Americká akadémia filmových umení a vied ocenila najlepšie filmy aj herecké výkony

SvetKultúra

Odborníkov zaujala aj európska tvorba.

V USA sa v noci uskutočnil 95. ročník Oscarov. Cenu Americkej akadémie filmových umení a vied pre najlepšieho herca v hlavnej úlohe získal Brendan Fraser, a to za stvárnenie obézneho muža vo filme Veľryba.

V ženskej kategórii túto cenu dostala Malajzijčanka Michelle Yeohová. Oscara získala za rolu vo filme Všetko, všade, naraz. Táto snímka bola nominovaná celkovo v 11 kategóriách, pričom zvíťazila v 7 z nich. Cenu si odniesla aj režisérska dvojica Dan Kwan a Daniel Scheinert.

Za tento istý film získali Oscara aj Ke Huy Quan, ktorý bol ocenený ako najlepší herec vo vedľajšej úlohe, a Jamie Lee Curtisová, ktorá sa stala najlepšou herečkou vo vedľajšej úlohe.

Foto
V USA sa v noci uskutočnil 95. ročník Oscarov / TASR

Akadémiu zaujala aj európska tvorba. Najlepším medzinárodným filmom sa stal nemecký film Na západe nič nové, pričom získal aj cenu za najlepšiu kameru. Tú si odniesol Brit James Friend. Film bol ocenený aj v kategóriách produkčná výprava a filmová hudba. Snímka, ktorá vychádza z rovnomennej knihy Ericha Mariu Remarqua z roku 1929, sa natáčala prevažne v Česku.

Najlepším animovaným filmom sa stal Pinocchio Guillerma del Tora. V kategórii dokumentárny film bola ocenená snímka Navaľnyj o ruskom opozičnom politikovi Alexejovi Navaľnom.

 

Zdroj: TASR

Komentáre