Predchádzal mu archívny výskum v rokoch 2016 a 2017.
Archeológovia Mária Kundártová a Ján Rakoš z Východoslovenského múzea v Košiciach odhalili v týchto dňoch v mestskej časti Sídlisko Ťahanovce masový hrob. S najväčšou pravdepodobnosťou ide o poľských dobrovoľníkov, ktorí padli počas bitky pri Budimíri 11. decembra 1848. Podľa kostí a zachovaného chrupu pozostatkov možno usúdiť, že ide o mladých mužov, ktorí boli pochovaní koncom prvej polovice 19. storočia.
Bádanie iniciovala historička Uršula Ambrušová Tajkov a predchádzal mu archívny výskum v rokoch 2016 a 2017, v rámci ktorého sa zoberala aj historickou hypotézou o pochovaní poľských dobrovoľníkov.
„Môj záujem vzbudila informácia z novinového článku z dobového periodika Felvidéki Közlöny, v ktorom sa písalo o pochovaní poľských dobrovoľníkov v ťahanovskom chotári. V úmrtných matrikách som nenašla žiadne záznamy o ich smrti či pochovaní. Predpokladala som vzhľadom na armádnu prax, že vojaci boli pochovaní na mieste, kde padli. Murovaný stĺp, v tom čase poškodená ruina, bol pravdepodobne použitý ako orientačný bod na dočasné pochovanie padlých vojakov,“ povedala historička.
Riaditeľ Východoslovenského múzea Dominik Béreš doplnil, že nález kostrových pozostatkov nie je len dôkazom o prítomnosti Tchórznického légie v Košiciach, ale aj dôležitou správou o piestnom pochovávaní vojakov v revolučných rokoch:
„Je neuveriteľné, s akou úctou a honorom sa preživší vojaci správali k telám padlých druhov, aj napriek tomu, že sami čelili smrti, náročným podmienkam a treskúcej zime. Kostry, ktoré archeológovia Východoslovenského múzea v Košiciach objavili, boli nájdené v rovnakých a veľmi špecifických pozíciách. Tento nález je nielen historickým objavom, ale aj svedectvom ľudskosti v existenciálnej situácii a vypätých časoch.“
K objavu sa vyjadril aj starosta mestskej časti Miloš Ihnát:
„Pre mestskú časť je to fantastická správa. Som rád, že máme na našom území taký historicky významný nález, ktorý je okrem iného výsledkom dlhodobej snahy a vytrvalosti poslankyne a historičky Východoslovenského múzea v Košiciach Uršule Ambrušovej Tajkov. Jej úsilie našlo pochopenie aj u poslancov, ktorí finančné podporili výskum. Verím, že tento výnimočný nález bude dôvodom i pre užšiu spoluprácu s Poľskom a Maďarskom.“
Veľkú ochotu spolupracovať na mimoriadnom archeologickom projekte prejavil i honorárny konzul Poľskej republiky Ján Hudacký, ktorý vyzdvihol unikátnosť objavu i z medzinárodného hľadiska.