Art Film Fest ponúkne aj tvorbu zo susedných štátov

KošiceArchívART FILM FEST 2023

Niektoré filmy už získali prestížne ocenenia.

V aktuálnom ročníku Art Film Festu nebudú chýbať filmy zastupujúce všetky krajiny susediace so Slovenskom. Niektoré z filmov v programovej sekcii K SUSEDOM už získali prestížne ocenenia na zahraničných festivaloch, iné v Košiciach rozbehnú svoj festivalový život.

„Ponuka filmov je, stručne povedané, pestrá, snaží sa zachytiť okrem vážnych spoločenských tém aj pulz populárnej tvorby napĺňajúcej kiná v Budapešti, vo Varšave či Viedni,“ uviedla publicistka Viera Langerová, ktorá zostavila túto sekciu.

Poľská snímka Nebezpeční džentlmeni mladého scenáristu a režiséra Macieja Kawalskieho je zmesou detektívneho a komediálneho žánru, no popri významnom cieli zabávať publikum chcela tiež ukázať históriu krajiny v podstatne inom svetle, ako je v Poľsku obvyklé. Na minuloročnom Varšavskom medzinárodnom filmovom festivale získala Cenu divákov.

Film Kameň. Papier. Granát je adaptáciou autobiografického románu spisovateľa Arťoma Čecha a predstavuje hraný debut jeho manželky, ukrajinskej režisérky Iryny Cilyk.

Na festivale sa predstaví aj maďarská tvorba. Historický film Hadik režiséra Jánosa Szikoru mapuje cestu uhorského generála slovenského pôvodu Andreja Hadika do Berlína, ktorý v roku 1757 v službách Márie Terézie obsadil so svojim neveľkým husárskym plukom toto hlavné mesto vtedajšieho Pruska. Snímka je heroickou kostýmovou výpravou do dejín Európy a chýbať v nej nebudú nájazdy husárskych oddielov ani súbojové scény.

Dokudráma Daň za mier Ádáma Tőséra kombinuje hrané sekvencie s archívnymi zábermi a výpoveďami maďarských a francúzskych historikov, ktorí držia výklad o citlivej téme maďarskej krízy po 1. svetovej vojne v rovine objektívnych faktov a snažia sa vyjadreniami neprikláňať k žiadnej z názorových strán.

Foto
Festival ponúkne aj zahraničnú tvorbu / Art Film Fest

Rakúska tvorba ponúkne tvorbu režisérky Ruth Beckermann, ktorá natočila vtipný dokument o mužoch čítajúcich pasáže erotického románu písaného pre ženy v domnienke, že sa nachádzajú na castingu do úplne iného filmového projektu.

Rakúsko-kurdská režisérka Kurdwin Ayub sa svojím filmom zamýšľa nad otázkami identity tradicionalistických kultúr v modernom západnom svete a tým, čo pre človeka znamená jeho pôvod či miesto jeho narodenia. Herečky a herci vo filme Sonne nemali vopred napísané dialógy, práve pre to, aby z obrazu a zvuku nevymizla autenticita charakterov, ktoré znázorňujú životy mnohých žien s emigrantskou minulosťou.

Festival predstaví aj českú filmovú tvorbu. Príkladom je divadelná hra Pohania, ktorú do filmového scenára spracovala Olga Dabrowská. Snímka je existenciálnou drámou odohrávajúcou sa medzi členmi pravoslávnej ukrajinskej rodiny a bude uvedená v predpremiére.

Sekcia filmov zo susedných štátov je pevnou súčasťou programovej ponuky festivalu a je skvelým prostriedkom ako preklenúť paradoxný fakt, že podstatne lepšie má filmový fanúšik obvykle zmapovanú anglo-americkú produkciu ako produkciu susedných krajín. Pričom vôbec nemusí byť horšia.

Komentáre