Američania si pripomínajú udalosti z 11. septembra 2001

SvetSpravodajstvo

Každoročné smútočné ceremónie sa sústredia na spomienku na takmer tritisíc obetí, ktoré zahynuli pri teroristických útokoch.

Smútočnými obradmi, dobrovoľnou prácou alebo výzvami „nikdy nezabudnúť“ si Američania v stredu pripomínajú útoky z 11. septembra 2001. Na Ground Zero, mieste, kde stáli budovy Svetového obchodného centra (WTC) zničené pri teroristických útokoch, by sa mali zhromaždiť príbuzní obetí, americký prezident Donald Trump sa zúčastní na obrade v Pentagone, ďalšom mieste, ktoré sa stalo terčom útoku teroristov, a viceprezident Mike Pence vystúpi s prejavom pri Shanksville v Pennsylvánii, kde sa zrútilo jedno z unesených lietadiel. Na kladení vencov v Pentagone sa popoludní zúčastní aj bývalý prezident George W. Bush, ktorý bol v úrade práve v čase útokov.

Foto
Dvojičky vytvorené zo svetla svietia 10. septembra 2019 v New Yorku pri príležitosti 18. výročia útokov  / TASR

Každoročné smútočné ceremónie sa sústredia na spomienku na takmer tritisíc obetí, ktoré zahynuli, keď teroristi nasmerovali unesené lietadlá do dvoch budov WTC, známych aj ako dvojičky, Pentagonu - sídla amerického ministerstva obrany, a do poľa pri Shanksville. Na Ground Zero každoročne čítajú mená všetkých obetí útokov. Chvíle ticha a zvonenie zvonov pripomínajú momenty, keď lietadlá nabúrali do dvojičiek a tiež, keď sa budovy zrútili.

 

Zdroj: SITA

Komentáre