Art Film Fest predstavil niekoľko slovenských noviniek

KošiceArchívArt Film Fest Košice 2019

Filmy sa premietajú v rámci programovej sekcie Slovenská sezóna.

Počas 27. ročníka Medzinárodného filmového festivalu Art Film Fest bolo predstavených niekoľko nových slovenských filmov, ktoré uviedli ich tvorcovia. Jedným z nich je aj Casino.$k od Jána Sabola. Publikum zaujal aj napriek tomu, že na festivale sa premietla iba technická verzia filmu. Do kín zamieri až na jeseň a dovtedy snímku čaká ešte niekoľko úprav.

Režisér Erik Praus uviedol dokumentárny film Volanie. To stojí na začiatku cesty viery a nie je len výsadou vyvolených. Započuť ho môže každý z nás. Dej sa odohráva v pravoslávnom kláštore na západe Ukrajiny. Diváci tak môžu nahliadnuť do každodenného života mníchov.

Foto
Predstavenie filmu BATAstories / Lukáš Klimek

Scenárista Pavel Hajný a kameraman Martin Kollar predstavili dokument BATAstories, ktorý nakrútili spoločne s dokumentaristom Petrom Kerekesom. Snímka mapuje firmu Baťovcov, a to nielen na území vtedajšieho Československa, ale aj vo Francúzsku, Brazílii, Indii či v Keni.

Diváci si užili aj premiéru debutu Viťa a Richarda Staviarskych s názvom Loli Paradička. Je to netypický ľúbostný príbeh z prostredia jarmokov. Veronike neprekáža, že Milan nemá nohu, jemu nevadí, že je Rómka.

Režisér Michał Bielawski predstavil poľsko-slovenský koprodukčný film Vietor. Tento dokumentárny triler rozpráva o unikátnom type vetra, ktorý v Tatrách poznajú pod názvom Halný. Spôsobuje rozsiahle škody na majetku a aj psychické ťažkosti obyvateľom. Hlavnou témou filmu je boj človeka s prírodou.

 

Autor: KOŠICE ONLINE

 

Komentáre