Aplikácia Horská záchranná služba má nové funkcie

VýchodZaujímavosti

Doposiaľ si ju nainštalovalo vyše 100-tisíc ľudí.

Mobilnú aplikáciu Horská záchranná služba, ktorej zmyslom je pomáhať turistom v núdzi aj záchranárom, po roku zaktualizovali. Získala nové funkcie aj jazykové mutácie a je už dostupná turistom z celého sveta, tvrdí jeden z tvorcov aplikácie Filip Maleňák:

„Ak stlačím tlačidlo v aplikácii, dochádza k odoslaniu núdzovej správy, a to pomocou dát alebo SMS-ky. Zároveň aplikácia vytáča tiesňovú linku 18300. Operátor prijíma tiesňový hovor. Zároveň mu nabehne moja poloha, ako mám nabitú batériu, aký mám signál a všetky informácie, ktoré som v aplikácii vopred vyplnil. Aplikácia vlastne urýchľuje telefonický hovor a dispečer má oveľa viac času venovať sa tomu, čo sa na mieste deje.“

Foto
Aplikácia je dostupná turistom z celého sveta / RÁDIO KOŠICE

Riaditeľ Horskej záchrannej služby Jozef Janiga zdôraznil, že za rok fungovania si cez aplikáciu Horská záchranná služba privolalo pomoc už viac ako 100 turistov:

„Pre horských záchranárov, na rozdiel od iných záchranných zložiek, je prioritou identifikácia miesta nešťastia. Dostaneme informáciu o polohe a dokážeme so zranenou osobou četovať prostredníctvom SMS správ. Benefitov je tam veľmi veľa. Táto vylepšená verzia navyše prináša operátorom jednoduché užívateľské zozhranie.“

Aplikáciu Horská záchranná služba si už nainštalovalo viac ako 100-tisíc užívateľov. Záchranári odporúčajú, aby tak urobil každý návštevník slovenských hôr.  

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre