Art Film Fest ocení známeho maďarského filmára Bélu Tarra

KošiceArchívArt Film Fest 2023

Festival uvedie dve jeho ikonické diela.

Medzinárodný filmový festival Art Film Fest ocenil od roku 2001 už spolu viac ako 43 významných osobností – profesionálov v rozličných profesiách spojených so svetom strieborného plátna, medzi nimi režisérov, kameramanov, hudobných skladateľov či scenáristov. Na tohtoročnom 29. ročníku festivalu k nim pribudne aj jeden z najznámejších a svetovo najoceňovanejších maďarských filmárov Béla Tarr, ktorý si prevezme Zlatú kameru Art Film Festu.

„Výnimočná je predovšetkým autorská pozícia Bélu Tarra. Ako sám hovorí, nikdy nechcel byť filmárom, ale filozofom. Jeho myslenie filmom je nekompromisné, vizionárske, a teda aj nezameniteľné. Na jednej strane sa Tarr venoval zlyhávaniu človeka, krehkosti jeho vzťahov s druhými, nerieši to však na úrovni tradičného realistického filmového rozprávania, konkrétnej sociálnej reality, postupne začal skúmať ľudské charaktery z ontologického hľadiska. Zbavuje sa slova, ostávajú hlavne sugestívne, dlhé zábery, ktoré odpútavajú diváka od merania času a vťahujú ho do hĺbok vnútorných zápasov človeka. Nenakrúcal veľa, o to viac rozvíjal svoj vizuálny štýl, spôsob komponovania obrazov, ich skladby, rytmu, prelínania s hudbou. Tarrova filmová metóda rezonuje v tvorbe ďalších vynikajúcich filmárov súčasnosti, od Gusa Van Santa po Benceho Fliegaufa,“ uviedol umelecký riaditeľ festivalu Martin Palúch.

Foto
Festival ocení známeho maďarského filmára / AFF/Eszter Gordon

Art Film Fest zároveň uvedie dve jeho ikonické filmové diela. Prvým je 7,5 hodiny trvajúci opus magnum s názvom Satanské tango z roku 1994 a uvedené budú aj Werckmeisterove harmónie z roku 2000. Oba filmy boli v ostatných rokoch prezentované aj na prestížnych filmových festivaloch v Berlíne a Toronte.

„V spolupráci s vydavateľstvom Brak sa počas festivalu dňa 20.6. v priestoroch kníhkupectva Artforum v Košiciach uskutoční vernisáž prvého slovenského prekladu románu Satanské tango za osobnej účasti režiséra. Taktiež pre záujemcov pripravujeme autorský masterclass v podaní Bélu Tarra,“ dodal Palúch.

Béla Tarr je prezidentom maďarskej filmovej asociácie a zároveň nositeľom najvyššieho maďarského vyznamenania v oblasti kultúry a filmu. Jeho režisérka filmografia obsahuje 10 hraných filmov, z toho v jednom prípade ide o televízne spracovanie Shakespearovho Macbetha. Od roku 1988 nakrúca výhradne na čiernobielu filmovú surovinu.

V metropole východu sa od 16. do 23. júna uskutoční 29. ročník najstaršieho a najväčšieho slovenského filmového festivalu Art Film Fest. Jeho tradičnou súčasťou bude aj Medzinárodná súťaž krátkych filmov, v ktorej zabojuje 36 snímok z celého sveta, pričom diváci ich uvidia v 6 blokoch.

Komentáre