Art Film Fest podporí a spropaguje domácu tvorbu

KošiceKultúra

Niektoré diela už získali prestížne ocenenia.

Medzinárodný filmový festival Art Film Fest, ktorý sa v metropole východu uskutoční od 16. júna, uvedie desiatky filmov zo štyroch kontinentov, pričom výrazne v ňom bude zastúpená domáca tvorba v rámci programovej sekcie Slovenská sezóna. Jej cieľom je podporovať a propagovať slovenskú kinematografiu a umožniť domácim filmovým tvorcom prezentovať svoje diela širšej verejnosti.

Návštevníci festivalu budú mať príležitosť vidieť najnovšie diela slovenských režisérov a oceniť ich talent a tvorivý prístup. Sekcia však ponúka aj priestor na stretnutia s tvorcami filmov či s hercami.

Niektoré filmy z domácej produkcie, ktoré budú prezentované na festivale, už získali prestížne ocenenia na zahraničných aj domácich festivaloch.

“S ohľadom na fakt, že sa Art Film Fest minulý rok nekonal a návštevnosť kín prešla u nás v poslednom období ťažkou existenčnou skúškou, zostavili sme program tejto divákmi vyhľadávanej sekcie s prihliadnutím na filmovú kvalitu i žánrovú pestrosť diel. Do výberu sa dostali nielen umelecké projekty, ale aj komerčne úspešné tituly, ktoré po pandémii oživili driemajúci divácky ohlas. Slovenská sezóna tak uvedie naozaj rôznorodé hrané i dokumentárne filmy, ktoré prezentujú aktuálny stav našej kinematografie,“ uviedol umelecký riaditeľ festivalu Martin Palúch.

Foto
Festival uvedie aj domácu tvorbu / Art Film Fest

Dramaturgický výber je pestrofarebný a ponúka širokú škálu žánrov a tém, ktoré rôznymi spôsobmi a prístupmi reflektujú minulosť a súčasnosť spoločnosti. Slovenské filmy sa zároveň vyskytnú aj v iných programových sekciách.

“V sekcii Láska & anarchia sú aj Poznámky z Eremocénu Viery Čákanyovej a do Medzinárodnej súťaže hraných filmov je zaradený maďarsko-slovenský film Umelohmotné nebo režijnej dvojice Tibor Bánóczki a Sarolta Szabó,“ dodal Palúch.

Domáca produkcia má svoje zastúpenie aj Medzinárodnej súťaži krátkych filmov (Chlieb náš každodenný a Strigov) a sekcii Panoráma (Československá rozprávka).

Komentáre