Archeológovia v českom kláštore našli údajnú relikviu Ježiša Krista

EurópaZaujímavosti

Ide o časť klinca z Pravého kríža.

Český kláštor Milevsko ukrýval unikát. Archeológovia tam našli údajnú časť klinca z Pravého kríža, vzácnu relikviu Ježiša Krista. V dutine jednej zo stien našli zdobený drevený relikviár. Z trosiek zdobenej schránky sa podarilo vyzdvihnúť údajne časť klinca z Pravého kríža, na ktorom bol ukrižovaný Ježiš Kristus. Ide o jednu z najposvätnejších kresťanských relikvií, konkrétne pašiovú relikviu, ktorá je priamo spojená s utrpením Krista. Zároveň objavili ľudské pozostatky a zlomky ozdôb z drahých kovov, predovšetkým zo zlata a striebra.

„Kombináciou klasického archeologického odkryvu, vďaka nedeštruktívnym metódam archeológie a moderným 3D technológiám sme získali nové informácie o cennom historickom dedičstve a odhaľujeme jeho tajomstvo,“ skonštatoval geoinformatik Jiří Šindelář.

Foto
Objav archeológov / Twitter

Archeológovia objavili sústavu dutín v severnej stene lode Kostola svätého Egídia. Tá mala slúžiť ako prístupová chodba s trezorovou miestnosťou, kde je neprístupná dutina s priemerom iba 26x16 centimetrov.

„Tam boli detegované, zdokumentované a následne vyzdvihnuté trosky drevenej truhly, zdobené zlatom a striebrom, okrem toho zlaté a strieborné krížiky, rybičky a ďalšie geometrické ozdoby. Na masívnom zlatom plechu, ktorý pôvodne zdobil veko truhly, je tepaním vytvorený kríž a dve písmená IR,“ vysvetlil archeológ Pavel Břicháček.

Písmená IR znamenajú latinskú skratku pre Iesus Rex – kráľ Ježiš. Vo vnútri týchto drevených trosiek bol približne šesťcentimetrový kus železného klinca so zlatým krížikom, ktorý je vyrobený z 21-karátového zlata. Trosky sú vyrobené zo smrekovcového a dubového dreva. Smrekovcové je mladšie, pričom pochádza z obdobia 1290 až 1394. Dubové je staršie a bolo zaradené do rokov 260 až 416 nášho letopočtu.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre