.
„Na najbližšej zastávke by však mal čiastočnú nefunkčnosť označovacieho zariadenia oznámiť vodičovi. Ak je pri dverách, ktorými cestujúci do dopravného prostriedku nastúpil, nefunkčné zariadenie na označenie cestovných lístkov, povinnosťou cestujúceho je označiť si v takomto prípade lístok v najbližšom označovacom zariadení. Bez označeného cestovného lístka môže cestujúci cestovať iba v prípade, že nefunguje žiadne z označovacích zariadení,“ skonštatovala Bujňáková.
Virtuálne a zľavnené lístky
Cestujúci si môže zakúpiť aj virtuálny či SMS lístok. Pri jeho kontrole predloží revízorovi k nahliadnutiu mobil, prostredníctvom ktorého bol zakúpený. Nejde len o text prijatého lístka, ale dôležité sú aj detaily o jeho zakúpení. Bujňáková povedala, že ak cestujúci tieto podmienky alebo časť z nich nesplní, je považovaný za pasažiera bez platného lístka:
„Dodatočné preukazovanie sa SMS alebo virtuálnym cestovným lístkom sa neumožňuje. Základnou podmienkou pri použití SMS cestovného lístka je povinnosť cestujúceho nastúpiť do vozidla s už prijatým platným SMS cestovným lístkom, čo znamená, že nestačí, ak si pošlete SMS správu pri nastupovaní do vozidla. Cestovný lístok zakúpený prostredníctvom SMS je platný až vtedy, keď vám po odoslaní prázdnej SMS, respektíve akéhokoľvek znaku príde spiatočná správa už s cestovným lístkom.“
Pri kúpe SMS alebo virtuálneho lístka je potrebné skontrolovať, či mobil, respektíve iné zariadenie je dostatočné nabité. Ak si cestujúci zabudne svoj platný časový lístok alebo preukaz na zľavu z cestovného, môže sa ním preukázať nasledujúci pracovný deň, najneskôr však do štyroch pracovných dní po zistení na uvedenom pracovisku. Ak pri kontrole nepredloží platný QR kód virtuálneho lístka kvôli výpadku spojenia, môže tak dodatočne urobiť do štyroch pracovných dní. Za neoznačenie lístka za batožinu, bicykel či zviera hrozí pokuta vo výške päť eur, čo potvrdila aj Bujňáková:
„Cestujúci je povinný na vyzvanie vodiča alebo iného člena posádky, alebo oprávneného zamestnanca kedykoľvek počas prepravy alebo v okamihu vystúpenia z vozidla predložiť na nahliadnutie cestovný lístok, prípadne preukážku na zľavu cestovného. Táto povinnosť sa vzťahuje aj na priestor mimo vozidla, pokiaľ sa vystupuje na konečnej zastávke, respektíve uzavretý priestor.“
Zľavnený cestovný lístok je platný len s platnou preukážkou na zľavu cestovného. Dieťa do 6 rokov v sprievode osoby staršej ako 10 rokov má nárok na bezplatnú prepravu, ktorý sa nepreukazuje. Inak je to podľa Buňákovej v nasledujúcich prípadoch:
„Deti od 6 do 15 rokov nárok na zľavnené cestovné lístky preukazujú bezkontaktnou čipovou kartou (BČK), kmeňovým listom, elektronickým kmeňovým listom (KLe) alebo iným dokladom preukazujúcim osobu a vek. Ak vek dieťaťa nie je možné preukázať, nárok na zľavu sa neprizná. Študenti stredných škôl a vysokých škôl od 15 do 26 rokov zľavnené cestovné lístky preukazujú na príslušný školský rok platnou BČK alebo dopravcu zapojeného do systému TransCard, študentskou kartou vysokej školy v Slovenskej republiky, kmeňovým listom, KLe DPMK.“
Seniori nad 62 rokov, ktorí majú trvalý pobyt na Slovensku, musia mať pri sebe doklad preukazujúci osobu a vek. Bujňáková dodala, že zdravotne znevýhodnení cestujúci majú nárok na zľavnené lístky po predložení platného ŤZP a ŤZP-S preukazu:
„Poberatelia invalidných dôchodkov s percentuálnym poklesom schopnosti zárobkovú činnosť o viac ako 70 percent nárok na zľavnenú prepravu preukazujú osobitnou BČK.“