Archeológovia dokončili výskum krýpt na košickej Kalvárii, objavili tam dobové artefakty

KošiceSpravodajstvo

Rozsiahle statické poruchy si vyžiadajú rekonštrukciu viacerých z celkovo 16 kaplniek. Dve z nich boli silno podmočené spodnou vodou.

Na košickej kalvárii bol nedávno dokončený archeologický výskum. Uskutočnil sa v rámci prípravných prác plánovaného projektu komplexnej obnovy národnej kultúrnej pamiatky – Súboru kalvárskych kaplniek v Košiciach. Patrí medzi nich kostol, 16 kaplniek a súsošia i areál so zeleňou. Toto vyhľadávané pútnické miesto je od roku 1963 aj národnou kultúrnou pamiatkou.

„Archeologický výskum bol zameraný na dokumentáciu krýpt, ktoré sa nachádzali pod kaplnkami. Konkrétne sme dokumentovali uložené rakvy a mobiliár samotných krýpt. Všetky historicky hodnotné súčastí hrobiek a ľudské ostatky sú dočasne uložené v depozitári. Väčšinu krýpt sme našli poškodených a niektoré boli žiaľ aj vykradnuté, resp. z nich zostali len torzá. Dve kaplnky boli silno podmočené spodnou vodou. Najhoršie je tam kaplnka č.4, v ktorej sa hromadí voda aj po jej odčerpaní a kaplnka č.13 je takisto značne zavlhčená. Objavili sme niektoré dobové artefakty, ktoré budeme ešte skúmať,“ zhrnul výsledky výskumu archeológ Peter Šimčík.

Prípravné práce pred začiatkom samotnej komplexnej obnovy kaplniek pokračujú aj v týchto dňoch niektorými statickými a prieskumnými prácami vrátane sondáže. Z nej sa bude dať zistiť v akej miere sa v tejto lokalite v minulosti navyšoval terén a aké zemné práce a úpravy sa tam budú môcť uskutočniť, aby sa zabezpečila lepšia statická stabilita kaplniek.

Už z doterajších výsledkov je však zrejmé, že vo viacerých z celkovo 16 kaplniek bude potrebný rozsiahly stavebný zásah, keďže sú v nich vážne statické poruchy. Mesto Košice musí preto nájsť projektanta, aby navrhol opatrenia na sanáciu a odstránenie statických porúch a zabránenia ďalšieho vlhnutia a zasoľovania kaplniek.

Cieľom komplexnej obnovy a reštaurovania súboru kalvárskych kaplniek na ploche 200 metrov štvrcových je obnovenie a prinavrátenie umelecko-historickej, estetickej, pamiatkovej a kultúrnej i duchovnej hodnoty tejto národnej kultúrnej pamiatky.

Foto
Archeológovia dokončili výskum krýpt na košickej kalvárii, objavili dobové artefakty / facebook.com/kosiceofficial

V rámci prác sa uskutoční sanácia stavebno-technického stavu fasád, stien a klenieb v interiéri. Zároveň budú všetky kaplnky a ich súčasti komplexne reštaurované, pričom dôjde aj k odstránením nevhodných zásahov z minulosti.

Samospráva si od obnovy sľubuje aj zvýšenie počtu návštevníkov, ktorí počas roka na Kalváriu zavítajú. Kaplnky sa stanú zdrojom poznania histórie a praktického užívania nielen pre Košičanov, ale aj pre veriacich, ktorí sa zúčastňujú na púťach, krížových cestách a duchovných aktivitách. Takisto aj pre všetkých návštevníkov mesta, ktorí vyhľadávajú kultúrne zážitky a autentické pamiatky.

Celkové oprávnené výdavky stanovené odborníkom v oblasti reštaurátorských prác by mali predstavovať 1,35 milióna eur. Tie bude môcť využiť nezisková organizácia Perly gotickej cesty, ktorá má rekonštrukciu na starosti. Vyčlenenie peňazí z eurofondov na tento účel schválila vo februári tohto roka Kooperačná rada Udržateľného mestského rozvoja Košice.

Na revitalizácii kaplniek sa podpisom memoranda o spolupráci dohodlo v roku 2023 mesto Košice, mestská časť Sever, Rímskokatolícka farnosť sv. Alžbety Uhorskej a Saleziáni don Bosca - Slovenská provincia.

Podľa vedúceho strategického oddelenia a zástupcu riaditeľa magistrátu Richarda Dlhého by mesto po realizácii všetkých prípravných prác chcelo spustiť verejné obstarávanie na komplexnú obnovu kaplniek v nasledujúcom roku, keď by sa mohlo začať aj s ich obnovou. O tom, akým spôsobom a v akom počte kaplniek sa bude ich obnova z vyčlenených financií realizovať, sa dohodnú všetky zúčastnené strany v spolupráci s Krajským pamiatkovým úradom Košice, ktorý v celom procese pôsobí ako odborný garant.

 

Zdroj: TASR 

Komentáre