Astronautka so slovenskými koreňmi: Ja som len krúžila okolo Zeme, ďalšie generácie môžu objavovať planéty

KošiceĽudia

Mary Ellen Weberová vystúpila na Leteckej fakulte Technickej univerzity, aby študentom povedala o svojich vesmírnych cestách.

Na Slovensko ste prišli prednášať študentom Leteckej fakulty, ktorí študujú odbory zamerané na leteckú a kozmickú techniku. Myslíte, že má cenu študovať takýto odbor aj v malej krajine, akou je Slovensko?

Určite áno, vesmírny program čoraz viac naberá globálne rozmery. Pozvala ma ambasáda Spojených štátov amerických, no mám na návštevu Slovenska dobrý dôvod, pretože som z polovice Slovenka, z otcovej strany rodiny. Takže som bola nadšená z toho, že môžem prísť prednášať práve sem.

Aký to bol pocit vyletieť prvýkrát do vesmíru?

Let do vesmíru sa slovami nedá popísať, keďže neexistuje nič, čo by sa k tomu dalo prirovnať. Najlepší pocit ale bol, pozrieť sa späť. Nevidíte planétu plnú hraníc a záväzkov, ale planétu Zem, náš domov, takú, aká je v skutočnosti. Odkedy som sa vrátila z misie, uvedomujem si, že som pozemšťan. Teraz sa snažím chodiť po svete a rozprávať sa s mladými ľuďmi, pretože oni budú tí, ktorí budú osídľovať Mesiac a ďalšie planéty. Budúcnosť je podľa mňa jasná, nielen pre astronautov, ale pre celú našu planétu.

Čo je na pobyte vo vesmíre najťažšie?

Bola som vo vesmíre deväť a desať dní počas svojich dvoch misií. Najťažšia vec, na ktorú neustále myslíte, je zodpovednosť. Cítite na svojich ramenách tiaž a podporu od všetkých tých ľudí. Je to síce najťažšia časť, no zároveň z toho máte aj najlepší pocit, ak sa váš zámer podarí. Samozrejme, počas toho som myslela na svoju rodinu a dúfala, že sa bezpečne vrátim. 

Foto
Podľa Mary Ellen Weberovej je pri práci kozmonauta najdôležitejšie 100-percentné odhodlanie / wikipedia.org

Aký bol návrat na Zem? Bolo náročné zvyknúť si opäť na gravitáciu?

Každý astronaut je v tomto iný. Niektorí strávia v nemocnici aj niekoľko dní. Ja som sa po návrate na Zem cítila skvelo. Nevedela som sa dočkať, kedy sa o svoje zážitky podelím s ostatnými.

Vrátili by ste sa do vesmíru?

Samozrejme, ak by som mala možnosť, neváhala by som ani chvíľu. No momentálne je už mojím poslaním len chodiť po svete a motivovať študentov, ktorí dostanú šancu letieť do vesmíru.

Viete si predstaviť komerčné lety do vesmíru? V dnešnej dobe ide o pomerne rozšírený koncept.

Ľudia o tom veľa hovoria, aj keď momentálne je takýto let veľmi finančne náročný. Okrem toho si ľudia neuvedomujú, aké riskantné to je. Ak by komerčné lety do vesmíru začali rovnako ako začali komerčné lety lietadlom, mali by sme množstvo nehôd, ktoré by končili tragicky. Nie som si istá, či je dobrý nápad cestovať do vesmíru, ak na to nemáte veľmi dobrý dôvod, kým sa nám nepodarí tieto rizikové faktory eliminovať.

Čo hovoríte ako astronaut na science fiction filmy?

Nemala som zatiaľ čas si pozrieť veľa z moderných sci-fi, no odvšadiaľ počúvam, že sú kvalitné. Filmy ako Gravitácia a Apollo 13 sú podľa mňa veľmi dobre spracované a realistické. Film Gravitácia ale nezachytáva fyziku tak, ako skutočne pracuje, čo môže byť rušivé, no myslím si, že dokáže ľuďom priblížiť, ako to vo vesmíre vyzerá.

 

Autor: KOŠICE ONLINE

Komentáre