Aplikácia zubného strojčeka do dovŕšenia osemnástich rokov môže rodine ušetriť stovky až tisíce eur

SlovenskoSpravodajstvo

Je čeľustná ortopedická liečba módnym trendom alebo ruinovaním rozpočtu?

Za krásnym a zdravým úsmevom je u mnohých ľudí zubný strojček. Jeho aplikácia je čoraz viac rozšírená nielen medzi mladistvými pacientmi. Tomuto trendu podliehajú aj dospelí, ktorí si môžu vybrať aj neviditeľný aparát. Čeľustná ortopedická liečba je súčasťou odboru zubného lekárstva nazývaného ortodoncia alebo čeľustná ortopédia, ktorý sa venuje korekciám postavenia zubov. „Ľudovo je táto liečba označovaná ako zubný strojček alebo ako vyrovnávanie zubov. Ide o jednu z najkomplexnejších častí zubného lekárstva, ktorá si vyžaduje trpezlivosť nielen na strane pacienta, ale aj lekára, nakoľko sa výsledok dostavuje až po dlhšom čase. Každá liečba je individuálna vzhľadom na konkrétny stav pacienta. V klasickej ortodoncii rozlišujeme dva základné druhy aparátov, fixný a snímateľný,“ uviedol pre Košice Online zubný lekár Ľubomír Redaj.

V minulosti čakanie na aplikáciu zubného strojčeka mohlo trvať niekoľko mesiacov či dokonca rokov. V súčasnosti si stačí vybrať vhodného odborníka. „Trvanie liečby je približne 24 mesiacov pri najbežnejších odchýlkach. Pri liečbe fixným strojčekom musí pacient počítať s pravidelnými kontrolami pre správny priebeh liečby. Tieto sa realizujú spravidla každých štyri až šesť týždňov. Pred začatím liečby obdrží každý pacient orientačný cenový plán, ktorý vo väčšine prípadov neprekročíme. Cena takejto liečby je individuálna a dá sa presnejšie určiť až po vyšetrení. Avšak u dospelého pacienta je cena zväčša v rozmedzí dvetisíc až tritisíc eur vrátane všetkých kontrol,“ dodal Redaj.

Na trhu sú dva základné druhy strojčekov, fixné a snímateľné. Čoraz populárnejšie sú aj takzvané neviditeľné strojčeky, ktoré priblížila zubná lekárka Dagmar Dribňáková: „Ľudia si to môžu predstaviť ako dlahy, ktoré sa na zuby nasádzajú a vyberajú pacientom. Musí ho mať na zuboch isté obdobie zo dňa, niekoľko hodín, aby tento strojček mal účinok. Výhodou je, samozrejme, estetika. Tieto strojčeky absolútne nie je na zuboch vidno. Ďalším typom neviditeľného strojčeka je takzvaná lingválna technika, kedy sú tieto brekety nalepené z vnútornej strany zubov, čiže nie je ich vidieť zvonku.“

Keramické strojčeky si vyžadujú väčšiu starostlivosť, aby nedošlo k poškodeniu chrupu, čo potvrdila aj Dribňáková: „Fixné strojčeky sú na zuby pripevnené takzvanými breketami, čo si môžu pacienti predstaviť ako kovové alebo keramické štvorčeky, ktoré sú nalepené na zubnú sklovinu a tie sú prepojené drôtom.“

Niekedy to bola hanba, teraz je to módny trend. Nosenie zubných strojčekov je čoraz viac obľúbené. Predovšetkým deti a mladí pacienti si radi nechajú aplikovať farebné gumičky. „Myslím si, že je to veľmi individuálne. Určite deti majú radi farebné gumičky. Nikdy fixný kovový strojček  nie je úplne neviditeľný, čiže možno je to lepšie robiť také farebné ako sa to snažiť robiť úplne neviditeľné. To sú už potom tie iné typy,“ doplnila Dribňáková.

