Aký vplyv budú mať výsledky volieb na dianie v Košiciach?

KošiceArchívParlamentné voľby 2023

V metropole východu zvíťazilo Progresívne Slovensko.

Vo väčšine okresov na Slovensku zvíťazila v predčasných parlamentných voľbách strana Smer-SD. Výnimkou sú okresy v dvoch najväčších mestách na Slovensku – Bratislave a Košiciach, kde vyhralo Progresívne Slovensko. V okresoch Košice-okolie dominovala koalícia OĽANO a priatelia. Politológ z Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach Gabriel Eštok opisuje, že Smer vyhral primárne v rurálnom prostredí a nie vo veľkých mestách. Pre politológov nejde o veľké prekvapenie, pretože voličov v mestách a na vidieku trápia iné problémy.

„Tento výsledok to len potvrdzuje. Vyššia životná úroveň a iné životné situácie vidíme v mestách, a to vedie voličov k tomu, že volia inak – Košice a Bratislava sú toho príkladom. Dominovalo teda Progresívne Slovensko, ale veľmi pekné výsledky dosiahla napríklad Sloboda a Solidarita v porovnaní s inými časťami Slovenska. A potom to vidiecke rurálne prostredie, kde jednoznačne dominoval Smer. Koniec-koncov to je aj dôvod, prečo Smer vyhral – ovládol teda väčšinu okresov na Slovensku,“ povedal Eštok.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Voľby v Košiciach vyhralo PS s bezmála 24 percentami hlasov, čo je takmer o 6 percent viac ako ich zisk na celoštátnej úrovni. Najvýraznejší výsledok dosiahli v okrese Košice I, kde v mestských častiach Staré mesto, Sever, Džungľa, Kavečany, Sídlisko Ťahanovce a obec Ťahanovce mali spolu až vyše 27 percent hlasov. Na druhom mieste skončil Smer s takmer 18 percentami. To je naopak o vyše 5 percent menej ako ich celoštátne výsledky. Strane Róberta Fica sa najviac darilo v okrese Košice III, kde dosiahla až takmer 20 percent hlasov. Na bronzovú priečku sa dostala strana Hlas s vyše 13 percentami percentami hlasov. Aj jemu sa najviac darilo na Furči a v Košickej Novej Vsi, kde dostal vyše 15,5 percenta hlasov.

Ak by volili len Košičania, do Národnej rady by sa dostala ešte SaS, ktorá získala okolo 10 percent hlasov, OĽaNO a priatelia s vyše 9 percentami a KDH s viac ako 7 percentami. Naopak SNS, ktorá na celoslovenskej úrovni získala 5,6 percenta hlasov, obdržala v Košiciach iba necelé 4,5 percenta, čo by jej na parlamentné kreslá nestačilo. V porovnaní s celoslovenskými výsledkami dostali v Košiciach viac hlasov ešte Demokrati s vyše 4 percentami a Sme rodina s viac ako dvomi percentami.

Naopak, v metropole východu sa oproti zvyšku Slovenska o niečo menej darilo Republike a výrazne menej Aliancii. Najvyššiu účasť sme u nás zaznamenali v okrese Košice I, najnižšiu v okrese Košice III. Skokanom týchto volieb bol v metropole východu Lorinčík, kde účasť dosiahla 82 percent, najmenej Košičanov prišlo voliť na sídlisku Luník IX, len okolo 11 percent.

V Kulturparku bola zriadená špeciálna maratónska volebná miestnosť pre bežcov 100. ročníka Medzinárodného maratónu mieru s hlasovacím preukazom. Tí volili prevažne Progresívne Slovensko (41 percent), SaS (14 percent) a Hlas (8 percent). 

Foto
V Košiciach volili aj bežci Medzinárodného maratónu mieru / TASR

Podľa politológa Gabriela Eštoka sa však hospodárska politika na východe zrejme nebude meniť, a to ani v závislosti od víťaza volieb:

„Pokiaľ ide o veľké zahraničné investície, kde najlepším príkladom je Volvo, tam si myslím, že to je taký záujem Slovenska, že ani budúca vláda, nech bude akákoľvek, nebude nejakým spôsobom radikálne meniť svoju hospodársku politiku. To vlastne aj pekne ukazuje, nakoľko je to naše členstvo v európskych a atlantických štruktúrach dôležité, pretože takáto investícia, ak by sme nejakým zásadným spôsobom menili zahraničnú politiku, by napríklad aj do okolia Košíc neprišla. A keďže je to v záujme Slovenska, je to v záujme občanov východného Slovenska, je to koniec-koncov v záujme aj každej vlády na Slovensku, tak si myslím, že práve takéto otázky budú nakoniec zohrávať kľúčovú úlohu pri tvorbe či už domácej alebo zahraničnej politiky.“

Do parlamentu sa prekrúžkovali šiesti košickí poslanci. Za PS to sú Martin Dubéci a Zuzana Mesterová a za Hlas - SD Richard Raši s Petrom Žigom, Radomírom Šalitrošom a Igorom Šimkom. V prípade, ak by sa víťaznej strane podarilo zostaviť vládu, do parlamentu by sa ako náhradník dostal aj poslanec mestského zastupiteľstva za Smer Andrej Sitkár.  

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

Komentáre