Antarktídu v 14. storočí objavili moreplavci z Polynézie

SvetZaujímavosti

Vedci skúmali takzvanú šedú literatúru.

Novozélandský výskumný inštitút Manaaki Whenua–Landcare Research uskutočnil novú štúdiu, z ktorej vyplýva, že polynézski moreplavci pravdepodobne boli prví na pobreží Antarktídy, a to niekoľko storočí pred západnými prieskumníkmi. Tým sa zvyčajne pripisuje objavenie tohto kontinentu.

Vedci skúmali takzvanú šedú literatúru, ktorá zahrňuje ústne záznamy, historické domorodé umelecké diela a neakademické zdroje aj o hmlistom a temnom mieste či vrcholoch podobných ľadovcom prebodávajúcich oblohu. Takýmto spôsobom chceli nájsť väzby medzi Maoriami a Antarktídou.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Polynézania sú považovaní za jedných z najväčších moreplavcov v dejinách. Na dvojtrupových plavidlách waka dokázali prekonávať obrovské vzdialenosti medzi tichomorskými ostrovmi. Prvá plavba do vôd Antarktídy predchádzala príchodu Maoriov na Nový Zéland v 14. storočí.

Vedúca výskumného projektu Priscilla Wehiová konkretizovala, že prví západní prieskumníci dorazili do Antarktídy v prvej polovici 19. storočia:

„Zistili sme, že polynézske príbehy o moreplavbe obsahujú zmienky o ceste do antarktických vôd, ktorú uskutočnil polynézsky náčelník a moreplavec Hui Te-Rangiora so svojou posádkou zrejme už začiatkom siedmeho storočia.“

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre