Ako vyzerá celoplošné testovanie v praxi?

VýchodArchívCeloplošné testovanie 2020

Realizuje sa v štyroch krokoch.

Pretrvávajúca pandémia koronavírusu sa čoraz viac zhoršuje, pribúda veľké množstvo nakazených, a preto kompetentní rozhodli o celoplošnom testovaní, ktoré sa uskutoční od 30. októbra do 1. novembra a od 6. do 8. novembra, teda vždy od piatka do nedele. Celoplošné testovanie má zachytiť skryté ohniská nákazy a spomaliť šírenie vírusu. Ak to bude možné, bude sa realizovať v exteriéri.

„V súčasnosti je odporúčané, aby tam, kde je to možné, boli samotné stery a vyhodnotenia realizované v exteriéri pod prístreškom. V tomto prípade však môže byť komplikáciou nepriaznivé počasie. Zároveň pripomíname, že nebezpečenstvo indikácie pri testovaní vo vnútorných priestoroch je redukované dôsledným dodržiavaním opatrení nariadených hygienikmi – dezinfekcia priestorov a rúk, používanie ochranných pomôcok a dodržiavanie odstupu,“ vysvetlilo Ministerstvo obrany Slovenskej republiky.

Foto
Pilotné testovanie v Bardejove / TASR

Štyri kroky

Únia miest Slovenska tvrdí, že aj napriek spoločnému úsiliu je proces prípravy na celoplošné testovanie obyvateľstva nerealizovateľný, pretože samosprávy nemajú jednotné informácie. S týmto názorom sa stotožňuje aj mesto Košice.

„Stále očakávame jasnú a zrozumiteľnú metodiku, ako majú mestá postupovať, za čo sú zodpovedné a v čom im štát podá pomocnú ruku. Mestá stoja aj naďalej v prvej línii boja proti pandémii a sú odhodlané chrániť svojich obyvateľov. S prázdnymi rukami a bez jasných pokynov však nedokážu garantovať úspešnosť vládou zamýšľaných cieľov,“ uviedol hovorca mesta Košice Vladimír Fabian.

Podľa zverejnených informácií by sa malo testovať v štyroch krokoch. Prvým je registrácia. Preukážete sa občianskym preukazom, pracovník vyplní formulár potrebný na vašu registráciu a dostanete pridelené číslo. Druhým je samotné testovanie. Po ňom si nasadíte rúško a budete nasmerovaný do vyhradeného a vydezinfikovaného priestoru, kde niekoľko minút počkáte na výsledok testu. Tretím krom je prevzatie testu. Zdravotník vás privolá podľa prideleného čísla a vypíše vám certifikát. V zatvorenej obálke s certifikátom budete mať zároveň informácie, čo robiť v prípade negatívneho alebo pozitívneho výsledku.

Pilotné testovanie

Dnes v okresoch Bardejov, Námestovo, Tvrdošín a Dolný Kubín začalo pilotné testovanie, ktoré potrvá do nedele. V Bardejove sa realizuje na 14 odberných miestach. Počas pilotného testovania by sa zúčastnení občania mali zdržiavať vonku.

„V interiéri, v samotných budovách by mali byť len pracovníci, ktorí budú bezprostredne zabezpečovať odber biologického materiálu,“ povedal vedúci tlačového útvaru a medzinárodných vzťahov mesta Bardejov Štefan Hij.

Tamojší hygienici sa na pilotnom testovaní podieľajú najmä z hľadiska zabezpečenia hygienicko-epidemiologických opatrení. Ako dodal Hij, napriek krátkemu času na prípravu mesto Bardejov vyvíja maximálne úsilie k tomu, aby sa pilotné testovanie uskutočnilo bez akýchkoľvek zdravotných a bezpečnostných problémov.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

 

 

Komentáre