Ambulanciám na východe nezostáva nič iné, len sa so zmenami vysporiadať

KošiceSpravodajstvo

Ich počet sa má do novembra znížiť na štyridsať.

Rezort zdravotníctva v polovici minulého roka oznámil plán rušenia ambulancií s detskou pohotovosťou. Zo šesťdesiat jeden sa ich počet má do novembra znížiť na štyridsať. Dôvodom je predpokladaný nižší počet všeobecných lekárov pre deti a dorast. Na východe sa zmeny týkajú Medzilaboriec, Sabinova a okresu Košice-okolie. V metropole východu spadajú ambulancie pre deti a dorast pod Košický kraj.

„Košický samosprávny kraj (KSK) zistil, že organizátor bude pripravený na vyšší nápor pacientov. Bude však musieť pristúpiť k niektorým krokom, napríklad posilniť niektoré služby na ambulancii pevnej ambulantnej pohotovostnej služby zvýšeným počtom personálu,“ povedala Katarína Strojná z KSK o zmene, ktorá má nastať v júli.

Foto
V metropole východu spadajú ambulancie pre deti a dorast pod Košický kraj / TASR

V súčasnosti sa ambulancia pre deti a dorast nachádza v Košiciach na Severe. To sa však môže zmeniť, pretože organizátorom končia v lete povolenia na prevádzku. Preto sa chystá výberové konanie, na základe ktorého následne vydá rezort zdravotníctva povolenia víťazovi. K zmene dôjde od druhého júla aj v už spomínanom Sabinove, odkiaľ sa ambulancia presunie do Prešova. Ak podľa Martiny Pavlíkovej z Fakultnej nemocnice padne povinnosť na nich, budú sa s ňou musieť vysporiadať:

„Už dnes sú naši pediatri v ústavných pohotovostných službách veľmi vyťažení. Nebude to jednoduché, aby sme prijali teraz ešte aj Sabinov, ale ak by k tomu došlo, budeme sa s tým musieť popasovať. Pacient nemôže byť rukojemníkom. Budeme o tom, samozrejme, rokovať aj s ministerstvom zdravotníctva, keď na túto tému príde.“

V rámci Prešovského kraja sa ruší aj ambulancia v Medzilaborciach, odkiaľ poputuje do Humenného taktiež v júli. Dáša Jeleňová označila zmeny za župu ako nedostatočné:

„Z nášho pohľadu nejde však o systémové riešenie, ktoré by pomohlo zvýšiť kapacity lekárov. Prijatie účinných opatrení si vyžaduje väčšiu angažovanosť a intervenciu štátu a rezortných  ministerstiev – počnúc zlepšením podmienok vzdelávania,  motivácie budúcich lekárov, a teda aj pediatrov, ktorí musia nevyhnutne prísť do systému.“

Okrem znižovania počtu ambulancií má dôjsť aj k úprave pohotovostných hodín. Aktuálne musia lekári počas pracovného týždňa slúžiť od 16.00 do 22.00 hod. a cez víkendy od 7.00 rovnako do 22.00 hod. Po novom by sa záverečná mala skrátiť na 20.00 hod. a víkendové služby začať ráno od 8.00 hod.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre