Argentína si volí prezidenta

SvetSpravodajstvo

Podľa predvolebných prieskumov pôjde o tesný súboj.

Viac ako 35 miliónov argentínskych voličov dnes volí v druhom kole prezidentských volieb, v ktorom o ich priazeň bojujú ľavicový minister hospodárstva Sergio Massa a libertariánsky populista Javier Milei.

Obaja predstavujú v prípade svojho zvolenia pre tretiu najväčšiu ekonomiku Južnej Ameriky úplne inú budúcnosť. Voľby sa pritom konajú uprostred ekonomickej krízy v Argentíne, kde miera inflácie dosahuje trojcifernú hodnotu. Argentínu okrem toho sužuje aj zadlženosť.

Predvolebné prieskumy naznačili, že pôjde o veľmi tesný súboj. Milei má pritom v predvolebných prieskumoch, taký malý náskok, že si nikto netrúfa predpovedať výsledok volieb.

Massa je charizmatický a skúsený politik, ktorý sa snaží si získať dôveru Argentínčanov napriek svojmu výkonu vo funkcii ministra hospodárstva v čase, keď inflácia v krajine dosahovala 143 percent a na rekordnú úroveň sa dostala aj miera chudoby. V prípade zvolenia bude zrejme pokračovať v súčasnej politike rozsiahleho zasahovania štátu do ekonomiky a rozsiahlych sociálnych programov.

Foto
O priazeň voličov bojujú libertariánsky populista Javier Milei a ľavicový minister hospodárstva Sergio Massa / TASR

Jeho rival Javier Milei je politický outsider vystupujúci proti vládnemu systému, ktorý prisľúbil, že zastaví bezuzdné míňanie financií Argentíny. Okrem toho chce zaviesť v Argentíne americký dolár a zrušiť centrálnu banku a niektoré ministerstvá či radikálne znížiť sociálne výdavky. Milei má podľa agentúry DPA podporu predovšetkým mladých voličov, ktorí v podstate celý svoj život prežili v ekonomickej kríze, sú sklamaní zo súčasných politikov a túžia po novom začiatku.

V prvom kole prezidentských volieb zvíťazil so ziskom 36,6 percenta hlasov Massa a druhý Milei získal 30 percent hlasov. Tretia skončila bývalá ministerka vnútra Patricia Bullrichová s takmer 24 percentami, pričom sa očakáva, že aspoň časť jej voličov v druhom kole podporí práve Mileia. 

 

Zdroj: TASR

Komentáre