Anjelky naberajú na sile, CBK napreduje (FOTO)

KošiceŠport

Na košickej basketbalovej scéne nič nového. Športovej hale v Šaci vládnu i naďalej hráčky Young Angels, ktoré dokázali zdolať mestského rivala CBK aj v treťom vzájomnom súboji sezóny 2022-23.

Foto
Young Angels mali jasnú prevahu na doskoku / KOŠICE ONLINE

Zverenky trénera Radka Dvorščáka mali zápas od úvodu vo svojich rukách, ani raz neprehrávali a postupom času si vypracovali až 21 bodový náskok. Nováčik z Ťahanoviec však herne nesklamal a favorizovanému súperovi sekundoval celkom zdatne až do samotného záveru. Prehru o 17 bodov prijali basketbalistky CBK bez známok sklamania, domáce Anjelky boli spokojné so splnením vlastných cieľov.

„Pozitívom je, že sme zápas kontrolovali počas celého jeho priebehu,“ rozhovoril sa tréner Young Angels. „Súboj bohužiaľ nemal správnu energiu, ale teší ma, že som musel prvýkrát v sezóne riešiť nomináciu na zápas. Momentálne je nás už štrnásť a to zvyšuje úroveň i kvalitu tréningov. Teraz si už dievčatá musia účasť v zápase zaslúžiť a to je fajn. Minúty sme rozdelili tak, že žiadna hráčka nemala viac ako 24 minút. To sú pozitíva a ak budeme pokračovať v poctivej práci, tak budeme ešte lepší.

Spomínané nové možnosti rotácie spôsobili angažovanie Američanky Deijah Blanksovej a návrat dlhodobo zranenej Michaely Balážovej. Tá pauzovala po tretej operácii zápästia od novembra 2021.

„Som veľmi rada, že som si mohla konečne zahrať. Bol to môj prvý zápas po poriadne dlhej dobe a som šťastná, že ešte vôbec môžem hrať basketbal. Od ideálnej formy to má samozrejme ďaleko, ale zlepšovať by sa to malo každým zápasom. Teším sa, že som späť a užívam si každý zápas,“ vyznala sa z pocitov 23-ročná krídelníčka. Vo svojom prvom vystúpení po návrate strávila na ihrisku necelých sedem minút a zaznamenala dva body. Hneď počas prvého striedania jej zatrnulo po páde na palubovku a neprehliadnuteľné bolo i následné zahrievanie skrehnutých rúk. „Ten pád bol takou mojou klasikou, ale väčším problémom boli studené ruky. V hale bola zima a šmýkala sa mi lopta. Postupne som si však zvykla a snažila som sa hrať bez strachu. Trénujem už dlhšie a keď vás pustí hlava, tak pôjde aj telo. Zvyknúť si ešte musím na hru s novou rukou. Po tých operáciách mám totiž dva kĺby spojené napevno časťou kosti a jeden kĺb mám inde,“ pousmiala sa Balážová. Tréner Dvorščák označil jej návrat na súťažnú palubovku za skvelú správu pre celý tím.  „Jej návrat je veľmi žiadúci a  zvyšuje našu konkurencieschopnosť a možnosti rotácie. To, že ju množstvo zranení neobralo o chuť do basketbalu je skvelé a sme radi, že ju máme opäť na palubovke.

Galéria k článku

Ešte väčšou posilou žlto-modrého celku je nateraz Deijah Blanksová. V súboji proti CBK bola s 19 bodmi a 8 doskokmi najlepšou hráčkou zápasu, v predošlom stretnutí proti Popradu nastrieľala 23 bodov.

„Je pre nás veľkým prínosom. Správaním, prístupom i energiou. Dovolím si povedať, že je pre nás veľkou posilou a keď sa ešte viac zapracuje do nášho systému, tak bude mať ešte väčší vplyv na našu hru,“ poznamenal R. Dvorščák, podľa ktorého sú ciele pre zvyšnú časť nadstavbovej fázy jasne definované. „V tejto skupine chceme dať priestor všetkým hráčkam, aj tým mladším. Cieľom je postupne sa zlepšovať a verím tomu, že v správny čas budeme mať najlepšiu formu.“

Aj v prípade CBK je hlavnou úlohou najbližšieho obdobia ladenie formy pred rozhodujúcou fázou sezóny.

„Našim cieľom je šiesta priečka, stále sa však potrebujeme zlepšovať. Dievčatá niekedy reagujú poplašenie a stále im chýba sebadôvera. To sa však môže zlepšovať iba s počtom odohratých zápasov,“ zamyslel sa tréner V. Karnay, podľa ktorého je progres tímu jednoznačný. „V porovnaní s úvodom sme na tom určite lepšie a veľmi ma teší napredovanie sedemnásťročných hráčok. Aj v tomto zápase dostali priestor a nestratili sa. Toto ma motivuje do ďalšej práce.“

Chyby k hre mladého tímu nováčika súťaže patria, aj podľa autorky desiatich bodov Natálie Tomajkovej je ich však rozhodne menej, ako pred pár mesiacmi.

„Sebavedomie tímu postupne rastie a teraz sa už nebojíme tak, ako na začiatku sezóny. Potlačili sme rešpekt a snažíme sa neustále učiť. Young Angels sú ešte stále vyššie, ale proti Popradu a UMB si veríme a našim cieľom je jednoznačne zisk šiesteho miesta pred play-off,“ dodala Tomajková.

YOUNG ANGELS Košice – CBK Košice 74:57 (43:30)
YOUNG ANGELS Košice: Blanks 19, Mikovčáková 12, Rodáková a Szmereková po 9, Kristlová 4 (Bohušová 9, Plavnická 4, Balážová, Jakubčeková, Dulovičová a Šedivá po 2, Filická 0), tréner: Radko Dvorščák.
CBK Košice: Kašperanová 18 /11 doskokov/, Nigutová 13, Tomajková 10, Lakučíková 6, Krištofová 0 (Liashenko a Škvareková po 4, Mrázová 2, Čatlošová a Zahornacká po 0), tréner: Vladimír Karnay.
TH: 13/18 – 10/10. Trojky: 1/12 – 5/17. Fauly: 19 – 17. Štvrtiny: 21:14, 22:16, 18:10, 13:17.
Rozhodovali: Sirocký, Cibulka, Fáber.

Komentáre