Aktuálna vlna pandémie by mala vyvrcholiť skôr

KošiceKoronavírus

Toto covidové leto je iné ako tie predchádzajúce.

Zhoršenie epidemiologickej situácie a nárast pozitívnych prípadov prichádza v porovnaní s minulým rokom o niečo skôr. Výnimkou nie je ani metropola východu, v ktorej denne pribudne v priemere 51 infikovaných. V Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura (UNLP) v Košiciach je aktuálne hospitalizovaných 23 pacientov s koronavírusom, nikto z nich nepotrebuje podporu umelej pľúcnej ventilácie. Martin Novotný z Kliniky infektológie a cestovnej medicíny UNLP pre Rádio Košice uviedol, že oproti začiatku mesiaca evidujú dvojnásobok ošetrených kvôli ochoreniu COVID-19:

„Situácia, aká je dnes, je nová, pretože v podstate nám došlo k nástupu novej covidovej vlny uprostred leta. To sme po minulé roky nemali, takže minulé roky bolo leto pokojnejšie s menším počtom ošetrených pacientov na ambulanciách a absolútne omnoho menším počtom hospitalizovaných pacientov s COVID-19.“

Foto
Zhoršenie epidemiologickej situácie prichádza v porovnaní s minulým rokom skôr (Ilustračná fotografia) / TASR

Vzhľadom na to, že nová vlna prišla skôr, Novotný očakáva, že jej vrchol dorazí v porovnaní s minulým rokom rovnako predčasne. Namiesto septembra by sme ho mohli očakávať v auguste.

„S tým, že Slovensko vždy mešká okolo dvoch až troch týždňov oproti ostatným krajinám v rámci tohto vrcholu a tá naša krivka nie je nikdy taká, ako sa predpokladá na začiatku. Takže určite budeme mať vrchol vlny niekedy na konci leta, potom by mohlo dôjsť ku krátkemu poklesu a pravdepodobne aj s ohľadom na nový variant, ktorý sa vyskytol v Európe a takisto aj na to, že tie podmienky prostredia sa budú meniť, tak rátam, že na jeseň dôjde k zostupu prípadov COVID-19,“ dodal Novotný s tým, že aj napriek nárastu pozitívnych, UNLP zatiaľ neeviduje zvýšený počet zamestnancov v karanténe.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre