Archeopark pod Hradom Šariš priblíži stredoveký život v podhradí

VýchodZaujímavosti

O mesiac bude sprístupnený verejnosti.

Výstavba archeoparku pod Hradom Šariš bude čoskoro ukončená. Projekt sa realizuje v rámci cezhraničnej spolupráce samosprávy Veľkého Šariša s ukrajinským mestom Rakoshyno, pričom bol vyčíslený na takmer 431-tisíc eur. Mesto Veľký Šariš sa na výstavbe podieľalo piatimi percentami z celkovej sumy.

Podľa našich informácií archeopark, ktorý je zameraný na stredovekú dedinu v podhradí, nie je v blízkosti nikde postavený, takže mali by sme byť jediní v tomto regióne. Veríme, že priláka veľa návštevníkov. Je to obydlie, ktoré je oplotené klasickým dreveným spôsobom. Má strážnu vežu ako v minulosti a vo vnútri sa nachádza budova, v ktorej sídlil hospodár. Takisto je tam aj dom sedliaka, ktorý si pripravoval svoje dobové jedlá a choval nejaké zvieratá. Návštevníci môžu vidieť ako keby malú dedinku s pár domčekmi, ktorá približuje to, ako ľudia v samotnom podhradí žili,“ povedal primátor Veľkého Šariša Viliam Kall.

Foto
Výstavba archeoparku pod Hradom Šariš bude čoskoro ukončená / TASR

Otvorenie archeoparku je naplánované na 21. októbra. Kall skonštatoval, že novinka bude slúžiť na organizovanie rôznych podujatí vrátane ponuky jedál tradičnej kuchyne:

„Budeme sa snažiť, aby archeopark bol prvou zastávkou pomyselnej cesty na hrad a aby ľudia potom pokračovali ďalej. Na druhej strane, archeopark môže tým, ktorým sa môže cesta na hrad zdať komplikovaná, priblížiť jeho históriu už v samotnom podhradí. Počas sezóny bude k dispozícii od apríla do konca októbra.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre