Angels aréna by mala podľa mesta aj naďalej slúžiť športu

KošiceSpravodajstvo

Na rekonštrukciu haly vyčlenilo 1,4 milióna eur.

Mesto Košice plánuje rekonštrukciu Angels arény. Na Útvare hlavného architekta mesta Košice sa v piatok 10. júla uskutočnilo pracovné stretnutie k rozpracovanej projektovej dokumentácii na opravu tejto športovej haly. Samospráva tvrdí, že do konca júla má byť hotový celkový projekt pre vydanie stavebného povolenia, ktorý následne posúdia ďalšie inštitúcie a pamiatkari.

Stavebné povolenie by malo byť vydané v októbri tohto roka. Na prelome rokov by mala byť vypísaná obchodná verejná súťaž na zhotoviteľa, pričom s rekonštrukciou haly by sa mohlo začať v prvom polroku 2021. Realizácia projektu by mala trvať dvanásť mesiacov, ale keďže ide o historickú budovu a vzhľadom na rozsah a náročnosť prác, nie je vylúčené ani predĺženie termínu.

Foto
Vizualizácia projektu / Mesto Košice

Krytá tržnica verzus športová hala

Ako prví sme vás informovali, že starosta mestskej časti Košice – Staré Mesto Igor Petrovčik navrhol, aby sa zo športovej haly stala krytá tržnica. Mesto však neuvažuje o jej využití na iné ako športové účely.

„Hala už od svojho vzniku slúžila športu a aj po jej rekonštrukcii ju budú na svoje tréningy a zápasy využívať športové kluby v našom meste. Angels aréna už dlhodobo nedosahuje parametre športovej haly pre 21. storočie, a to chceme čo najskôr zmeniť. Aj piatkové stretnutie s projektantom a ďalšími odbornými kapacitami, na ktorom sme riešili technické detaily projektu jej obnovy, potvrdilo, že sa veľkými krokmi blížime k tomu, aby sme mohli začať s jej rekonštrukciou a modernizáciou. Chceme tým vyjsť v ústrety nielen basketbalistkám Young Angels a ďalších športových klubov v meste, ktorí v nej potom budú môcť hrať aj trénovať. Okrem vynovenia vnútorných a vonkajších priestorov haly chystáme aj architektonickú súťaž na výrazné skrášlenie jej okolia tak, aby sa celá táto lokalita stala jedným z najkrajších miest v celom Starom Meste,“ skonštatoval primátor mesta Košice Jaroslav Polaček.

Foto
Interiér haly / Mesto Košice

Rekonštrukcia

Košická samospráva pôvodne zvažovala aj prístavbu Angels arény, v ktorej by sa nachádzali napríklad šatne pre športovcov. Pamiatkari však navrhli, aby nové priestory pribudli pod súčasnou halou. Keďže by sa celý projekt takýmto spôsobom predražil a vzhľadom aj na inžinierske siete, ktoré sú pod halou a nie sú zakreslené v mapách, mesto sa napokon rozhodlo pre komplexnú rekonštrukciu súčasnej budovy.

Jednou z podmienok na to, aby sa v Angels aréne mohli hrať aj medzinárodné basketbalové zápasy a mládežnícke reprezentačné turnaje v rôznych druhoch kolektívnych športoch, je, aby zrekonštruovaná budova mala záložný zdroj elektrickej energie.

„Dolaďovalo sa aj umiestnenie prívodu vzduchu a vývodu klimatizácie, rozvádzač štruktúrovanej kabeláže a kamerového systému pre televízne prenosy alebo bezpečnostné kamery, nové únikové východy a vchod pre športovcov a rozhodcov, odovzdávacia stanica tepla či odvodnenie stavby alebo preloženie parkovacieho automatu,“ informoval hovorca mesta Košice Vladimír Fabian.

Foto
Exteriér Angels arény / Mesto Košice

Viac ako milión eur

Súčasťou rekonštrukcie je zrušenie pôvodných tribún a vybudovanie nového hľadiska s kapacitou 920 miest na sedenie. V rámci projektu vzniknú nové šatne pre športovcov, rozhodcov, trénerov, sprchy a sociálne zariadenia. Ako uviedol Fabian, Angels aréna bude mať aj novú palubovku:

„Nad šatňami pribudne antidopingová miestnosť so sprchou a kanceláriu s kuchynkou. Výrazne sa skvalitnia aj priestory pre zamestnancov haly, zvýši sa aj počet sociálnych zariadení pre návštevníkov. Vo vstupnej časti sa chystá kaviareň s kapacitou 24 miest aj s malou galériou.“

V projekte sa počíta aj s renováciou obvodového plášťa budovy, výmenou okien a vstupných brán za drevené a sklobetónové výplne otvorov sa nahradia novými tepelnoizolačnými oknami. Mesto Košice zo svojho rozpočtu vyčlenilo na rekonštrukciu Angels arény 1,4 milióna eur.

 

Autor: KOŠICE ONLINE

 

Komentáre