Antigénové testy budú od 9. júla stáť päť eur

SlovenskoKoronavírus

Testovať sa nimi má v nemocniciach. Tie budú dostávať testy zo Správy štátnych hmotných rezerv.

Foto
Antigénové testy nebudú zadarmo, ale za poplatok päť eur. Testovať sa nimi bude takto v nemocniciach. Ide o závery z koaličnej rady. Pravidlá sa nateraz až do 9. augusta nemenia. (Ilustračná fotografia) / TASR

Dva PCR testy mesačne by mohli byť zadarmo, antigénové za päť eur. PCR testy na ochorenie COVID-19 budú bezplatné aj nad rámec indikovaných prípadov, koalícia ešte diskutuje o ich počte. Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR sa prikláňa k počtu dvoch PCR testov mesačne.

„Antigénové testy nebudú zadarmo, ale za poplatok päť eur. Testovať sa nimi bude takto v nemocniciach. Ide o závery z koaličnej rady. Pravidlá sa nateraz až do 9. augusta nemenia, všetky tieto kroky budú podľa jej slov platiť až po tomto dátume," v pondelok 19.7. to uviedla hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.

„PCR testy nad rámec indikovaných prípadov budú aj bezplatné. Ešte sa diskutuje o presnom počte, prikláňame sa k počtu dva PCR testy mesačne, teda dva preplácané PCR testy navyše mimo indikovaných prípadov," dodala Eliášová.

Foto
Antigénové testovanie bude prebiehať v nemocniciach, pričom budú zásobované zo Správy štátnych hmotných rezerv. (Ilustračná fotografia) / TASR

Antigénové testovanie síce podľa jej slov nebude zadarmo, ale len za manipulačný poplatok vo výške päť eur. Ozrejmila, že antigénové testovanie bude prebiehať v nemocniciach, pričom budú zásobované zo Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) SR.

Dodala, že na mimoriadnej schôdzi Národnej rady (NR) SR, ktorá sa má začať v piatok (23.7.), bude opätovne predložená novela zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, pri ktorej boli v koalícii nezhody. Novela predpokladá, že Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR by mal pri tvorbe protipandemických opatrení prihliadať na digitálny COVID preukaz.

Ten má informovať, či osoba bola zaočkovaná proti ochoreniu COVID-19, negatívne testovaná alebo ochorenie prekonala. Primárne teda podľa slov Eliášovej hovorí o výhodách pre zaočkovaných pri návšteve hromadných podujatí a prevádzok.

Zdroj: TASR

Komentáre