Angličania sa pobijú za seba aj fanúšikov, Belgičania nechcú škvrnu v podobe dvoch prehier

EurópaArchívMS 2018 Rusko

V sobotu od 16.00 h SELČ v Petrohrade súboj o 3. miesto na MS 2018: Anglicko - Belgicko.

Hovorí sa mu aj súboj sklamaných alebo malé finále. Zápas o 3. miesto na XXI. majstrovstvách sveta vo futbale v Rusku si zahrajú Angličania a Belgičania a jeho dejiskom bude v sobotu od 16.00 h SELČ štadión Krestovskij v Petrohrade. Hlavným rozhodcom bude Iránec Alireza Faghani.

Zdolaní semifinalisti na súboj o 3. miesto údajne ťažko hľadajú motiváciu, ale tréner Anglicka Gareth Southgate vyvracia túto otrepanú frázu. „V našom záujme, ale aj pre našich fanúšikov sa pobijeme o medailu. Nie každý dostane šancu aspoň raz za život zahrať si o medailu na majstrovstvách sveta," vravel 47-ročný rodák z Watfordu podľa webu FIFA. „Po prehre s Chorvátmi sme stále smutní a trpíme, ale musíme dať hlavy hore a pobiť sa ešte raz za česť nás všetkých. Už pred turnajom som hovoril, že víťazmi sme všetci, ktorí sme sa dostali na šampionát. V športe to tak chodí, že sa nedá vyhrať každý zápas, ale pokúsime sa o to, aby sme boli ešte raz úspešní," skonštatoval anglický útočník Harry Kane. Anglicko má v celej svojej bohatej histórii na konte jeden titul majstra sveta (1966) a jedno štvrté miesto (1990). Aktuálne v Rusku sa "Tri levi" po tretí raz prebojovali medzi najlepšiu štvorku na MS.

Foto
Anglický futbalista Harry Kane (uprostred) / TASR / AP

Občas sa stáva, že sa dvaja súperi stretnú na vrcholnom podujatí dvakrát, a to je aj prípad Anglicka s Belgickom. Ich vzájomný duel v úplnom závere skupinových bojov sa skončil 1:0 pre Belgicko a v zákulisí sa šuškalo, že Angličanom to takto vyhovovalo. Vo vyraďovacej fáze sa totiž vďaka druhému miestu v skupine zaradili do papierovo priepustnejšej časti "pavúka", kde si poradili s Kolumbiou (1:1 - 4:3 v penaltovom rozstrele) a Švédskom (2:0). Narazili až v semifinále na húževnaté Chorvátsko, ktorému podľahli 1:2 po predĺžení. Belgičania to mali napohľad oveľa ťažšie. V osemfinále sa im vydaril krásny obrat proti Japoncom z 0:2 na 3:2, vo štvrťfinále si v ofenzívnom šlágri šampionátu poradili s Brazílčanmi 2:1, ale v semifinále neprešli cez kompaktnú defenzívu Francúzska (0:1).

„Poznáme sa dobre, ale v dnešnom futbale je to už vďaka videoanalýzam bežná vec. Veľmi ma mrzí, že som sa na zápas s Francúzskom musel pozerať len z lavičky. Teraz ma nezaujíma nič iné ako 3. miesto. Som pripravený odviesť na ihrisku viac ako sto percent," povedal Thomas Meunier. Ofenzívny pravý obranca Belgicka nútene vynechal semifinále pre žlté karty a jeho návrat do zostavy je takmer istý. Prípadným tretím miestom by Belgičania vylepšili svoj historicky najlepší výsledok z majstrovstiev sveta z Mexika 1986, ale Meunier nechce hľadať paralely s minulosťou.

„To bola iná futbalová éra, my píšeme vlastnú históriu. Chceme vybojovať tretie miesto z rešpektu pred našimi rodinami a fanúšikmi, aj sami pred sebou. Nech sa ešte viac zúročí tvrdá práca, ktorá je za nami. Chcem si raz povedať, že som hral na majstrovstvách sveta a skončil tam so svojou krajinou na treťom mieste. Prehrať druhýkrát po sebe, to by bola škvrna na tomto peknom turnaji pre Belgicko," dodal Meunier.

Anglicko a Belgicko dosiaľ odohrali proti sebe 22 zápasov, až 15-krát sa na konci tešili hráči Albiónu. Bilancia 15 víťazstiev - 4 remízy - 3 prehry favorizuje Anglicko. V rámci svetových šampionátov to boli tri zápasy. Okrem už spomenutého triumfu Belgicka spred dvoch týždňov v Kaliningrade (1:0) sa na MS 1990 v talianskej Bologni zrodilo anglické víťazstvo 1:0 po predĺžení a dávnejšie v roku 1954 vo švajčiarskom Bazileji sa v ére ofenzívneho futbalu rozišli oba tímy 4:4 po predĺžení.

Pohľad na vekové rozvrstvenie a skúsenosti hráčov je tiež celkom zaujímavý. Až šesť futbalistov Belgicka má na konte minimálne 80 reprezentačných štartov s 31-ročným lídrom Janom Vertonghenom (107). Na anglickej strane je najviac skúsený Gary Cahill so 61 štartmi. Pikantne vyznieva aj fakt, že súboj o 3. miesto bude takpovediac zápas o kráľa Premier League. Všetci futbalisti súčasného anglického tímu na MS 2018 hrávajú v najvyššej domácej súťaži a rovnako aj dvanásti Belgičania, pričom väčšina z nich sú lídri vo svojich tímoch. „Máme najanglickejšie mužstvo po Anglicku, počúvame to odvšadiaľ, ale nás systém hry je predsa len odlišný od toho anglického. Budete sa môcť presvedčiť priamo na trávniku," povedal tréner Belgičanov Robert Martínez ešte pred začiatkom svetového šampionátu.

 

Zdroj: SITA

 

Komentáre