Art Film Fest bude prekračovať žánrové hranice

KošiceArchívArt Film Fest Košice 2019

Dajte šancu netypickým filmom na Art Film Feste v Košiciach.

Filmový festival Art Film Fest sa každý rok snaží pozrieť na umeleckú filmovú tvorbu cez optiku, akou na film ešte nikto nenazeral. Jedna z tradičných programových sekcií – Láska a anarchia – mapuje aktuálne trendy nezávislej kinematografie a tento rok bude hľadať odpoveď na otázku, ako a akými spôsobmi môže umenie spracúvať dáta reality. A zároveň naše predstavy o realite meniť.

Dokument Nikdy nezostarnú (They Shall Not Grow Old, 2018) Petera Jacksona zobrazuje prvú svetovú vojnu tak, ako ju nikto z nás nevidel – vďaka novým digitálnym technológiám previedol režisér Pána prsteňov dokumentárne záznamy do farebnej škály a ozvučil ich. S úctou a rešpektom, bez akéhokoľvek pátosu tak aj na plátnach Art Film Festu ožije Veľká vojna s jej strašnými, krutými, ale i komickými súvislosťami.

Film Obdobie diabla (Ang Panahon ng Halimaw, 2018) vezme publikum na výpravu do sveta, ktorý stratil farby. Režisér Lav Diaz porozpráva na ploche takmer štyroch hodín napínavú partizánsku historku z filipínskej džungle konca sedemdesiatych rokov. Prísne realistický obraz a dôraz na autenticitu, ktorý je pre tvorbu režiséra príznačný, však narušuje netradičné žánrové zaradenie – ide totiž o muzikál. V žiadnom prípade však netreba očakávať štandardnú hudobno-tanečnú zábavu, skôr hru s konvenciami, v ktorej ešte aj čas plynie inak, než je zvykom.

Foto
Dokument Nikdy nezostarnú zobrazuje prvú svetovú vojnu tak, ako ju nikto z nás nevidel  / Art Film Fest

Unikátny žánrový mix ponúka aj iránska snímka Invázia (Hojoom, 2017). Antiutopistický detektívny horor rozpráva o rekonštrukcii záhadného zločinu na športovom štadióne.  Tajomno, absurdné postavičky policajtov, nekonečné dialógy, všadeprítomný dym či hmla – a to všetko, vrátane retrospektív, nakrútené v jedinom zábere! Režisér Shahram Mokri dokazuje, ako umne sa dá skĺbiť láska k filmu a anarchia voči jeho zaužívaným tvorivým postupom.

Excentrickým mixom sci-fi, bláznivej komédie a zlodejského príbehu osvieži jednu z festivalových nocí novozélandský film Mega Time Squad (2018) režiséra Tima Van Dammena. Prefíkaný zlodejíček John v ňom natrafí na prastarý čínsky časostroj, s ktorého pomocou chce zorganizovať veľkú lúpež. S takto získaným bohatstvom by si vedel predstaviť krásny zvyšok života po boku dcéry miestneho mafiánskeho bossa. Najprv však bude musieť zvládnuť to najpodstatnejšie – prežiť samotné cestovanie časom.

Tieto a mnohé ďalšie žánrové pokusy prinesie do Košíc Art Film Fest 14. až 22. júna.

 

Autor: KOŠICE ONLINE

Komentáre