Ako sa správne opaľovať?

Slovensko

O téme sme sa rozprávali s doktorkou Annou Šepitkovou.

Väčšina z nás sa už teší na horúce leto, oddych či plávanie. Ak sa tento rok nechystáte k moru, nezúfajte, horúco bude istotne aj u nás a slnko, opaľovanie, vodu a čerstvý vzduch si tak budeme môcť užiť aj doma. Grilovačky, kúpaliská, prírodné jazerá a stanovačky, ale aj obyčajné pohodlné opaľovanie sa na ležadle na terase, balkóne či záhrade. Prinášame vám niekoľko tipov, ako sa na slnečné dni pripraviť.

Pýtali sme sa ľudí, ako často používajú počas leta krém s ochranným faktorom

O téme sme sa rozprávali s doktorkou Annou Šepitkovou z Kliniky dermatovenerológie Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura (UNLP) v Košiciach.

„Slnečné žiarenie pozostáva z viacerých druhov. Je to viditeľné žiarenie, infračervené a ultrafialové. Pri ultrafialovom rozdeľujeme tri základné typy. Ultrafialové žiarenie typu C, ktoré je najviac nebezpečné, avšak to nedopadá na zemský povrch, je absorbované atmosférou, ozónovou vrstvou. Potom je tu žiarenie UVB, ktoré tvorí z celkového spektra päť percent. Práve toto žiarenie je zodpovedné za spálenie pokožky a takisto aj za možný rozvoj neskorších nádorových zmien na koži a podieľa sa aj na starnutí pokožky. UVA žiarenie prechádza ešte do hlbších vrstiev pokožky. Tvorí zhruba 95 percent z celkového dopadu na zemský povrch a práve to je zodpovedné za fotoalregické, fototoxické reakcie a aj za starnutie pleti.“

A práve voči týmto druhom žiarenia je potrebné dostatočne sa chrániť počas celého roka.

„Najdôležitejšie je vyvarovať sa slneniu v čase, kedy je najviac indikovaný UV index. Ten vieme zistiť na základe predpovede počasia, ale existuje aj veľké množstvo aplikácií, ktoré nám UV index zobrazujú. Poznanie UV indexu nám zároveň napovedá, po akej fotoprotekcii by sme mali siahnuť. Okrem týchto prípravkov nám, samozrejme, pomôže pobyt v tieni, používanie ochranných prostriedkov, v zmysle ochranného oblečenia a pokrývok hlavy či už je to klobúk, alebo šiltovka. Tam sa odporúča šírka „striešky“ minimálne po dĺžku dlane. No a, samozrejme, dostatočný pitný režim a zdržiavanie sa v tieni. Tam platí zásada, že vyhľadávam tieň, ktorý je nižší ako výška mojej osoby.“

Poznáte svoj fototyp pokožky?

Doktorka Šepitková nám uviedla, aké fototypy kože poznáme. Spolu ich máme až sedem.

„Nultý fototyp je špecifická diagnóza albinizmus, ktorá je raritnejšia. Títo pacienti nemajú vôbec pigment a sú náchylní na tvorbu rozličných nádorov na koži. Fototyp jednotka sú ľudia s ryšavými vlasmi, modrými očami, ktorých pokožka má tendenciu sa začervenať zhruba po piatich až desiatich minútach pobytu na slnku. Nezvyknú sa opáliť. Fototyp dva sú ľudia s blond vlasmi, svetlými očami, ktorí sa tiež zvyknú na slnku spáliť, opália sa len mierne. Naopak, fototyp päť a šesť je práve stredomorský typ, ktorý nie je náchylný na spálenie pokožky. Šiesty fototyp sú černosi.“

Je potrebné zohľadniť, na akom mieste sa opaľujeme.

„Pri mori sa odporúča začať minimálne s tridsiatkou faktorom. V našich podmienkach minimálne s faktorom strednej intenzity, teda s faktorom dvadsať. Je potrebné vziať do úvahy aj cieľovú skupinu. Eventuálne, ak má človek napríklad aknóznu pleť, vtedy je vhodné siahnuť po prípravku, ktorý neupcháva póry a nezhoršuje primárnu diagnózu. Či si vyberie krém, mlieko, sprej, to je už len na vlastnej preferencii. Prípravky majú zachovaný ochranný faktor bez ohľadu na formu.“

Foto
Je potrebné zohľadniť, na akom mieste sa opaľujeme (Ilustračná fotografia) / TASR

SPF, sun protection factor, hovorí o stupni ochrany opaľovacích produktov (v slovenčine môžeme nájsť aj skratku OF ako ochranný faktor). Čím vyššia číslica sa pri tejto skratke nachádza, tým vyššiu ochranu poskytuje.

„Tento faktor je o tom, o koľko si môžeme predĺžiť vystavenie slnečnému žiareniu, kým nedôjde k začervenaniu pokožky. Ak mám tendenciu, že sa mi po desiatich minútach pokožka začervená, keď použijem faktor tridsať, znamená to, že tristo minút môžem byť na slnku bez toho, aby došlo k spáleniu pokožky. Výsledok sme dostali vynásobením počtu minút s použitým faktorom, teda desať krát tridsať,“ priblížila doktorka Anna Šepitková.

Pri výbere opaľovacieho krému sledujte informácie na obale. Väčšina bežných opaľovacích prostriedkov totiž chráni len pred UVB lúčmi, teda tými, ktoré majú na svedomí bezprostredné spálenie. Ak chcete kompletnú ochranu pred oboma typmi, je potrebné hľadať opaľovacie krémy so širokospektrálnou ochranou, teda aj pre UVA žiarenie.

„Fotoprotektíva sú rozdelené do štyroch stupňov. Nízky stupeň ochrany sú faktory šesť a desať, ktoré my dermatológovia nemáme veľmi v obľube. Do stredného typu sa zaraďujú faktory od pätnásť do tridsať, vysoký je od tridsať do päťdesiat. Veľmi vysoký je faktor päťdesiat plus. V súčasnosti sú na trhu prípravky, ktoré deklarujú faktor sto, no tie sú určené pre pacientov, ktorí už mali problémy v rámci prednádorových ochorení. Eventuálne sú to pacienti, ktorí mali aj rozličné druhy nemelánovej rakoviny kože. V takýchto prípadoch je vhodné siahnuť aj po týchto produktoch.“

Nedostatočná ochrana môže spôsobiť vážne komplikácie.

„Môže dôjsť k akútnym zmenám, teda k fototoxickým alebo fotoalergickým reakciám. Pokiaľ sa chystáme na slnko, nemali by sme si aplikovať parfémy na miesta, ktoré budú vystavené slnečnému žiareniu. Práve vtedy môže prísť k takzvanej fototoxickej reakcii. Môže dôjsť k zhoršeniu prejavu akné aj k prvovýsevom. Existujú rôzne dermatózy, kožné ochorenia, ktoré sa môžu pod vplyvom slnečného žiarenia zhoršovať. Samozrejme, aj klasický herpes na pere alebo kdekoľvek na tele či tvári sa môže pod vplyvom ultrafialového žiarenia objaviť. Z dlhodobejších nežiadúcich problémov, ktoré môžu nastať, to môže byť napríklad fotokarcionogéza – tvorba rakoviny kože alebo problematika maligného melanómu, ktorý je najagresívnejší typ rakoviny. Za posledných tridsať rokov incidencia stúpla stonásobne.“

Foto
Dôležitý je správny výber opaľovacieho krému (Ilustračná fotografia) / Pixabay

Aké množstvo opaľovacieho krému je ideálne?

„Odporúčaná dávka sú dva miligramy na centimeter štvorcový. Zjednodušene, na tvár sa odporúča množstvo zhruba vo veľkosti päťcentovej mince alebo ošetrenie pomocou prípravku, ktorý si natrieme na ukazovák a prostredník a rozotrieme na príslušnú oblasť tváre. Na celé telo by malo vystačiť zhruba 30 mililitrov alebo 36 gramov. Zjednodušene povedané, šesť čajových lyžičiek daného prípravku.“

Koľko minút pred opaľovaním je potrebné naniesť opaľovací krém?

„V prípade prípravkov, ktoré obsahujú chemické filtre, je nevýhodou, že účinok nastupuje až po niekoľkých minútach. Princíp ochrany pred žiarením je totiž založený na tendencii absorbovať ultrafialové žiarenie. Tam musíme dbať na to, aby sme si pokožku ošetrili 20 až 30 minút predtým, ako vykročíme do exteriéru. Prípravky s fyzikálnymi faktormi, takzvané totálne bloky, sú účinné hneď po aplikácií na pokožku.“

Opaľovací krém, sprej či mlieko by sme mali spotrebovať čo najskôr. Nespotrebované krémy z dovolenky si ale domov nosiť netreba, po roku sa totiž odporúča opaľovací krém vyhodiť a natrieť sa novým, pretože po otvorení stráca ochranné zložky.

Foto
Výber správneho prípravku na opaľovanie netreba podceniť (Ilustračná fotografia) / TASR

Ak ide o bezpečné slnenie, základom je kožu na leto dobre pripraviť a počas pobytu na slnku ju dostatočne chrániť. Ako je to s tetovaniami? Môžeme alebo nemôžeme ich vystavovať slnku?

„Každý, kto má alebo chce mať tetovanie, zároveň chce, aby jeho pigment pretrvával čo najdlhšie. Práve preto, je vhodnejšie realizovať tetovanie v chladnejších mesiacoch. V lete sa tetovania neodporúčajú, najmä ak máme pokožku opálenú alebo spálenú. Keď dôjde k tetovaniu v letných mesiacoch, odporúča sa vyvarovať slnečnému žiareniu, aby nedošlo k strate pigmentu a zároveň nedošlo k rozvoju fotoalergénnych reakcií.“

Či už máme, alebo nemáme tetovanie, je vždy dobré sa po opaľovaní natierať ochranným krémom po opaľovaní. Správnou starostlivosťou zmiernime podráždenie pokožky. Ako postupovať, ak je už na opaľkovací krém neskoro?

„Je potrebné odlíšiť či došlo až k patologickým stavom, úpalom, či solárnej dermatitíde. Ak áno, vtedy je potrebné vyhľadať chladnú, tmavú miestnosť, podávať dostatočné množstvo tekutín, aby sme hydratáciu zabezpečili aj zvnútra. Pomôže aplikácia chladených obkladov alebo studená sprcha, nie však ľadová, pretože by mohla ťažkosti ešte zvýrazniť. Neskôr je vhodné aplikovať prípravky, ktoré majú tendenciu pokožku upokojiť, regenerovať a pomôžu zmierniť zápal. Medzi ne patrí napríklad panthenol, alantoín, vitamín E či aloe vera, ktorá bola v minulosti použivaná ako prvá pomoc pri rôznych zápaloch kože.“

Najdôležitejšie je chrániť pred slnečnými lúčmi deti.

„Plná ochrana (odolnosť) sa plne vyvinie až približne okolo dvanásteho až pätnásteho roku života. Až 80 percent slnečného žiarenia, ktoré získame počas nášho života, nadobudneme práve v detskom, respektíve adolescentnom veku. Všetky spálenia a úpaly, ktoré dieťa získa, sú veľkým rizikovým faktorom pre rozvoj vážnych kožných ochorení. Práve preto je potrebné deti pred slnkom poctivo chrániť. Deti do jedného roka by nemali byť vystavené vôbec slnečnému žiareniu, do troch rokov by sa mali zdržiavať skôr v tieni a deti do dvoch rokov by sa mali vyhýbať slnku v exotických destináciách.“

Foto
Deti je potrebné chrániť najviac (Ilustračná fotografia) / Pixabay

Aké prípravky sú pre deti najvhodnejšie?

„Pri deťoch sa odporúčajú prípravky na báze fyzikálnych filtrov, takzvané totálne bloky. Veľmi zjednodušene sa dá povedať, že sú na podklade tekutých púdrov, ktoré obsahujú látky ako napríklad oxid zinočnatý a oxid titaničitý. Ich výhodou je, že účinkujú ihneď po natretí, teda sa nemusíme natierať ešte predtým, ako sa vystavíme slnečnému žiareniu. Ich miernou nevýhodou je, že sú hutnejšie, ťažšie roztierateľné a zanechávajú mierne belavý povlak. Mnohí ľudia z nich majú práve kvôli tomuto obavy, avšak v súčasnosti už na trhu existujú prípravky, ktoré majú kombináciu fyzikálnych aj chemických filtrov.“

Opaľovanie sa v tehotenstve neodporúča.

„Najrizikovejší je prvý trimester, nakoľko sa plod vyvíja najrýchlejšie. V tomto období je teplota matky vyššia a tolerancia na zvládanie teplotných výkyvov nižšia. V druhom a treťom trimestri je to o niečo menej rizikové, ale slnenie aj napriek tomu neodporúčame. Samozrejme, platia základné zásady. Nezdržiavať sa na slnku medzi jedenástou a šestnástou hodinou, používať ochranný odev, ktorý prekrýva aj tehotenské bruško, klobúk, kvalitné okuliare s UV filtrom, nezabúdať na pitný režim, dostatočné množstvo kyseliny listovej a fotoprotektívne prostriedky,“ povedala doktorka Anna Šepitková z UNLP.

Ochrané krémy, mlieko či spreje sú nevyhnutné. Každý deň by ste mali na slnku tráviť maximálne dve až tri hodiny. Pred každým opaľovaním sa zároveň odporúča pokožku pripraviť pomocou telového peelingu, aby ste odstránili odumreté bunky z kože.

Komentáre