Argo a Nina pomáhajú kežmarským zdravotníkom liečiť pacientov

VýchodZaujímavosti

Pozitívne emočné vibrácie ovplyvňujú človeka veľmi priaznivo.

Zdravotníci v kežmarskej nemocnici majú dvoch nových pomocníkov: 8,5-ročného rotvajlera Arga a 11-ročnú sučku kríženca Ninu. Raz za týždeň im pomáhajú liečiť pacientov na Oddelení dlhodobo chorých. Primár Peter Bárta tvrdí, že pozitívne emočné vibrácie ovplyvňujú človeka veľmi priaznivo:

„Pre pacientov je to veľmi príjemné rozptýlenie. A aj pre zdravotnícky personál. Ohlasy medzi pacientmi i vo verejnosti sú veľmi pozitívne.“

Foto
Do priameho fyzického kontaktu so psami prichádzajú len tí pacienti, ktorí o to prejavia záujem / RÁDIO KOŠICE

Majiteľkou oboch psov je profesionálna zooantropologička Daniela Dzurňáková. Tvrdí, že odpoveď na otázku, ktoré plemená sú vhodné pre canisterapiu, nejestvuje. Dôležitá je podľa nej povaha psa:

„Nie som zástancom názoru, že sú na to vyčlenené rasy. Emócie fungujú na fyzickej báze. Keď je niekto smutný, je viac zhrbený. Skrátka, je to viditeľné. A psy majú úžasnú schopnosť prenášať tie emócie. Vcítia sa do situácie a sami vedia, ako s tým naložiť.“

Do priameho fyzického kontaktu so psami prichádzajú len tí pacienti Oddelenia dlhodobo chorých kežmarskej nemocnice, ktorí o to prejavia záujem. Počas terapie sa dostávajú do psychosociálnej pohody a sami sa zaujímajú, kedy budú mať možnosť canisterapiu opakovať. Vedenie nemocnice uvažuje nad rozšírením možnosti takejto podpornej liečby aj na Detské oddelenie.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre