Alžbeta II. oslavuje 70 rokov na britskom tróne

EurópaZaujímavosti

Stala sa najdlhšie vládnucim monarchom v dejinách Spojeného kráľovstva.

Vo Veľkej Británii sa dnes začali štvordňové oslavy na počesť 70. výročia kráľovnej Alžbety II. na tróne. Program odštartovala prehliadka tamojšej armády, pričom jeho súčasťou bude aj ďakovná bohoslužba v Katedrále svätého Pavla v Londýne, koncert v Buckinghamskom paláci či súťaž tisícok účinkujúcich zo škôl a komunitných skupín z celej krajiny. Kráľovská mincovňa na počesť platinového jubilea Alžbety II. uviedla do obehu výročnú mincu v hodnote 50 pencí a britská pošta pripravila sériu výročných známok.

Kráľovná Alžbeta II., ktorá má 96 rokov, sa stala nielen symbolom stability, ale aj najdlhšie vládnucim monarchom v dejinách Spojeného kráľovstva. Tento rekord dosiahla v septembri 2015, kedy prekonala svoju praprastarú matku, kráľovnú Viktóriu. Alžbeta II je pre mnohých občanov jedinou panovníčkou, ktorú poznali.

Foto
Kráľovná Alžbeta II. sa stala symbolom stability / TASR

Princezná Elizabeth Alexandra Mary sa nenarodila ako priama následníčka trónu. Jej strýko, kráľ Eduard VIII. sa však v roku 1936 vzdal koruny, vďaka čomu trón získal jej otec Albert, vojvoda z Yorku, z ktorého sa stal kráľ Juraj VI. Elizabeth sa v roku 1952 vydala so svojím manželom princom Filipom na cestu po Spoločenstve národov, počas ktorej ju 6. februára v Keni zastihla správa o úmrtí jej otca.

Alžbeta II. bola korunovaná 2. júna 1953 vo Westminsterskom opátstve. Odvtedy je na čele Spoločenstva národov, anglikánskej cirkvi, britských ozbrojených síl a stoviek ďalších organizácií.

 

Zdroj: SITA

 

Komentáre