Ako sa randí v dnešnej rýchlej dobe?

SlovenskoZaujímavosti

Nájsť tu správnu osobu a zoznámiť sa dnes ľudia nenechávajú na náhodu.

Téma nadväzovania vzťahov nabrala v posledných rokoch iný spád, než by sa najprv dalo čakať. Sociálne siete, online zoznamky či takzvaný speed dating. Ak ste toto slovo ešte nepočuli, ide o typ rýchleho rande, kedy máte na rozhovor s potencionálnym partnerom iba pár minút a počas jedného večera tak môžete spoznať desiatky ľudí, ktorí rovnako ako aj vy, hľadajú vzťah.

„V podstate, my im len dávame bezpečný priestor, kde sa oni môžu zoznámiť. To nie je nejaká asistovaná služba, kde ľudia majú pocit, že sú tým pádom neschopní si to zaobstarať sami. Nie, len im dávame priestor, lebo tých priestorov je naozaj málo dnes, že keď už máme istý vek, tak nehľadáme partnera na celý život na diskotéke. A toto je miesto, kde vieme, že idú tam ľudia, ktorí rovnako chcú vážny vzťah. Proste, čo sa deje na tých zoznamkách, že tam nie je veľmi jasný zámer,“ pre Rádio Košice povedala dlhoročná organizátorka zoznamovacích akcií v rámci platformy LaskaTu Diana Fabianova.

Foto
Ilustračná fotografia / Unsplash

Ide teda o spôsob, kedy sa mladí ľudia v podstate vracajú k tradičnému randeniu avšak v novšej verzii. Čo ale speed dating ponúka a v čom sa líši od online zoznamiek?

„Ja si myslím, že veľká výhoda speed datingu je, že tam priamo vidíte toho človeka. Ide s kožou na trh a s tvárou na trh, takže viete kto to je. Ako sa správa, ako komunikuje, ako vonia, celkový dojem. Takže v momente už preskočíte tie zdĺhavé fázy, ktoré sú cez online zoznamky, že to stretnutie naživo je aj tak podľa mňa, že obrovskou výhodou, vždy.“

Zaujímal nás aj názor psychologičky, ktorej sme sa pýtali na to, prečo ľudia v poslednej dobe siahajú aj po tejto forme zoznamovania a čo to o nás hovorí. 

„Každá forma zoznámenia, ako keby odráža aj tú spoločnosť, aktuálne sociálne naladenie a hodnoty. Tým, že máme veľa možností a, že naozaj ako sme prepojení a v podstate, vieme všetci o všetkom, na tých sociálnych sieťach a internete. Tak je to potom taká prirodzená túžba človeka, že chcem vyskúšať,“ z Centra poradenstva a prevencie povedala Lenka Jurčová.

Rýchlu formu nadväzovania vzťahov vytvoril ešte koncom 90. rokov rabín v USA, ako spôsob pomôcť mladým židom nájsť si partnera zo svojej komunity. Speed dating sa tak pomerne rýchlo rozšíril do celého sveta, a aj k nám do Košíc. Ako sa na takéto rande pripraviť nám prezradila Diana Fabianova:

Je dobré si premyslieť, že čo od toho očakávam, kto som ja, čo viem ponúknuť, čo ma zaujíma. Pýtať sa zaujímavé otázky, normálne si to predtým aj napísať. Spísať si, že čo by som sa chcel dozvedieť od tých žien, predýchať to a urobiť niečo, čo ma uvoľní. Dať tomu šancu proste, ani prílišné očakávania ale byť otvorený mysľou.“

Veľa ľudí však aj napriek zoznamkám čaká na osudné stretnutie či verí na dôležitosť spontánneho zoznámenia. Psychologička Jurčová však tvrdí, že to však nemusí zakaždým znamenať úspešnosť vzťahu:

„To osudové stretnutie nemusí vyjsť, lebo to je to také, kde sa nám ozývajú tie prvotné túžby a to napĺňanie, prečo muž a žena sa z tej podstaty ako keby dopĺňajú. Ale či to pôjde ďalej, keď už uplynie tá fáza zaľúbenosti a prvých signálov, čím sa muž a žena prirodzene priťahujú, tak to už je potom vzťah a to je práca.“

Na romantické vzťahy vplýva aj to, ako vnímame sami seba a aké hodnoty vyznávame. A aj keď je po tomto formáte randenia stále väčší záujem, nemali by sme zabúdať na to, čo od vzťahu očakávame, nech už sa zoznámime akokoľvek.

Komentáre