Ako sa chrániť pred medveďom?

SlovenskoSpravodajstvo

Základ je neutekať.

V Liptovskom Mikuláši počas víkendu útočil dospievajúci medveď, pravdepodobne samec do sto kíl. Prenikol do mesta zo severnej strany, z oblasti Západných Tatier, konkrétne z lokality Nincov Háj. Útočil na ulici Podtatranská a následne sa presunul k obchodnému centru. Odtiaľ preplával Váh a popod diaľnicu sa presunul do lokality medzi obcami Ploštín a Iľanovo.

Zásahový tím pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky (ŠOP SR) dorazil na miesto vo veľmi krátkom čase a v spolupráci s ním bol zriadený krízový štáb. Na miesto boli povolané všetky zásahové tímy z celého Slovenska, ktoré od nedele vykonávajú 24-hodinové pohotovostné hliadky v súčinnosti so štátnou i mestskou políciou, strážcami prírody z národných parkov TANAP a NAPANT, ako aj so zástupcami príslušných poľovníckych združení. Hliadky sú rozmiestnené v intraviláne Liptovského Mikuláša, ako aj v okolitých obciach a sú pokryté všetky miesta, kde by sa daný jedinec mohol nachádzať.

„Po nedeľnom (17.3.) útoku zároveň ŠOP SR inštalovala na vybraných miestach fotopasce, ktoré slúžia na lokalizáciu pohybu medveďa. Hlavným cieľom týchto opatrení je v prvom rade zabezpečenie bezpečnosti miestneho obyvateľstva, ich zdravia a majetku a zamedzenie návratu problémového jedinca do intravilánu. Samotná eliminácia tohto medveďa však závisí od množstva faktorov a následný postup bude zásahový tím priebežne vyhodnocovať,“ uviedla pre Rádio Košice Kristína Bocková zo ŠOP SR.

Foto
Problémového medveďa sa zatiaľ nepodarilo eliminovať  / TASR

Pri priamom strete s medveďom odborníci odporúčajú občanom ihneď kontaktovať čísla tiesňového volania 112, prípadne 158 a 155. Prostredníctvom centrálneho záchranného integrovaného systému sa tak o výskyte medveďa dozvie nielen polícia, ale aj Zásahový tím pre medveďa hnedého či Záchranná zdravotná služba. V prípade útoku môže nebezpečného medveďa eliminovať každý držiteľ zbrojného preukazu. Bocková zdôraznila, že stretnúť sa so šelmou nemusí znamenať, že zaútočí:

„Naše správanie má výrazný vplyv na to, ako bude medveď reagovať. Pri nečakanom strete s medveďom (na bližšie ako sto metrov) sa odporúča zväčšiť vzdialenosť od medveďa, nie však utekaním, ktoré by mohlo vyprovokovať prenasledovanie. K medveďovi sa nikdy nepribližujte, a to ani v prípade, že sa zdá byť pokojný. Vyhnime sa pohľadu priamo do očí, pre zviera je to znak agresie. Medveď vztýčený na zadných nohách sa snaží získať lepší prehľad, nie je to agresívna pozícia. Medveď v sebaobrane niekedy urobí výpad, varovanie, aby sa človek vzdialil. Ak sa stretne s nevhodnou reakciou zo strany človeka, výpad sa môže vystupňovať do útoku, ale väčšinou sa končí skôr, ako dôjde k fyzickému kontaktu.

Ak medveď naozaj zaútočí a zdá sa, že dôjde k fyzickému kontaktu, poprední odborníci odporúčajú pasívnu obranu: ľahnúť si na brucho tvárou k zemi, ramenami a rukami si chrániť hlavu a krk, ostať bez pohybu („hrať mŕtveho“) až pokiaľ medveď neodíde. Ak vás medveď prevráti, znova sa dostaňte do pôvodnej polohy, aby ste mali brucho a ostatné životné orgány chránené pri zemi. Brániaci sa medveď väčšinou prestane útočiť, keď zistí, že už nie ste hrozbou. Aktívna obrana by mohla predĺžiť útok a zvýšiť pravdepodobnosť vážneho zranenia.“

Za najlepší spôsob, ako odohnať útočiaceho alebo hrozivo správajúceho sa medveďa, je považovaný paprikový sprej na medvede, ktorý by mal mať minimálne 225 gramov a obsahovať 1 – 2 percentá kapsaicínu. Sprej by mal poskytnúť aspoň 6 sekúnd postreku s dosahom minimálne 7,5 metra.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre