Ako sa internáty na východnom Slovensku pripravili na príchod vysokoškolákov?

VýchodKoronavírus

Návštevy nie sú povolené.

So začiatkom nového akademického roka prichádzajú aj na východné Slovensko tisícky nielen domácich, ale aj zahraničných študentov. Počas zimného a letného semestra je väčšina z nich ubytovaná na internátoch jednotlivých vysokých škôl. Študenti však kvôli pandémii koronavírusu budú musieť dodržiavať viaceré protiepidemiologické opatrenia.

„Keďže Univerzitu Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach navštevuje množstvo zahraničných študentov, vedenie univerzity pristupuje k súčasnej situácii so všetkou vážnosťou a vyčleňuje ubytovacie kapacity, ktoré budú určené na karanténne účely pre prichádzajúcich zahraničných študentov. Tí sa pri nástupe na výučbu budú musieť preukázať negatívnym výsledkom PCR testu vykonaným po päťdňovej karanténe,“ uviedol pre Košice Online hovorca UPJŠ Tomáš Zavatčan s tým, že všetky zavedené opatrenia sú vypracovávané na základe usmernení rezortu školstva.

Technická univerzita v Košiciach (TUKE) ubytuje na svojich internátoch len tých študentov, ktorí nemuseli absolvovať povinnú karanténu. V prípade, ak mali túto povinnosť, budú ubytovaní len s negatívnym výsledkom testu na koronavírus.

„V interiéri sú študenti povinní nosiť rúška, dbáme na povinnú hygienu, vykonávame dezinfekciu spoločných priestorov. Návštevy na študentských domovoch nie sú povolené. Pre slovenských študentov nie je stanovený žiadny harmonogram, termín na ubytovávanie závisí na ich rozhodnutí. Pre študentov z červených krajín je stanovaný harmonogram ich príchodu na Slovensko,“ vysvetlil prorektor pre vzdelávanie TUKE Ervin Lumnitzer.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie (UVLF) v Košiciach zvýšila hygienický režim aj harmonogram upratovania vo svojich internátoch, čo potvrdila jej hovorkyňa Zuzana Bobriková:

„Študenti sú povinní nosiť vo vnútorných priestoroch internátu rúško, v izbe, na ktorej sú študenti ubytovaní, nosenie rúšok nie je povinné. Sú povinní dezinfikovať si ruky pri príchode a odchode z internátu. Návštevy študentov na internáte sú zakázané do odvolania. Ubytovaným študentom univerzita odporúča, aby minimalizovali cestovanie zo študentských domov či inde v priebehu akademického roku 2020/2021 do odvolania.“

Študenti musia zároveň dodržiavať dvojmetrové rozostupy. Na internáte je k dispozícii izolačná miestnosť pre študentov s príznakmi ochorenia COVID-19. Podobné opatrenia zaviedla aj Prešovská univerzita v Prešove (PU).

„V študentských domovoch našej univerzity platia od vypuknutia pandémie prísne hygienické opatrenia a ich dodržiavanie sa striktne kontroluje, pričom naďalej platí zákaz návštev na internátoch až do odvolania. Univerzita v tejto veci dôsledne postupuje na základe semaforu určeného pre ubytovacie zariadenia,“ povedala hovorkyňa PU Anna Polačková.

Študenti s pozitívnym výsledkom na COVID-19, respektíve s príznakmi tohto ochorenia, zostávajú v ubytovacom zariadení v karanténnom režime, čiže bez možnosti opustiť izbu alebo bunku. Toto opatrenie platí aj pre ich spolubývajúcich. Karanténa týchto študentov skončí až po absolvovaní testovania na koronavírus s negatívnym výsledkom.

Komentáre