Astronómovia z Tatier strážia Zem pred hrozbami z vesmíru

VýchodZaujímavosti

Nedávno objavili planétu mimo Slnečnej sústavy.

Zakladateľ observatória na Skalnatom plese a prvý riaditeľ Astronomického ústavu Antonín Bečvář by bol na súčasné úspechy tatranských hvezdárov hrdý. Myslí si to súčasný riaditeľ dnes už 80-ročného Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied Peter Gömöry:

„Pretože s príchodom veľkého slovenského ďalekohľadu s priemerom primárneho zrkadla 1,3 metra sa nám otvorili dvere k uskutočňovaniu vedy, akú sme dovtedy na Slovensku nemohli robiť až tak kvalitne. Z tohto pohľadu by bol Antonín Bečvář spokojný.“

Galéria k článku

Skupina tatranských astronómov nedávno objavila planétu mimo Slnečnej sústavy, a to pomerne malým ďalekohľadom. Ich kolegovia zase dokážu varovať ľudstvo pred nebezpečnými elektromagnetickými výbojmi zo Slnka, ktoré môžu ovplyvniť alebo dokonca znefunkčniť moderné pozemské technológie.

Ďalšia skupina astronómov, ktorej šéfuje vedúci oddelenia medziplanetárnej hmoty Marián Jakubík, prispieva k hliadkovaniu nad bezpečnosťou Zeme, a to vyhľadávaním potenciálne nebezpečných asteroidov. Tie nás môžu prekvapiť kedykoľvek.

„Máme príklad. Vyhynutie dinosaurov spôsobil pád planétky alebo asteroidu. Zatiaľ sa podobná udalosť ľudstvu vyhla, no nedá sa predvídať, kedy sa takéto niečo opäť stane. Akýkoľvek šialený film môže byť nakoniec realitou. Aktuálne nemáme riešenie na to, čo by sme robili, ale predpokladám, že by sa ľudstvo dalo dohromady a tí najlepší a najmúdrejší by vygenerovali rozumné riešenie,“ skonštatoval Jakubík.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre