Art Film Fest vzdelával v oblasti mediálnej manipulácie

KošiceArchívArt Film Fest Košice 2019

Stredoškoláci videli príklady mediálnej manipulácie prostredníctvom dvoch dokumentárnych filmov.

Študenti stredných škôl v Spišskej Novej Vsi a Michalovciach diskutovali s filmovou teoretičkou Katarínou Mišíkovou z Filmovej a televíznej fakulty Vysokej školy múzických umení na tému mediálnej manipulácie. Stretnutie so 450 študentmi sa uskutočnilo v rámci edukačno-edičného projektu Obrazy (proti) extrémizmu, ktorý je určený všetkým typom stredných škôl.

„Tento projekt vznikal od roku 2016 z našej občianskej frustrácie v súvislosti z čoraz viac rastúceho extrémizmu v slovenskej spoločnosti a keďže sme s kolegyňami filmové teoretičky a nie političky či občianske aktivistky, hľadali sme cestu ako prostredníctvom filmu šíriť osvetu v rôznych témach, ktoré sú spojené s neznášanlivosťou a intoleranciou,“ vysvetľuje nápad Mišíková.

Myšlienkou filmového vzdelávania stredoškolákov sa nadchol aj Košický samosprávny kraj spolu s krajskou organizáciou cestovného ruchu Košice Región Turizmus. Obrazy (proti) extrémizmu priniesli stredoškolákom v spolupráci s Medzinárodným filmovým festivalom Art Film Fest.

Foto
Myšlienkou filmového vzdelávania stredoškolákov sa nadchol aj Košický samosprávny kraj spolu s krajskou organizáciou cestovného ruchu Košice Región Turizmus / Art Film Fest

Stredoškoláci videli príklady mediálnej manipulácie prostredníctvom dvoch dokumentárnych filmov - Lož má krátke vlny a Taká malá propaganda. „Vyberali sme pre nich zo šiestich zaujímavých tém ako napríklad holokaust, genocída a zločiny proti ľudskosti, totalita - diktatúra - politická moc, alebo nacionalizmus a som rada, že prezentácia „Mediálna manipulácia“ nakoniec študentov zaujala,“ povedala výkonná riaditeľka Košice Región Turizmus JUDr. Lenka Vargová Jurková.

Vzdelávací program obsahuje spolu až 16 filmov, 8 starých dokumentárnych filmov a osem študentských dokumentov, z ktorých vzniklo dvoj-DVD spolu s manuálom pre učiteľov, ako rozoberať jednotlivé citlivé a zložité spoločenské témy. DVD s  manuálom pre učiteľov plánujú autori projektu distribuovať postupne jednotlivým školám.

 

Autor: KOŠICE ONLINE

Komentáre