Apokalyptická búrka, potvrdenie vzostupu Valovej a zlatý hetrik nespokojného Sahajdu

KošiceŠport

Majstrovstvá Slovenska v behu na desať kilometrov mali predstavovať jedno z prvých veľkých atletických podujatí organizovaných po koronakríze. Aj národný šampionát však potvrdil, že tento rok je akoby pobosorovaný.

Foto
Štart pretekov mužov už prebehol na vysychajúcej trati / KOŠICE ONLINE

Konanie v pôvodnom dejisku – Kysuckom Novom Meste – znemožnili nové prípady COVIDU 19 a organizátori sa rozhodli šampionát narýchlo presunúť do Košíc. Počas úvodných pretekov juniorov a junioriek však dorazila nad štadión Technickej univerzity na Watsonovej apokalyptická búrka a silným lejakom bičovaných pretekárov stiahli z oválu po štyroch kilometroch.

Po nevyhnutnej prestávke však napokon predsa len zvíťazila atletika. Čierne mračná zamierili na Zemplín a preteky žien i mužov už prebehli bez problémov.

Medzi ženami sa z víťazstva tešila Silvia Valová, ktorá dobehla v čase 35:41,89 pred Romanou Komarňanskou a Zuzanou Durcovou. Tohtoročná majsterka v behu na 10 kilometrov na ceste potvrdila silné napredovanie a nadviazala na vlaňajšie tituly, ktoré získala v behoch na 5 km na ovále, v krose i v cestnej desiatke.

„Musím povedať, že na ovále sa mi bežalo oveľa horšie ako na ceste. Približne od polovice som totiž bežala sama a nemala som sa s kým ťahať. Myslela som si, že sa budeme ťahať s Katkou Pejpkovou. V hlave som to preto nezvládala. Verila som v lepší čas a v závere som už chcela iba vyhrať,“ uviedla pretekárka klubu AK ZVP Lučatín, pre ktorú išlo o vôbec prvé preteky na 10 000  metrov na ovále. Ako jej výkon ukázal, formu nestratila ani počas dlhého nesúťažného obdobia. „Poviem pravdu, pre mňa to bolo z pohľadu tréningov celkom dobré. Pracovala som z home officu a mala som teda viac času na regeneráciu. Koronakrízu sme poňali objemovo, ako keby sme boli na sústredení. A v posledných týždňoch sme pracovali na rýchlosti.“

Galéria k článku

Udalosti spojené so zmenou dejiska šampionátu a silnú búrku, ktorá posunula pôvodný čas štartu, Valovú očividne nerozhodili. „Na mňa vplývajú také veci pozitívne. nemusím sa totiž sústrediť iba na preteky, dokážem sa uvoľniť a nie som taká vystresovaná,“ pousmiala sa zverenka trénera Mareka Vojníka, ktorá by sa mala do metropoly východu vrátiť aj na jeseň. „Vlani som tu absolvovala prvý polmaratón a v Košiciach som si vytvorila osobný rekord. Uvidíme teda, či sa tento rok maratón vôbec pobeží, pretože vidíme, že prípady korony opäť stúpajú. Ak však pôjde všetko podľa plánov, tak by som chcela absolvovať bratislavskú desiatku a potom košický polmaratón,“ naznačila svoje ďalšie plány pre tento rok Valová.

Foto
Spokojnosť v cieli - Valová, Durcová a Komarňanská / KOŠICE ONLINE

V mužskej kategórii sa očakával súboj Tibora Sahajdu s Jozefom Urbanom, no druhý z menovaných sa napokon na štarte pre zranenie neobjavil.

Sahajda začal tak, ako avizoval. V snahe neprepáliť úvod sa počas prvých kôl držal za Marekom Hladíkom. Neskôr sa však v súlade s očakávaním utrhol a do cieľa dobehol v čase 30 minút, 50 sekúnd a 15 stotín. Pravda, od spokojnosti mal poriadne ďaleko.

„Katastrofa,“ krútil hlavou Raslavičan. „Katastrofálny výkon, takto sa behať nedá. Musím začať ešte viac trénovať, pretože to bolo z mojej strany úbohé. Síce som vyhral, ale už posledné tréningy boli v znamení výkyvov. Nešli mi nohy a od piateho kilometra ma pichalo v boku. Vytrápil som sa a posledné kolá som sa len obzeral, či ma Marek nepredbehne. Cítim, že mi chýba sila a asi sa teda vyberiem na sústredenie do Tatier. Z tohto výkonu som jednoducho sklamaný a takto to ďalej ísť nemôže.“

Sahajda získal napriek osobnej nespokojnosti svoj štrnásty majstrovský titul a na desaťkilometrovej trati skompletizoval zlatý hetrik. Na ovále totiž triumfoval aj v predošlých dvoch rokoch. Tentoraz mal v cieli desaťsekundový náskok.

„Ten čas je však zlý a hlavne som sa veľmi trápil. Určite si to rozoberieme s trénerom, pretože som profesionálny športovec a odo mňa sa preto očakáva špičkový výkon,“ sypal si popol na hlavu zverenec Vladimíra Molčana, ktorého tak potešil aspoň získaný titul. „Všetky kilometre som mal bežať pod 2:55 a napokon som takto odbehol iba jediný. Titul teší, ale naozaj sa mi bežalo zle. Takto to nemôže fungovať a som nahnevaný sám na seba.“

 

Foto
Sahajda sa v závere poriadne vytrápil / KOŠICE ONLINE

výsledky 10.000m na ovále:
muži: 1. Tibor Sahajda 30:50,15 min, 2. Marek Hladík (obaja BMSC Bratislava) 31:00,59, 3. Peter Kováč (Slávia STU Bratislava) 32:03,54, 4. Gabriel Švajda (AC Nové Zámky) 32:08,48, 5. Marek Lenčéš (Go create Performance Team) 32:11,96, 6. Michal Kováč (Slávia STU Bratislava) 32:15,37
ženy: 1. Silvia Valová (AK ZVP Lučatín) 35:41,89, 2. Romana Komarňanská 36:04,75, 3. Zuzana Durcová (obe BMSC Bratislava) 36:18,15, 4. Katarína Pejpková (TJ Obal servis Košice) 36:32,73, 5. Mária Danečková (indiv. členka SAZ) 41:30,25, ... D. Janečková (AC Nové Zámky) nedokončila

Autor: PETER JESENSKÝ

Komentáre