Andrzej Duda pricestoval na Slovensko

SlovenskoSpravodajstvo

Zhodli sa na tom, aby bol Ukrajine udelený status kandidátskej krajiny na členstvo do Európskej únie.

Prezidentka Zuzana Čaputová dnes rokovala so svojím poľským náprotivkom Andrzejom Dudom. Spoločne plánujú navštíviť lídrov tých krajín, ktoré váhajú nad tým, aby bol Ukrajine udelený status kandidátskej krajiny na členstvo do Európskej únie (EÚ).

„Je to veľmi dôležitý krok na podporu Ukrajiny a na posilnenie mieru v Európe,“ vyhlásila Čaputová, ktorá pripomenula, že aj Slovensku sa vstup do EÚ v minulosti vzďaľoval, ale prísľub členstva bol pre krajinu ako takú veľmi motivujúci.

Hlava štátu zdôraznila, že Slovensko aj Poľsko sú susedmi Ukrajiny a veľmi jasne vnímajú dopady vojny:

„Cítime ju v podobe množstva utečencov, ktorí utekajú pred vojnou. V prípade Slovenska je to okolo 400-tisíc ľudí. Obe krajiny pomáhame aj vojensky. Je to tak preto, že sa snažíme Ukrajine pomôcť, aby vo svojej spravodlivej obrane obstála,“ skonštatovala prezidentka.

Foto
Zuzana Čaputová rokovala s Andrzejom Dudom / TASR

Čaputová ocenila tlak EÚ na Rusko v podobe sankcií, obmedzení či zákazu dovozu ruskej ropy. Naša krajina by však podľa jej slov musela v prípade úplného zákazu dovozu ropných látok z Ruska požiadať o výnimku:

„Verím, že každý jeden deň tohto prechodného obdobia využijeme na to, aby sme dobudovali našu infraštruktúru a zvýšili využívanie obnoviteľných zdrojov.“

Prezidentka sa zároveň poďakovala Poľsku ako dobrému partnerovi a susedovi za patronát nad hliadkovaním vo vzdušnom priestore Slovenska.

 

Zdroj: SITA

 

Komentáre