Foto
Ilustračná fotografia / Twitter

Hradenie nákladov liečby zdravotnou poisťovňou

Ako informoval Redaj, čeľustnú ortopedickú liečbu je najlepšie absolvovať do osemnástich rokov: „Platí pravidlo, čím menšie dieťa, tým si ľahšie zvykne na strojček alebo čím sa skôr začne s čeľustnoortopedickou terapiou, tým je táto terapia úspešnejšia. Samozrejme, korigujú sa anomálie aj u starších pacientov, nie je to obmedzené vekom. Najlepšie je, keď dieťa príde do zubnej ambulancie s týmto problémom už vo veku šesť alebo sedem rokov.“

Každý poistenec má nárok na absolvovanie čeľustnoortopedickej liečby z verejného zdravotného poistenia, a to jedenkrát do dovŕšenia osemnástich rokov. Limity čelustnoortopedickej liečby stanovuje Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky. „Strojčeky na zuby sú čiastočne hradené len u detí. V prípade vrodených vývojových chýb  sa táto podmienka neuplatňuje a pomôcka je preplácaná v plnej výške. Presné podmienky úhrady sú určené legislatívou,“ informovala hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Martina Ostatníková.

Ako uviedol PR špecialista zdravotnej poisťovne Dôvera Matej Štepianský, čeľustná ortopedická liečba sa hradí pacientom do osemnástich rokov: „Výška úhrady záleží od typu aparátu, teda či je fixný alebo snímateľný. Podľa diagnózy lekár tiež určí, či bude liečba plne hradená, alebo so spoluúčasťou pacienta.“

Zdravotná poisťovňa môže lekárovi preplatiť liečbu aj za niekoľko tisíc eur. „Výška jednotlivých dielikov úhrady je stanovená podľa zákona a mesačná platba zmluvnému lekárovi je poskladaná z vykonaných výkonov a stanovenej diagnózy. Cena, ktorú zdravotná poisťovňa uhradí za celú liečbu, je u každého pacienta rôzna, nakoľko záleží od konkrétnych vykonaných výkonov a dĺžky liečby. Priemerná cena, ktorú zdravotná poisťovňa uhrádza za komplexnú čeľustnoortopedickú liečbu, sa pohybuje na úrovni okolo 1600 až 1800 eur,“ uviedol hovorca Union poisťovne Matej Neumann.

Foto
Takzvaný neviditeľný zubný strojček / Twitter

Zubný strojček a dentálna hygiena

Neliečenie závažných zubných ochorení sa môže stať zdravotnou komplikáciou na celý život. „Zvyšuje sa kazivosť zubov, sú častejšie ochorenia ústnej sliznice, parodontu a čeľustného kĺbu. V dospelosti sú horšie podmienky pre úpravu chrupu v prípade straty zubov,“ doplnil Redaj.

Môže byť aplikácia zubného strojčeka a následná liečba bolestivá? „Samozrejme, dochádza k posunu zubov. Cítiť tlak, napätie, pnutie, môže byť aj bolesť, ale vždy je to väčšinou len po období kontrol alebo doťahovaní strojčeka, ale všeobecne to určite bolestivé nie je. Bolieť môže až nejaký kaz, keď si človek nedáva pozor a nestará sa o strojček,“ vysvetlila Dribňáková s tým, že ak sa pacient rozhodne pre neviditeľný strojček, musí si pripraviť niekoľko tisíc eur: „Neviditeľné strojčeky sú nadštandard. Tam je cena o niečo vyššia. Môže sa pohybovať okolo štyritisíc eur. Samozrejme, ide o pacientov v dospelom veku, kedy už poisťovňa neuhrádza túto liečbu v rozsahu, v akom uhrádza u pacientov do osemnásť rokov.“

Nie je dôležitá len samotná čeľustná ortopedická liečba, ale aj dentálna hygiena. „Súčasťou liečby je aj udržiavacia fáza, čiže je dôležité, aby či už dospelý, alebo detský pacient po odstránení strojčeka dodržiaval nosenie väčšinou nočnej dlahy, kedy sú zuby stále fixované, aby nedošlo k posunom. Prípadne sa z vnútornej strany zubov naliepa drôtik, ktorý pomáha, aby zuby ostali v tom ideálnom postavení, do ktorého boli liečbou dané. Veľmi dôležité je, aby spolu s čeľustnou ortopedickou liečbou išla ruka v ruke aj dentálna hygiena, pretože je vždy lepšie mať síce krivé zuby, ale zdravé ako ich mať rovné a po odstránení strojčeka pokazené. Skloviny niektorých detí bývajú odvápnené, keď okolo brekiet sa usádza plak, čiže zuby musia byť stopercentne čisté a takisto aj závesný aparát, čiže ďasno musí byť zdravé, nesmie byť zapálené, nesmie krvácať,“ uzavrela Dribňáková.

 

Autorka: JANA TOMAŠKOVIČOVÁ

 

Komentáre