Areál kúpeľov v Sobranciach oživí takmer zabudnuté furmanské remeslo

VýchodSpravodajstvo

Kone, kuchárska show a súťaže čakajú na všetkých, ktorí sa rozhodnú túto augustovú nedeľu stráviť na Zemplíne.

Už po ôsmy raz si svoje sily a šikovnosť zmerajú furmanskí majstri z celého regiónu na furmanských pretekoch. V nedeľu (18.8.2019) pri Sobranciach odštartujú už v ranných hodinách registráciou furmanov a otvorením súťažných disciplín. Tými budú, po vzore predošlých ročníkov, furmanský slalom, práca s drevom a silová súťaž. V programe nechýba obľúbená divácka súťaž o najkrajší pár koní, súťaž o najlepší Furmanský guľáš a bohatý sprievodný program. 

Furmanské preteky sú podujatím, ktoré svojim návštevníkom ponúka naozaj pestrú škálu zážitkov. „Na svoje si prídu nielen milovníci koní, ale aj gastronomickí a historickí nadšenci. Podujatie je určené pre všetky vekové kategórie. Pripravené budú tvorivé workshopy, na ktorých sa návštevníci naučia plieskať bičom, zoznámia sa s kováčskou vyhňou alebo sa môžu kreatívne vyžiť v keramickej dielni,“ hovorí primátor Sobraniec Pavol Džurina. 

Foto
Už po ôsmy raz si svoje sily a šikovnosť zmerajú furmanskí majstri z celého regiónu na furmanských pretekoch / TASR

Okrem desiatich párov súťažiacich koní a ich furmanov sú lákadlami sprievodného programu aj Muzika Milana Rendoša a večerný koncert Kristíny. 

Chutným spestrením dňa bude obľúbené Varenie naživo v podaní Košického klubu kuchárov a cukrárov. Program vyplnia Fotopríbehy z Furmanských pretekov a Sobranskí výtvarníci so svojimi Zemplínskymi pokladmi. V areáli Sobraneckých kúpeľov bude počas podujatia prístupný aj náučný chodník, ktorý toho prezradí viac o okolitej faune, flóre, ale aj o samotných kúpeľoch. Detských divákov určite poteší možnosť zoznámenia sa s lesnou pedagogikou.

Aj tento rok bude pre širokú verejnosť zabezpečená kyvadlová doprava, ktorá návštevníkov pohodlne dopraví z mesta Sobrance až na podujatie.

 

Autor: KOŠICE ONLINE

Komentáre